Αποστολέας Θέμα: ποιά η γνώμη σας για τις GIBSON LP STUDIO 50 TRIBUTE ;  (Αναγνώστηκε 5270 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος retim23

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γειά χαρά παιδιά!!  ;D

θα ήθελα να με πείτε την γνώμη σας για την Gibson les paul studio gold top <----http://www.thomann.de/gr/gibson_lp_studio_50_tribute_gt_db_tm.htm
και γενικώς την άποψή σας για τις Gibson Studio/(και τις exclusive for thomann).

Στην όλη φάση αυτο που με ξινίζει 1o: είναι το fretboard που είναι απο ενα είδους ξύλου...toasted maple (πως το αξιολογείτε αυτο το ξύλο σε σχεση με πχ. rosewood?)
                                                      2ο: ότι δεν έχει αυτή τη γιαλάδα που έχουν οι standard<

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας! ;)
!!R & FnR!!
My gear: -Tanglewood TSB 58 EB
               -Roland 20x Amplifier
               -Dunlop Wah-Wah GCB-95

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ποιά η γνώμη σας για τις GIBSON LP STUDIO 50 TRIBUTE ;
« Απάντηση #1 στις: 24/01/12, 01:44 »
Eγώ τουλάχιστον δεν είχα καταλάβει ότι το ξύλο της ταστιέρας σε αυτή την κιθάρα είναι κάτι διαφορετικό από το συνηθισμένο rosewood μέχρι που το διάβασα στην περιγραφή. Σε τελική ανάλυση δεν πιστεύω ότι το ξύλο της ταστιέρας από μόνο του θα έχει ιδιαίτερη επίδραση στον ήχο. Και αν εμφανισιακά είναι ίδιο με το rosewood (με βάση τις φωτογραφίες, χωρίς να την έχω δει από κοντά), δεν καταλαβαίνω γιατί σε "ξινίζει".

Όσο για το δεύτερο σημείο, τη γυαλάδα που έχει π.χ. μια Standard ή μια κλασσική Studio σίγουρα αυτή η κιθάρα δεν την έχει. Πρέπει όμως να κατανοήσεις ότι πρόκειται για μια Gibson Les Paul Studio στα 2/3 της τιμής μιας κανονικής "γυαλιστερής" Studio. Μπορείς λοιπόν να είσαι σίγουρος ότι για να μειωθεί το κόστος σε τέτοια επίπεδα, θα έχουν γίνει κάποιοι συμβιβασμοί που δεν περιορίζονται μόνο στο λούστρο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: ποιά η γνώμη σας για τις GIBSON LP STUDIO 50 TRIBUTE ;
« Απάντηση #2 στις: 24/01/12, 09:32 »
Μπορείς λοιπόν να είσαι σίγουρος ότι για να μειωθεί το κόστος σε τέτοια επίπεδα, θα έχουν γίνει κάποιοι συμβιβασμοί που δεν περιορίζονται μόνο στο λούστρο.

 :up

Επίσης γνωρίζει κανείς τι neck profile έχει η συγκεκριμένη;
Παχύ 50's';


 

Αποσυνδεδεμένος retim23

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ποιά η γνώμη σας για τις GIBSON LP STUDIO 50 TRIBUTE ;
« Απάντηση #3 στις: 24/01/12, 11:22 »
Μπορείς λοιπόν να είσαι σίγουρος ότι για να μειωθεί το κόστος σε τέτοια επίπεδα, θα έχουν γίνει κάποιοι συμβιβασμοί που δεν περιορίζονται μόνο στο λούστρο.

