Αποστολέας Θέμα: Hesu καμπίνες + Επιλογή Ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 16530 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DaniTheDawg

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • WHATAAAAAA!!!!
    • Προφίλ
Καλησπερίζω το φόρουμ!  ;D

Είμαι προς αναζήτηση ενισχυτή (καθ'ότι για ώρας βολεύομαι με μια HD500 και μόνιτορ ακουστικά της Audio Technica λόγω ότι έμενα για ένα χρόνο σε εστίες αν και καμιά φορά τη συνέδεα στον Fender Frontman 15R :P ), με επικρατέστερους στο μυαλό μου τους: Bugera TriRec, Bugera 6260, Peavey 5150 ii, Diezel VH4 κ.α.

Επειδή όμως γνωρίζω ότι η καμπίνα παίζει εξίσου καταλυτικό ρόλο στη διαμόρφωση του ήχου/τόνου, ψάχνομαι και με αυτό το ζήτημα. Έτυχε να ακούσω τις hesu (όλες οι αναφορές καμπινών και ενισχυτών παραπάνω γίνονται με αναφορά 1080p ανάλυση στο YouTube με χρήση των μόνιτορ ακουστικών μου και δείγματα δουλειάς από καλλιτέχνες/μπάντες που τα χρησιμοποιούν, καθ'ότι οι πιθανότητες ζωντανής δοκιμής τους είναι μάλλον απίθανες. Γνωρίζω ότι και στις δύο περιπτώσεις, τα αποτελέσματα θα είναι πολύυυ διαφορετικά από αυτά που ακούω λόγω συμπίεσης κι επεξεργασίας, ωστόσο μπορώ να διακρίνω τις διαφορές μεταξύ τους.). Έχει δουλέψει κανείς με τις συγκεκριμένες καμπίνες κι αν ναι, σε συνδυασμό με τι κεφαλή/preamp κλπ.? Εντυπώσεις? Είδα ότι οι τιμές τους είναι ψιλοαστρονομικές, οπότε άλλη μια ερώτηση είναι αν αξίζουν το κόστος αυτό.

Τα είδη μουσικής που παίζω είναι: Thrash με επιρροές από The Haunted, Machine Head, Lamb of God κ.α. και μπάντες όπως In Flames, Trivium κλπ.
Κατά κύριο λόγο παίζω δικές μου συνθέσεις με προοπτική κάποια στιγμή τη δημιουργία τουλάχιστον demo (για ώρας). Κάποια περαιτέρω πρόταση για ενισχυτή και καμπίνα για να λάβω υπόψη?

Ο παρών εξοπλισμός μου είναι:
Κιθάρα: Schecter C-1 Classic με Dimebucker στο bridge (πήρε δρόμο ο original JB) και Jazz στο neck.
Πεταλιέρα: Line6 POD HD500
Mic: Shure Beta58 (ναι, ναι ξέρω ξέρω πρέπει να πάρω το sm57 για κιθάρα.... :P )
Εξωτερική κάρτα ήχου: M-Audio FastTrack

Ας θεωρήσουμε ότι ταβάνι για ενισχυτή θα είναι τα 1500 ευρώ (+ - 200) και ??? ??? ? ευρώ για καμπίνα (δεν έχω ιδέα... ;D )

Ελπίζω να έγινα όσο πιο κατατοπιστικός γίνεται! Οποιαδήποτε άλλη διευκρίνηση χρειαστείτε πείτε μου!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Υ.Γ. συζητάμε και για 212 και για 412.

Συγχώνευση μηνυμάτων: 31/07/13, 01:37
Ω Θεέ μου! ξέχασα να αναφέρω και τους: Framus Cobra και Framus Dragon ανάμεσα στις επιλογές ενισχυτών, καθώς και μία σκέψη κάαααπου στο βάθος για Axe Fx II (αν και να πω την αλήθεια έχω λίγο το ψώνιο του να έχω τον ενισχυτή και να τον βλέπω και να τον χαίρομαι. Ωστόσο αναγνωρίζω 100% τις λύσεις και τις δυνατότητες που προσφέρει το Axe Fx II).

Συγχώνευση μηνυμάτων: 31/07/13, 01:37

Παράθεση
Είμαι προς αναζήτηση ενισχυτή (καθ'ότι για ώρας βολεύομαι με μια HD500 και μόνιτορ ακουστικά της Audio Technica λόγω ότι έμενα για ένα χρόνο σε εστίες αν και καμιά φορά τη συνέδεα στον Fender Frontman 15R), με επικρατέστερους στο μυαλό μου τους: Bugera TriRec, Bugera 6260, Peavey 5150 ii, Diezel VH4 κ.α.