Σωστός  :-\ ....όσο για το ξύλο, φοβάμαι πιο πολυ την αίσθησή του...καθώς είχα μια τραγικη εμπειρία με μια vintage v100...ήμουν συνηθησμένος με την tanglewood(rosewood) και παω να πίασω την vintage και ξενέρωσα τελίως...ηταν λες κ έπιανα ενα πλαστικο σε χρώμα ξύλου...εντομεταξύ παίζει να ηταν rosewood και αυτη :-X

Ωστόσο...Απόλλον αλλά και απο τα άλλα πεπειραμένα παιδια του φορουμ μας θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας για τις Studio. Διάβασα σε ένα topic του φορουμ που λενε πως οι Gibson μετα το 90-95 είναι κούφιες/εχουν τρύπες ??? είναι κάτι τέτοιο δυνατόν?? Δεν μιλάμε για οποιαδήποτε μάρκα...δεν πιστεύω πως η Gibson θα ρίσκαρε την φήμη της απλά για ν βγάλει κιθάρες σε χαμηλή σχετικά τιμή(=χαμηλό κόστος παραγωγής+νταβαντιλίκη μάρκας=κακή ποιότητα συνήθως)...στο κάτω κάτω γι'αυτό πιστεύω υπάρχει και η Epiphone...
!!R & FnR!!
My gear: -Tanglewood TSB 58 EB
               -Roland 20x Amplifier
               -Dunlop Wah-Wah GCB-95

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ποιά η γνώμη σας για τις GIBSON LP STUDIO 50 TRIBUTE ;
« Απάντηση #4 στις: 24/01/12, 11:26 »
Διάβασα σε ένα topic του φορουμ που λενε πως οι Gibson μετα το 90-95 είναι κούφιες/εχουν τρύπες ??? είναι κάτι τέτοιο δυνατόν?? Δεν μιλάμε για οποιαδήποτε μάρκα...δεν πιστεύω πως η Gibson θα ρίσκαρε την φήμη της απλά για ν βγάλει κιθάρες σε χαμηλή σχετικά τιμή(=χαμηλό κόστος παραγωγής+νταβαντιλίκη μάρκας=κακή ποιότητα συνήθως)...στο κάτω κάτω γι'αυτό πιστεύω υπάρχει και η Epiphone...

Ησύχασε, για καλό το κάνουν!.. και δεν είναι πιο φθηνό, είναι πολύ ακριβότερο να γίνουν οι "τρύπες" αλλά έχουν διαφορά στην χροιά που για την Gibson ακριβώς προασπιζόμενη την φήμη της θεωρεί ότι αξίζει το επιπλέον κατασκευαστικό κόστος.

Λέει εδώ: http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Gibson-USA/2008-Les-Paul-Standard/Features.aspx
"Chambered Mahogany Body
Every new 2008 Les Paul Standard will benefit from Gibson’s proven chambering technique, which leaves each guitar with perfect tone, balance, and weight. Prior to gluing the maple cap on top of the mahogany body, the expert craftsmen at Gibson USA carve out carefully mapped-out chambers in the body using a Computer Numeric Controlled (CNC) router. The positioning of the routes was established after careful examination of the resonant characteristics of the Les Paul. Gibson approached this process with the awareness that every change to the formula would have repercussions on the instrument’s sound. So, in addition to relieving the stress on a player’s back and shoulder, these lighter Gibson guitars also enhance the tone palette in a manner unique only to these guitars. The results are comfortable, lightweight guitars that are acoustically louder, with increased sustain and resonance."
« Τελευταία τροποποίηση: 24/01/12, 11:30 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: ποιά η γνώμη σας για τις GIBSON LP STUDIO 50 TRIBUTE ;
« Απάντηση #5 στις: 24/01/12, 11:38 »

καθώς είχα μια τραγικη εμπειρία με μια vintage v100...
Μπορείς να γράψεις 2-3 πράγματα περισσότερα για αυτό..Μου κάνει εντύπωση..


Διάβασα σε ένα topic του φορουμ που λενε πως οι Gibson μετα το 90-95 είναι κούφιες/εχουν τρύπες είναι κάτι τέτοιο δυνατόν??

Η μέθοδος λέγεται weight relief και οι τρύπες swiss cheeseholes.
Θεωρητικά εφαρμόζεται σε κατώτερης ποιότητας(λιγότερο ελαφρύ) μαόνι αλλά ταυτόχρονα είναι κοινά παραδεκτό ότι αλλάζει αισθητά,όχι προς το καλύτερο,τον ήχο της κιθάρας..