Συγνώμη, άκυρο το VH4. Είδα τιμή και κάλεσα τον ψυχολόγο μου...
« Τελευταία τροποποίηση: 31/07/13, 09:11 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Hesu καμπίνες + Επιλογή Ενισχυτή
« Απάντηση #1 στις: 31/07/13, 09:43 »
με 200 δυσκολο για καμπινα σκετο. Με 1700 για καμπινα και ενισχυτη παιρνεις ο,τι θες αρκει να ξερεις οτι μπορεις να το χρησιμοποιησεις στην ενταση που πρεπει.


Δεν θα επαιρνα hesu αν ηθελα καποια στιγμη να την πουλησω ελλαδα. Απο ebay λογικα καποιος θα βρεθει. Ο ola englund εχει αρκετα ωραια demo με αυτες αλλα αλλο το πως γραφουν στα χερια του αλλο τι θα ακους εσυ.


Για machine head, παιρνεις απλα ενα 5150 η 6505 πλεον και τελειωσες. ΟΧΙ 6505+ η 5150 mk II. Αν δεις το ιστορικο τους ειναι παντα ο οριτζιναλ 5150.


Αλλοι ενισχυτες που θεωρουνται κορυφη για thrash ειναι για μενα η σειρα mark της mesa boogie και αφου λοιπον πεις 50 φορες υπαρχουν οι mark και υπαρχουν και οι αλλοι, μετα μπορεις να προσθεσεις και marshall (τα περισσοτερα thrash album με αυτους γραφτηκαν αλλα οκ, ειναι η σουπα των ενισχυτων και ηταν οι περισσοτεροι πειραγμενοι, boostαρισμενοι, μεταλλαγμενοι στην παραγωγη, γενικα δεν τους πολυ θεωρω καλους αλλα ειναι κλασσικοι), τη σειρα XXX/JSX της peavey (τους προτιμω και ειναι και προσιτοι, οι 333 της bugera ειναι αντιγραφα τους), τη σειρα Pitbull classic με το γραφικο eq της fryette (κορυφαιοι γενικα, ισως η πιο καλη επιλογη ακομη και αν αλλαξουν τα γουστα σου αργοτερα), το laboga mr hector που εχει στις αγγελιες (το χρησιμοποιουσε συνεχεια ο waters των annhihilator)...η λιστα μπορει να παει μακρια.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Hesu καμπίνες + Επιλογή Ενισχυτή
« Απάντηση #2 στις: 31/07/13, 10:53 »
+1 σε ότι αναφέρει ο Tech21man  ;D

Επιπλέον εγώ θα κοιτούσα και τον EVH 5150 III 50w μαζί με την matched 2X12 ή 4Χ12 καμπίνα του (καλά εμένα θα μου αρκούσε και η 1Χ12 για αυτά που θέλω  ::) )

http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/GRD/ViewParametricSearch-SimpleOfferSearch

A, έχουν βγει και οι Randall Diavlo RD μαζί με τις matched καμπίνες τους, όμως δεν τους έχω ακούσει και δεν ξέρω τι παίζει (πάντως πρέπει να είναι πολύ καλοί, αφού απ'οσο αναφέρουν στο site έχει βάλεο το "χεράκι" του ο Mike Fortin).

http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/GRD/ViewParametricSearch-SimpleOfferSearch
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Hesu καμπίνες + Επιλογή Ενισχυτή
« Απάντηση #3 στις: 31/07/13, 11:00 »
Αν το μπατζετ ειναι 1500 εγω θα πηγαινα για τον trirec και μια εκ των mesa/orange/zilla 2x12.Αν το μπατζετ πεσει θα επερνα αλλον ενισχυτη και δεν θα εριχνα τα λεφτα για καμπινα!
Οσο για το Axefx, αν το παρεις δεν υπαρχει γυρισμος......
« Τελευταία τροποποίηση: 31/07/13, 11:12 από vaig3 »
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Hesu καμπίνες + Επιλογή Ενισχυτή
« Απάντηση #4 στις: 31/07/13, 13:55 »
Μια χαρα υπαρχει γυρισμος. Δεν ειναι ενας και δυο που ξαναγυρισαν σε ενισχυτες...Δεν ειναι παραλογο, τα axe-fx kemper κτλ δεν ειναι ενισχυτες. Δεν ποιανουν/αναπαραγουν ηχο ενισχυτη εξ ορισμου. Και αν σηκωσεις ενταση δεν αλλαζουν τη δυναμικη τους (παρα μονο αν αλλαξεις ψηφιακα αυτη την παραμετρο-το οποιο δεν σημαινει και αναλογη αυξηση εντασης).


Πολυ πολυ ωραια λυση ο 5153 50 watt. Και ο marshall JVM μπορει να τα παει πολυ καλα, εχει μοντερνες χροιες.


Ωστοσο υπαρχουν threads που καποιοι για high gain (και οχι τα marshall-ιστικα του δευτερου καναλιου λεμε τωρα) προτιμησαν τον νεο diavlo απο τον οποιο παθανε πλακα. Οντως φαινεται να ακουγεται υπεροχα. Ο mike fortin (εκεινος ο τυχαιος που εφτιαξε τους τελευταιους ενισχυτες των metallica) ειναι στην randall και εβαλε πολυ προσπαθεια στη σχεδιαση και στην ποιοτητα, το αποτελεσμα ειναι οι diavlo mk II, οι thrasher κλτ. Και οι egnater vengeance φαινεται να ειναι πολυ καλη λυση.




Μεταχειρισμενα μπορει να βρεις και diezel engl κτλ διαφορων ειδων. Κοιταξε, ολοι αυτοι θεωρουνται υπερ ενισχυτες με τον ενα τροπο η τον αλλο. Οποιον και να παρεις κατι θα δωσει. Το θεμα ειναι τι σου αρεσει απο ολα αυτα και να κανεις μια ασφαλη αγορα χωρις να ξοδεψεις τοσα που αν χρειαστει να πουλησεις να εχεις μεγαλη χασουρα...Ασε που τα γουστα αλλαζουν...






Παρεμπιπτοντως το θεμα καμπινα ειναι ιδιαιτερο απο μονο του. Που θα παιζεις>? Θα κουβαλας? Αρκετοι απο τους ενισχυτες ειναι ιδιαιτερα επιλεκτικοι σε καμπινα...ο 5153 σιγουρα, οι diezel αρκετα, οι fryette σχεδον εντελως!!! Στο τελος πιο ευκολα απο ολα βρισκεις φτηνα marshall και laney καμπινες...αν εχεις ενισχυτη που να δουλευει καλα με αυτες...




Ψιλο αχρηστα πραγματα αν μιλαμε για δωματιο και περιστασιακα jam αρισματα παντως...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Hesu καμπίνες + Επιλογή Ενισχυτή
« Απάντηση #5 στις: 31/07/13, 14:47 »
Πάντως οι Randall είναι τρελό value for money... με περίπου 950 euro παίρνεις έναν Randall Diavlo RD45H & μια 2Χ12'' Randall Diavlo RD212D και βγαίνεις σχεδόν παντού... εχώ τρελή περιέργεια να τους ακουσω  >:D

http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Randall-Diavlo-RD45H-Head-/art-GIT0028035-000

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Randall-Diavlo-RD212D-Cabinet-/art-GIT0028040-000

Για μεταχειρισμένα δεν το συζητάω το τι μπορείς να βρεις... μέχρι και Diezel Einstein (δεν έχω σχέση με την αγγελία):

http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=33505


Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος DaniTheDawg

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • WHATAAAAAA!!!!
    • Προφίλ
Απ: Hesu καμπίνες + Επιλογή Ενισχυτή
« Απάντηση #6 στις: 31/07/13, 14:57 »
Παράθεση
με 200 δυσκολο για καμπινα σκετο. Με 1700 για καμπινα και ενισχυτη παιρνεις ο,τι θες αρκει να ξερεις οτι μπορεις να το χρησιμοποιησεις στην ενταση που πρεπει.


Tech21Man, +,- 200 ευρώ για την αγορά του ενισχυτή. Είπα ότι για καμπίνα έχω ακούσει διάφορες τιμές και δεν έχω ιδέα. Συγνώμη ίσως να μην το έγραψα πολύ κατανοητά.

Παράθεση
[/size]Επιπλέον εγώ θα κοιτούσα και τον [/size]EVH 5150 III 50w[/size] μαζί με την matched 2X12 ή 4Χ12 καμπίνα του (καλά εμένα θα μου αρκούσε και η 1Χ12 για αυτά που θέλω  [/size] )http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/GRD/ViewParametricSearch-SimpleOfferSearch A, έχουν βγει και οι Randall Diavlo RD μαζί με τις matched καμπίνες τους, όμως δεν τους έχω ακούσει και δεν ξέρω τι παίζει (πάντως πρέπει να είναι πολύ καλοί, αφού απ'οσο αναφέρουν στο site έχει βάλεο το "χεράκι" του ο Mike Fortin).http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/GRD/ViewParametricSearch-SimpleOfferSearch

Παράθεση
Αν το μπατζετ ειναι 1500 εγω θα πηγαινα για τον trirec και μια εκ των mesa/orange/zilla 2x12.Αν το μπατζετ πεσει θα επερνα αλλον ενισχυτη και δεν θα εριχνα τα λεφτα για καμπινα!