 
« Τελευταία τροποποίηση: 24/01/12, 12:21 από rodort1 »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ποιά η γνώμη σας για τις GIBSON LP STUDIO 50 TRIBUTE ;
« Απάντηση #7 στις: 24/01/12, 12:56 »
Μια Epiphone Custom με αλλαγη μαγνητες και nut ειναι καλυτερη απο ολες τις Gibson Studio!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ποιά η γνώμη σας για τις GIBSON LP STUDIO 50 TRIBUTE ;
« Απάντηση #8 στις: 24/01/12, 13:14 »
γεια χαρα κ απο μενα...εγω ειχα αυτην
http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_studio_black.htm

κ την πουλησα για δυο λογους....

1)ειχε χοντρο μανικι.ειδικα αν εχεις συνηθισει πιο λεπτα μανικια κ θελεις να παιξεις κ απο το 17 ταστο κ μετα ηταν σχεδον αδυνατο με την συγκεκριμενη...βεβαια εδω παιζει κ θεμα ανατομιας χεριου...αλλα δεν θα την συνηστουσα για shred καταστασεις,ειναι τελειως ακαταλληλη.

2)αυτο το νιτρο που εχει στο μανικι στην πισω πλευρα κολλαει τρελα στο χερι...βεβαια αυτο λενε οτι μετα απο καποια χρονια αρχιζει κ στρωνει....αλλα στα δυο χρονια που ειχα την δικια μου,η αισθηση ηταν ιδια...

οτι ειναι να παρετε δοκιμαστε,δοκιμαστε,δοκιμαστε...δεν εχω να προτεινω καλυτερη συμβουλη απο αυτο... ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: ποιά η γνώμη σας για τις GIBSON LP STUDIO 50 TRIBUTE ;
« Απάντηση #9 στις: 24/01/12, 15:31 »
γεια χαρα κ απο μενα...εγω ειχα αυτην
http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_studio_black.htm

κ την πουλησα για δυο λογους....

1)ειχε χοντρο μανικι.ειδικα αν εχεις συνηθισει πιο λεπτα μανικια κ θελεις να παιξεις κ απο το 17 ταστο κ μετα ηταν σχεδον αδυνατο με την συγκεκριμενη...βεβαια εδω παιζει κ θεμα ανατομιας χεριου...αλλα δεν θα την συνηστουσα για shred καταστασεις,ειναι τελειως ακαταλληλη.


Διαφωνώ απο τη μία. Η δικιά μου LP που έχει '59 μπράτσο είναι πολύ πιό άνετη στα τρεξίματα απο άλλα πιό λεπτά μπράτσα που έχω παίξει (fender standard, ibanez, jackson).  Συμφωνώ 100% πάντως ότι παίζει ρόλο η ανατομία των χεριών.

Παράθεση
2)αυτο το νιτρο που εχει στο μανικι στην πισω πλευρα κολλαει τρελα στο χερι...βεβαια αυτο λενε οτι μετα απο καποια χρονια αρχιζει κ στρωνει....αλλα στα δυο χρονια που ειχα την δικια μου,η αισθηση ηταν ιδια...


Aκολουθείς και ξύνεις το μπράτσο με
αυτόν
τον τρόπο...και όλα καλά. Δεν ξανακολάει και είναι απίστευτα smooth.

Παράθεση
οτι ειναι να παρετε δοκιμαστε,δοκιμαστε,δοκιμαστε...δεν εχω να προτεινω καλυτερη συμβουλη απο αυτο... ;) ;)


Συμφωνώ +1000!!! Μόνο αυτός είναι ο πιό σωστός τρόπος για να έχεις και ήσυχο το κεφάλι σου φυσικά.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 24/01/12, 18:58 από Rockdude »
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ποιά η γνώμη σας για τις GIBSON LP STUDIO 50 TRIBUTE ;
« Απάντηση #10 στις: 24/01/12, 18:37 »
ακομη κ το ξυσιμο να εκανα το ηδη υπαρχων προφιλ του μανικιου ηταν παχυ για τα δικα μου δεδομενα...
π.χ. το μανικι της gibson δεν συγκρινεται καν σε ευκολια με αυτο....ανηκει σε kramer stagey toy 89 κ ειναι απο τα πιο ευκολοπαιχτα μανικια ever. 8) 8)
%20%20Uploaded%20with%20ImageShack.us]

Αποσυνδεδεμένος retim23

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ποιά η γνώμη σας για τις GIBSON LP STUDIO 50 TRIBUTE ;
« Απάντηση #11 στις: 25/01/12, 18:31 »
1ον:
Θεωρητικά εφαρμόζεται σε κατώτερης ποιότητας(λιγότερο ελαφρύ) μαόνι αλλά ταυτόχρονα είναι κοινά παραδεκτό ότι αλλάζει αισθητά,όχι προς το καλύτερο,τον ήχο της κιθάρας..