Kosthrash, τον είχα κοιτάξει και τον 5150iii αλλά ενώ μου αρέσει, μου φαίνεται ότι υστερεί λιγάκι σε σχέση με 5150 ή 6505. Όσον αφορά τον Randall δεν είναι κακός...
Φίλε Vaig, αν είναι να πάρω τον Triple Rectifier,θα προτιμήσω την επιλογή του TriRec. Δεν μπορώ να βρω κάτι που να δικαιολογεί τη διαφορά τιμής... Έχω ακούσει ΤΟΝΟΥΣ δείγματα και πό τα δύο μηχανήματα και, ναι, υπάρχουν ελαχιστότατες διαφορές, όχι όμως ικανές να δικαιολογήσουν τη διαφορά 1000+ ευρώ. Άσε που είναι και πιο όμορφος ο Bugera...  ;D

Ξέρω ότι με τις τελευταίες σειρές που γράφω θα λιθοβοληθώ, αλλά η αλήθεια αυτή είναι. Και το ότι μπορώ να διαθέσω ένα budget δε σημαίνει ότι πρέπει να το ξοδέψω όλο σε κάτι, τη στιγμή που μπορεί να μου προσφέρει το ίδιο, ένα άλλο προϊόν στη μισή και λιγότερο τιμή. Θα μου πεις: το ίδιο τότε ισχύει και για τον 5150 σε σχέση με τον 6260. Ναι, αλλά ο 5150 δεν ξεφεύγει τόσο σε τιμή ώστε να μην προτιμήσω το the real thing.

Ωστόσο απόψεις εντυπώσεις κι αν είναι δυνατόν προσεγγιστικές /ενδεικτικές τιμές για τις καμπίνες που ανέφερες? Με εξαίρεση την Orange και ό,τι έχει να κάνει με Orange.

Παράθεση
Παρεμπιπτοντως το θεμα καμπινα ειναι ιδιαιτερο απο μονο του. Που θα παιζεις>? Θα κουβαλας? Αρκετοι απο τους ενισχυτες ειναι ιδιαιτερα επιλεκτικοι σε καμπινα...ο 5153 σιγουρα, οι diezel αρκετα, οι fryette σχεδον εντελως!!! Στο τελος πιο ευκολα απο ολα βρισκεις φτηνα marshall και laney καμπινες...αν εχεις ενισχυτη που να δουλευει καλα με αυτες...Ψιλο αχρηστα πραγματα αν μιλαμε για δωματιο και περιστασιακα jam αρισματα παντως..

Κατά κύριο λόγο θα είναι σπίτι (μονοκατοικία σε εξοχή). Θέλω όμως τη δυνατότητα μεταφοράς όλου ή τμήματος του εξοπλισμού, γι αυτό κι επιθυμώ κεφαλή - καμπίνα. Επίσης τι εννοείς όταν λες "επιλεκτικοί σε καμπίνες"? Τίθεται θέμα συμβατότητας ηλεκτρονικά η΄ως προς το πως θα ακούγεται το τελικό αποτέλεσμα από άποψη χροιάς?

Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση παιδιά! θα χαρώ να ακούσω κι άλλες απόψεις!


Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Hesu καμπίνες + Επιλογή Ενισχυτή
« Απάντηση #7 στις: 31/07/13, 16:42 »
Kosthrash, τον είχα κοιτάξει και τον 5150iii αλλά ενώ μου αρέσει, μου φαίνεται ότι υστερεί λιγάκι σε σχέση με 5150 ή 6505. Όσον αφορά τον Randall δεν είναι κακός...
Φίλε Vaig, αν είναι να πάρω τον Triple Rectifier,θα προτιμήσω την επιλογή του TriRec. Δεν μπορώ να βρω κάτι που να δικαιολογεί τη διαφορά τιμής... Έχω ακούσει ΤΟΝΟΥΣ δείγματα και πό τα δύο μηχανήματα και, ναι, υπάρχουν ελαχιστότατες διαφορές, όχι όμως ικανές να δικαιολογήσουν τη διαφορά 1000+ ευρώ. Άσε που είναι και πιο όμορφος ο Bugera...  ;D

Ξέρω ότι με τις τελευταίες σειρές που γράφω θα λιθοβοληθώ, αλλά η αλήθεια αυτή είναι. Και το ότι μπορώ να διαθέσω ένα budget δε σημαίνει ότι πρέπει να το ξοδέψω όλο σε κάτι, τη στιγμή που μπορεί να μου προσφέρει το ίδιο, ένα άλλο προϊόν στη μισή και λιγότερο τιμή. Θα μου πεις: το ίδιο τότε ισχύει και για τον 5150 σε σχέση με τον 6260. Ναι, αλλά ο 5150 δεν ξεφεύγει τόσο σε τιμή ώστε να μην προτιμήσω το the real thing.