...ο ανδριανός λέει ότι δεν ειναι κακό...τελικά τι παίζει??

2ον:
Μπορείς να γράψεις 2-3 πράγματα περισσότερα για αυτό..Μου κάνει εντύπωση..

Για να πω τη αλήθεια δεν έχω παιξοι πολλές κιθάρες και όλες LP(εκτός απο gibson)...για μένα η v100 είναι πολύ χειρότερη απο την tanglewood και περιπου ίδια με Epiph(μόνο που η epi έχει διπλη τιμή...για την τιμη της η ν100 ίσως είναι η  καλύτερη)...η ν100:1ον έτριζε(ίσως ήταν λάθος σεταρισμένη) 2ον βαργιά σε σχεση με την tanglewood 3ον η ταστιέρα ήταν άθλιας ποιότητας 4ον έχει για μένα αρκετά χοντρο μπράτσο...και γενικώς ένιωθα πως κρατούσα μια κούφια κιθάρα...δεν είμαι κανένας ειδικός....απλά εκφράζω την άποψή μου μην πάρεις ότι λεω κ κατάκαρδα :)

3ον:
Παιδιά τις epiphone τις έχει φοβηθεί το μάτι μου...πολλά ελατόματα έβγαζαν(βγάζουν) ειναι κ κινεζικες...gtpk >:D

-Ωραίο μπράτσο φιλε μου panicx και η η δικιά μου ίδιο μπράτσο έχει....λες να μην με βολέψει τελικα η gibson??
-Γενικώς όλες οι gibson έχουν χοντρό μπράτσο??
-Μπορείτε να καταλάβετε από της φωτογραφίες να έχει χοντρο η λεπτό μπράτσο???...για ρίξτε μια ματιά ακόμη...http://www.thomann.de/gr/gibson_lp_studio_50_tribute_gt_db_tm.htm ;)
-???Η κιθάρα αξίζει για 700e???

!!R & FnR!!
My gear: -Tanglewood TSB 58 EB
               -Roland 20x Amplifier
               -Dunlop Wah-Wah GCB-95

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: ποιά η γνώμη σας για τις GIBSON LP STUDIO 50 TRIBUTE ;
« Απάντηση #12 στις: 25/01/12, 19:59 »
1ον:
Θεωρητικά εφαρμόζεται σε κατώτερης ποιότητας(λιγότερο ελαφρύ) μαόνι αλλά ταυτόχρονα είναι κοινά παραδεκτό ότι αλλάζει αισθητά,όχι προς το καλύτερο,τον ήχο της κιθάρας..

...ο ανδριανός λέει ότι δεν ειναι κακό...τελικά τι παίζει??

Στο http://www.lespaulforum.com υπάρχουν ανάλογα θέματα,που οι κάτοχοι weight relieved les paul λένε ότι έχουν την αίσθηση ότι οι κιθάρες χάνουν λίγο από το χαρακτήρα των παλαιότερων κατασκευών που δεν είχαν τρύπες.
Σίγουρα στα ακριβά μοντέλα όπου χρησιμοποιούν πολύ ελαφρύ-πιο ακριβό μαόνι δεν κάνουν cheeseholes.


2ον:
Μπορείς να γράψεις 2-3 πράγματα περισσότερα για αυτό..Μου κάνει εντύπωση..

Για να πω τη αλήθεια δεν έχω παιξοι πολλές κιθάρες και όλες LP(εκτός απο gibson)...για μένα η v100 είναι πολύ χειρότερη απο την tanglewood και περιπου ίδια με Epiph(μόνο που η epi έχει διπλη τιμή...για την τιμη της η ν100 ίσως είναι η  καλύτερη)...η ν100:1ον έτριζε(ίσως ήταν λάθος σεταρισμένη) 2ον βαργιά σε σχεση με την tanglewood 3ον η ταστιέρα ήταν άθλιας ποιότητας 4ον έχει για μένα αρκετά χοντρο μπράτσο...και γενικώς ένιωθα πως κρατούσα μια κούφια κιθάρα...δεν είμαι κανένας ειδικός....απλά εκφράζω την άποψή μου μην πάρεις ότι λεω κ κατάκαρδα :)


Απλά μου έκανε εντύπωση γιατί η κιθάρα αυτή προτείνεται για πολλούς λόγους που έχουν αναφερθεί,
σαν το καλύτερο value for money στις φτηνές Les Paul..
Μπορεί να  έπεσες και σε κανένα περίεργο κομμάτι..

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ποιά η γνώμη σας για τις GIBSON LP STUDIO 50 TRIBUTE ;
« Απάντηση #13 στις: 25/01/12, 21:28 »
Σίγουρα στα ακριβά μοντέλα όπου χρησιμοποιούν πολύ ελαφρύ-πιο ακριβό μαόνι δεν κάνουν cheeseholes.

Στο link από το οποίο παρέθεσα το κείμενο, η κιθάρα κοστίζει πάνω από 2300€.
http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_standard_2008_hsb.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 25/01/12, 21:32 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: ποιά η γνώμη σας για τις GIBSON LP STUDIO 50 TRIBUTE ;
« Απάντηση #14 στις: 25/01/12, 22:25 »
Σίγουρα στα ακριβά μοντέλα όπου χρησιμοποιούν πολύ ελαφρύ-πιο ακριβό μαόνι δεν κάνουν cheeseholes.

Στο link από το οποίο παρέθεσα το κείμενο, η κιθάρα κοστίζει πάνω από 2300€.
http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_standard_2008_hsb.htm


adr1ane δεν το θεωρώ ακριβό το μοντέλο που παρέθεσες.
Για να πωλείται 2379 από το Γερμανό,έχω περίπου στο μυαλό μου πόσο έφυγε από την Gibson και κατ'επέκταση πόσο είναι δυνατό να κοστίζουν οι πρώτες ύλες.
Αν παρατηρήσεις στο link  ενώ για το maple λέει ΑΑ για το mahogany δεν γίνεται λόγος.
Επίσης δεν είναι τυχαίο "Before 2008, Les Paul Standards were swiss cheesed."
Custom,supreme και άλλα μοντέλα έχουν καλύτερο μαόνι και δεν χρειάζονται weight relief.

H γνώμη μου είναι ότι η Gibson ακολουθώντας τα πρότυπα της μαζικής παραγωγής χρησιμοποίησε διάφορες ποιότητες μαονιού που για να το εξισώσουν σε βάρος έκαναν cheese holes.
Και έπεσε και όλο το research and development της Gibson να πείσει για τα οφέλη των cheeseholes.
Εγώ έχω αντίθετη άποψη,θεωρώ ότι ήταν απλά θέμα marketing.

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ποιά η γνώμη σας για τις GIBSON LP STUDIO 50 TRIBUTE ;
« Απάντηση #15 στις: 25/01/12, 23:28 »

-Ωραίο μπράτσο φιλε μου panicx και η η δικιά μου ίδιο μπράτσο έχει....λες να μην με βολέψει τελικα η gibson??
-Γενικώς όλες οι gibson έχουν χοντρό μπράτσο??
-Μπορείτε να καταλάβετε από της φωτογραφίες να έχει χοντρο η λεπτό μπράτσο???...για ρίξτε μια ματιά ακόμη...http://www.thomann.de/gr/gibson_lp_studio_50_tribute_gt_db_tm.htm ;)
- ??? Η κιθάρα αξίζει για 700e???