Συμφωνω απολυτα...εγω να σου πω την αληθεια ουτε μπορω να βρω κατι που να δικαιολογει την διαφορα τιμης αναμεσα στον trirec και πχ στον 333xl εκτος ισως απτο ξεχωριστο presence σε καθε καναλι. Και ειναι γυρω στο 50% πανω... Mονο και μονο επειδη εχει το ονομα ο rectifier; O 6505 ναι μεν καλος αλλα παλι γυρω στο 250% πανω. Μονο οταν τα βλεπεις ετσι φαινεται το τι πληρωνεις τελικα. Και μιας και ζουμε σε δυσκολους καιρους προτιμω να παρω ακριβως οτι μου χρειαζεται και τα υπολοιπα να τα φαω εγω οπως θελω παρα να τα παρει τζαμπα η καθε εταιρεια.  :)

Αποσυνδεδεμένος DaniTheDawg

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • WHATAAAAAA!!!!
    • Προφίλ
Απ: Hesu καμπίνες + Επιλογή Ενισχυτή
« Απάντηση #8 στις: 31/07/13, 17:18 »
Φίλε Seth, θα συμφωνήσω σε αυτό που λες. Όπως προείπα, το ότι θα διατεθεί ένα Α budget δε σημαίνει ότι πρέπει να ξοδευτεί χωρίς πρώτα να αναλογιστώ/ούμε τι πληρώνω/ουμε. Και για να είμαι δίκαιος αναφέρομαι στην Infinum σειρά της Bugera, για την οποία δεν έχουν αναφερθεί προβλήματα αξιοπιστίας, σε αντίθεση με προηγούμενες εκδόσεις. Άσε που γενικα το Infinium και το VariPower είναι πολύ μεγάλες πατέντες... (της βγάζω το καπέλλο)

Δε θέλω να ακούγομαι όμως κολλημένος. Απλώς πιστεύω πως κάποια πράγματα πρέπει να λέγονται και να μην κολλάμε σε ονόματα.

Συγχώνευση μηνυμάτων: 01/08/13, 14:38
Επίσης, μήπως έχει κανείς ιδέα για την τιμή της Fryette Fat Bottom? Δεν κατάφερα να τη βρω κάπου. Πολύ ωραία καμπίνα απ'ότι άκουσα...
« Τελευταία τροποποίηση: 01/08/13, 14:38 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Hesu καμπίνες + Επιλογή Ενισχυτή
« Απάντηση #9 στις: 01/08/13, 17:46 »
Οι καμπινες που σου ειπα ειναι αυτες
http://www.thomann.de/gr/mesa_boogie_rectifier_cabinet.htm
http://www.thomann.de/gr/orange_ppc212_gitarrenbox.htm δεν ξερω γιατι δεν σου αρεσει!Ειναι ισως απο τις καλυτερες επιλογες,και ειναι εξισου σουπερ και σε high gain και σε low/mid gain!
Οι zilla ειναι made in uk στα λεφτα τhς orange.
Δεν θελω να σε πεισω για την Orange,ειναι κατανοητο αν δεν σου αρεσει,οπως και εμενα δεν μου αρεσουν καθολου οι ENGL.
Παντως καλυτερα να παρεις μια καμπινα καλη και να δωσεις λιγοτερα λεφτα στον ενισχυτη παρα το αντιθετο.Κεφαλια μπορεις να αλλαξεις ευκολα(και να τα βελτιωσεις πχ καλυτερες λαμπες στoυς Bugera)καμπινες δυσκολα!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος DaniTheDawg

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • WHATAAAAAA!!!!
    • Προφίλ
Απ: Hesu καμπίνες + Επιλογή Ενισχυτή
« Απάντηση #10 στις: 01/08/13, 18:32 »
Σε ευχαριστώ πολύ Vaig! Το θέμα μου με την Orange είναι αυτή η χαρακτηριστική "ξεραΐλα" (ας μου επιτραπεί ο όρος) που όλοι οι ενισχυτές και οι καμπίνες της. Είναι φουλ στα μεσαία (τα οποία βεβαίως και είναι απαραίτητα, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό γι αυτά που παίζω.). Χαρακτηριστικά παραδείγματα καλλιτεχνών/ήχων που τις χρησιμοποιούν είναι οι Mastodon και οι Slipknot, που ναι μεν ο ήχος τους ακούγεται ωραία αλλά εμένα δε μου κάνει.
Από την άλλη ωραία μου φαίνεται η Mesa. Βέβαια 835 ευρώ για 212, το καλό που της θέλω να τα αξίζει και από κοντά, αν και γνωρίζω πως πάρα πολύς κόσμος (και από εδώ μέσα) τις προτιμά.

Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον! Καλά κάνεις και μου τις παρουσίασες και τις δύο. Αυτό άλλωστε είναι και το θέμα. Να μαζεύω απόψεις!

Μήπως τυχαίνει να γνωρίζεις/ετε καμία ενδεικτική τιμή για την Fryette Fat Bottom?

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Hesu καμπίνες + Επιλογή Ενισχυτή
« Απάντηση #11 στις: 01/08/13, 19:08 »
Παρεμπιπτοντως, τα bugera ειναι λιγο παραπλανητικα. Δεν ειναι ακριβη αντιγραφα των ενισχυτων που σε παραμυθιαζουν ο,τι ειναι. Συγκεκριμενα, ο τελικος και των 6260 βασιζεται στο αντιγραφο του peavey XXX, τον 333. Δεν ειναι λοιπον κανονικα αντιγραφα των 5150 αλλα υβριδια.

Επισης δεν εχουν ressonance control. Υπαρχουν διαφορες προφανως και προς οφελος της οικονομιας, καθως ετσι χρησιμοποιησαν μια σειρα μετασχηματιστων για παραδειγμα (κοινο για 333 και 6260). Εν παση περιπτωσει, ειναι οικονομικη σειρα και σε σχεση με ενα peavey 5150 σχετικα κοντα σαν μεταχειρισμενα (peavey) προς καινουρια (bugera) αρκει να εισαι ικανοποιημενος με τις λαμπες τους, δεν ειναι φτηνο πραγμα να τις αλλαξεις ολες.

Αναρωτιεμαι για τις κυκλωματικες διαφορες μεταξυ trirec και triple rectifier. Ειχα εντοπισει καποιες μικροδιαφορες. Νομιζω το trirec εχει και εξτρα watt control η κατι τετοιο? Εν παση περιπτωσει, μπορει ακομη και να γραφει παρομοια μεσα απο μια καλη καμπινα, μεν, αλλα το πως συμπεριφερεται και το πως σε χτυπαει με ηχο η πως αποδιδει σε υψηλη ενταση δεν σημαινει οτι θα ειναι το ιδιο. Παντως για τις τιμες που πανε δεν μπορεις να παραπονεθεις ιδιαιτερα.

Για μενα τα trirec ειναι τα μοναδικα που δεν καταφερε ουτε ο σουηδος να τα κανει να ακουστουν καλα, ετσι τα κοροιδευα, αλλα αυτα ειναι youtube ακροασεις. Μου φανηκε να κλανουν στις χαμηλες πιο πολυ και απο οταν τρωω φασολαδα εξτρα ειδικα στο playthrough βιντεο. Αλλα, για να ειμαι ειλικρινης και η σειρα rectifier δεν ειναι η ιδια ο,τι καλυτερο σε αυτο το θεμα. Ο single rectoverb ειναι ετσι και τον εχω δοκιμασει και σε live...Οι μετασχηματιστες στα mesa rectifier ειναι ασυνηθιστα μικροι (γενικα στα mesa εκτως των mark) σε βαθμο παρεξηγησεως, αλλα μερος του σχεδιου ειναι εν τελη...(χαμηλοτερο headroom, ευκολα δινει "γεματο" ηχο, μαγνητιζει ο πυρηνας και αλλα τεχνικα, απωλεια ελεγχου στις χαμηλες στο τελος...).

Στο θεμα καμπινας, μια απο τις πιο καλες λυσεις, μονο μεταχειρισμενης και απολυτα αποδεκτης απο ολους φαινεται να ειναι η mf 400 της marshall. Βρες τον χρηστη dingle1 στο youtube, τις τεσταρει με ολα τα bugera.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/08/13, 22:47 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος DaniTheDawg

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • WHATAAAAAA!!!!
    • Προφίλ
Απ: Hesu καμπίνες + Επιλογή Ενισχυτή
« Απάντηση #12 στις: 01/08/13, 21:38 »
Παράθεση
Μου φανηκε να κλανουν στις χαμηλες πιο πολυ και απο οταν τρωω φασολαδα εξτρα ειδικα στο playthrough βιντεο.

Κλαίω... Ωστόσο άκου κι εδώ:

Bugera TriRec vs. Mesa Dual Rectifier - Metal

Μπορώ να πω ότι ο Bugera ακούγεται και αρκετά καλύτερα ίσως από τον Dual. Και νομίζω πως ναι, ισχύει το ότι ο Bugera έχει έξτρα watt control αν δε με απατά η μνήμη μου.
Βεβαίως δεν έχω κολλήσει με την αγορά Bugera, αλλά σίγουρα έχουν κερδίσει το σεβασμό μου με αυτά που προσφέρουν για τα χρήματά τους.

Όσο για την mf400 μου άρεσε πάρα πολύ! όμως δε μπόρεσα να βρω κάπου τιμή. Έχει σταματήσει η παραγωγή της? Στο ebay βρήκα μία μεταχειρισμένη (όπως είπες κι εσύ) για 270 λίρες...