αυτη που ειχα (gibson studio) εγω δεν με βολεψε το μπρατσο...παρολο την προσπαθεια δεν μπορεσα να το συνηθισω ποτε.Ηταν ο μοναδικος λογος που την πουλησα,δηλ.ηταν πρακτικο το θεμα. ;)
Δεν εχουν ολα τα μοντελα της gibson το ιδιο μανικι,θα ηταν καλυτερο να αναζητησεις εκεινα τα μοντελα με το slim 60 μανικι... :D
Για την συγκεκριμενη που ρωτας,λεει στην περιγραφη 50th neck,αρα λογικα θα ειναι παχυ....οποτε παιζει να μην σε βολεψει...
Αν εχεις το χρονο κ την ευχαιρια πιασε κ δοκιμασε,περνα απο τα μουσικα εγχωρια καταστηματα κ δες τι σου ταιριαζει... :D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ποιά η γνώμη σας για τις GIBSON LP STUDIO 50 TRIBUTE ;
« Απάντηση #16 στις: 25/01/12, 23:28 »
Σχετικά με την V100, έχουμε ξαναπεί ότι πολλές φορές οι Vintage υστερούν στο θέμα του σεταρίσματος. Αυτό δεν είναι πρόβλημα κατασκευής του οργάνου, αλλά λειτουργικό και μπορεί να διορθωθεί εύκολα. Σχετικά με το μεγαλύτερο βάρος και το πιο χοντρό μπράτσο, αυτά μάλλον παραπέμπουν στα χαρακτηριστικά των αυθεντικών Les Paul, οι οποίες ηταν εξ ορισμού βαριές κιθάρες με χοντρά μπράτσα. Αυτό δεν αποτελεί πλεονέκτημα ή μειονέκτημα, όλα εξαρτώνται από τα γούστα του κάθε κιθαρίστα. Έχω την αίσθηση ότι οι περισσότεροι κιθαρίστες προτιμούν λεπτά μπράτσα, τα οποία κάποιοι άλλοι βρίσκουν εντελώς άβολα, ενώ για πολλούς φανατικούς των Les Paul το αυξημένο βάρος είναι απαραίτητο στοιχείο της συγκεκριμένης κιθάρας. Τέλος το πρόβλημα με την ταστιέρα εγώ προσωπικά δεν το έχω εντοπίσει σε όσες Vintage έχω δοκιμάσει. Μπορεί πράγματι να έπεσες σε άσχημο κομμάτι, πράγμα το οποίο μπορεί να συμβεί σε κιθάρες αυτής της κατηγορίας (και όχι μόνο).

Σε ότι αφορά τα πολυσυζητημένα chambers σε κάποια μοντέλα της Gibson, εγώ προσωπικά θα καλωσόριζα οτιδήποτε έχει σαν αποτέλεσμα τη μείωση του βάρους μιας Les Paul. Οι επιπτώσεις στον ήχο είναι και πάλι θέμα προτίμησης. Εγώ στη θέση σου θα δοκίμαζα (αν είχα τη δυνατότητα) διάφορα μοντέλα για να δω ποιό αρέσει σε εμένα από πλευράς ήχου και αίσθησης. Ό,τι κι αν λέγεται στα κιθαριστικά fora, αν εσένα σού αρέσει η κιθάρα οι γνώμες των άλλων είναι περιττές. Πάντως, όπως και σε άλλες περιπτώσεις, αναρωτιέμαι αν αυτοί που υπερθεματίζουν υπέρ ή κατά θα μπορούσαν να ξεχωρίσουν μια τέτοια κιθάρα σε ένα τυφλό τεστ... ::)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
4546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/08, 18:37
από jorje
9 Απαντήσεις
4624 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/08, 17:12
από Jezus
24 Απαντήσεις
7788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/09, 23:28
από PapaRoach
25 Απαντήσεις
10099 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/09, 22:31
από Gabriel6th
33 Απαντήσεις
14366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/09, 18:55
από studio54
4 Απαντήσεις
3661 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/10, 20:13
από tech21man
1 Απαντήσεις
3009 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/10, 17:14
από Crazy Heart
14 Απαντήσεις
6373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 03:39
από Gabriel6th
4 Απαντήσεις
10973 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/12, 09:13
από BASSKILLER
21 Απαντήσεις
7567 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/13, 11:04
από Μπιφτέκι