Τελικά δε γνωρίζει κανείς τιμή για καινούρια Fat Bottom ε? ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 01/08/13, 22:48 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Hesu καμπίνες + Επιλογή Ενισχυτή
« Απάντηση #13 στις: 05/08/13, 11:00 »
Α ο fluff. Πω πω τον σιχαινομαι αυτον τον τυπο χα χα. Εξω ειναι γνωστος αλλα κατα βαση ειναι λιγο καρικατουρα του ola. Αυτο το video ειναι γνωστο εξω. Κατα βαση ειχε πει οτι το eq ειναι διαφορετικο, και στους δυο και οτι ειχε προσπαθησει να φερει τον rectifier προς τον bugera γιατι ακουγοταν καθαροτερος. Και παλι επισημαινω οτι δεν ειναι σιγουρο οτι ειναι 100% κυκλωματικα αντιγραφα. Μακαρι, για μενα, να καναν και καμια μικροβελτιωση στο θεμα μετασχηματιστων-προενισχυτη χωρις να ξεφυγουν απο το συνολο. Ωστοσο και παλι ενα τετοιο τεστ σπιτιου η στουντιο δε σου λεει με τπτ το πως σε χτυπαει η κραταει η ανταποκρινεται ενας ενισχυτης στην πραγματικοτητα, σε υψηλη ενταση με μπαντα για παραδειγμα. Δεν το λεω υπερ του trirec η του mesa. Παντως στο τελος δεν παυει να ειναι ο trirec ο φτωχος και δυστυχως φτηνος συγγενης κατασκευαστικα οπως και να ακουγονται. Γιατι οχι laney ironheart στην τελικη...?

Αποσυνδεδεμένος DaniTheDawg

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • WHATAAAAAA!!!!
    • Προφίλ
Απ: Hesu καμπίνες + Επιλογή Ενισχυτή
« Απάντηση #14 στις: 05/08/13, 14:00 »
Χμμμ ναι καταλαβαίνω τι εννοείς. Και σίγουρα ένα βίντεο τέτοιου τύπου δεν είναι αρκετό για να πάρει κανείς την πραγματική εικόνα, αλλά αυτό το γνωρίζω ήδη. Έλα όμως που δεν υπάρχουν κι εναλλακτικές λύσεις δοκιμής ενισχυτή...

Τον Ironheart τον είχα από την αρχή στις υποψηφιότητες, όμως διάβασα κάποια θέματα εδώ στο φόρουμ και έπειτα από πιο προσεκτικής μελέτης των βίντεο μειώθηκε το κύρος του σε σχέση με άλλους. Τώρα αρχίζουν και μου μπαίνουν πολλές ιδέες για τον D-Moll, σαν αυτόν του Ανδριανού ή έναν Einstein σαν το μεταχειρισμένο που υπάρχει στις αγγελίες. Και λέω "σαν" γιατι η αγορά δε θα γίνει άμεσα και δε γνωρίζω αν θα υπάρχει, αλλά δε γνωρίζω και σε ποιο μέρος του πλανήτη θα βρίσκομαι κι εγώ.
Μεταξύ των δύο ποιος είναι προτιμότερος για τα είδη Metal που ανέφερα παραπάνω?


Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Hesu καμπίνες + Επιλογή Ενισχυτή
« Απάντηση #15 στις: 05/08/13, 14:30 »
Ε μαλλον ο adriannος ειναι πιο καταλληλος να σου εξηγησει περι diezel. Εγω σιγουρα δεν ειμαι, γιατι μαλλον εχω διαφορετικα γουστα τα οποια προερχονται περισσοτερο απο τον τροπο που παιζω. Αυτος περιλαμβανει ψηλο σχετικα action (2 mm στο 12ο ταστο για την πανω χορδη π.χ.), 10ρες αρκετο κοπανημα και μαγνητες πλεον συνηθως με χαμηλο ohmage (αλλα οχι output). Στο τελος, μαλλον, δεν ξερω καν αν χρειαζομαι το gain που εχουν "ποσοτικα" την ικανοτητα να αναπτυξουν οι περισσοτεροι μοντερνοι ενισχυτες. Αυτου του ειδους το κοπανημα που ριχνω οταν παιζω ρυθμικα, θελω να περναει στον ενισχυτη. Με πολυ gain και το κομπρεσσαρισμα που συνηθως ερχεται ...δεν με βολευει (και τελικα δεν μου αρεσει κιολας. Και οι diezel θεωρουνται φουλ κομπρεσα πραγμα που σε αλλους (σα το συνκιθαριστα μου που χαιδευει την κιθαρα) αλλα ...και τους ηχοληπτες (!) τους αρεσει/βοηθαει. Μαρεσει και με ευνοει να σκαβω στην κιθαρα και να ακουγεται οση παραμορφωση και να μπορει να υπαρχει ταυτοχρονα, θελω και λιγο καθαρο ηχο μεσα. Να ακουγεται να βρονταει οταν πιεζεις και να ηρεμει οταν δε πιεζεις. Με το rectifier αυτο ξεχνα το, προσωπικα το εχω διαπιστωσει. Απλα δε γινεται, ειναι σχεδιασμενο απο την αρχη για αλλα πραγματα. Παραδοξως ειναι αρκετα ωραιος rock ενισχυτης!!!





Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι ασχετα απο το πως γραφουν οι ενισχυτες (βλεπεις οτι ο ola σκιζει και με vypyr 15 ο κερατας, παρεμπιπτοντως πηγε στους haunted!!!) ειναι λιγο χημεια σα τη μαγειρικη το αποτελεσμα. Δηλαδη, με τα ιδια συστατικα, ενας αλλος μαγειρας θα σου βγαλει ...αλλο πραγμα. Και ειναι μια σχεση διαδραστικη ακομη και σε παραδοσιακα μη δυναμικη (σε distortion) σχολη ηχου σα το heavy metal.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Hesu καμπίνες + Επιλογή Ενισχυτή
« Απάντηση #16 στις: 05/08/13, 15:08 »
Μόλις πήγα να σου συστήσω να ακούσεις και τους γνωστούς για τα "γκάζια" τους Krank amps, εκτός του ότι είναι... δυσεύρετοι πλέον, μόλις είδα ότι ο Tony Krank άνοιξε καινούρια εταιρεία με "οικονομικους" σχετικά ενισχυτές made in USA:

http://orbitelectronix.com/stiff/products.php


Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Hesu καμπίνες + Επιλογή Ενισχυτή
« Απάντηση #17 στις: 05/08/13, 16:51 »

To αίμα νερό δε γίνεται... ;D ;D ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος DaniTheDawg

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • WHATAAAAAA!!!!
    • Προφίλ
Απ: Hesu καμπίνες + Επιλογή Ενισχυτή
« Απάντηση #18 στις: 05/08/13, 19:46 »
Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι ασχετα απο το πως γραφουν οι ενισχυτες (βλεπεις οτι ο ola σκιζει και με vypyr 15 ο κερατας, παρεμπιπτοντως πηγε στους haunted!!!) ειναι λιγο χημεια σα τη μαγειρικη το αποτελεσμα. Δηλαδη, με τα ιδια συστατικα, ενας αλλος μαγειρας θα σου βγαλει ...αλλο πραγμα. Και ειναι μια σχεση διαδραστικη ακομη και σε παραδοσιακα μη δυναμικη (σε distortion) σχολη ηχου σα το heavy metal.


Αυτό που λες το θεωρώ πολύ σωστό. Και είναι κάτι που κάνει την επιλογή ενισχυτή ακόμη πιο δύσκολη εάν δεν έχεις τη δυνατότητα να δοκιμάσεις πιο πριν.
Όσον αφορά αυτό που ανέφερες για τους Diezel, ομολογώ πως δεν το γνώριζα κι ότι με έπιασες αδιάβαστο. Κι εγώ δεν είμαι από εκείνους που "χαιδεύουν" την κιθάρα, αλλά σε κάθε χτύπημα ή κοπάνημα βάζω κάθε φορά και λίγο.... πώς να το πω... από το "είναι" μου!  ;D  Εννοώ ότι άλλες φορές πρέπει να παίζω δυνατά κι άλλες απαλά... Ωστόσο δε γνώριζα ότι ο ενισχυτής μπορεί να το αλλάξει αυτό. Βασίστηκα μόνο πάνω στον ήχο που άκουσα από τους συγκεκριμένους ενισχυτές.

Μόλις πήγα να σου συστήσω να ακούσεις και τους γνωστούς για τα "γκάζια" τους Krank amps, εκτός του ότι είναι... δυσεύρετοι πλέον, μόλις είδα ότι ο Tony Krank άνοιξε καινούρια εταιρεία με "οικονομικους" σχετικά ενισχυτές made in USA:

http://orbitelectronix.com/stiff/products.php



Kosthrash πολύ χρήσιμο το link που παρέθεσες. Αν και να πω την αλήθεια, ο DirtHead ήταν ο μόνος από τα δείγματα που μου άρεσε κάπως. Οι υπόλοιποι μου φάνηκαν σαν να μην είχαν...."ψυχή", ή κάτι το ιδιαίτερο. Μου είχε αρέσει ο Krankenstein, αλλά πες ότι τον βρίσκεις και τον παίρνεις. Μετά? Αν χρειαστείς το οτιδήποτε πού θα απευθυνθείς? Και να μη γελιόμαστε, ο Dime δεν έγραψε ποτέ με αυτούς τους ενισχυτές. Πάντοτε οι εταιρείες τον πίεζαν να χρησιμοποιήσει λαμπάτο ενισχυτή κι εκείνος προτιμούσε τρανζίστορ. Μ'όλα ταύτα είναι ένα μηχάνημα που μου αρέσει...

Mits@kos, είναι από τις πρώτες επιλογές μου ο 5150 κι ο εικονιζόμενος..... μεγάλη αγάπη... btw, διορθώστε με αν κάνω λάθος: 5150 = 6505 μ.Ε. (μετά Eddie) και 5150 ii = 6505+ μ.Ε. ?

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Hesu καμπίνες + Επιλογή Ενισχυτή
« Απάντηση #19 στις: 05/08/13, 20:57 »
Σωστός είσαι.

Το μισό μέταλ γράφτηκε με 6505 και το άλλο μισό με Recto. Διάλεξε και πάρε ανάλογα με το ποιο μισό σε εκφράζει περισσότερο :Ρ.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος DaniTheDawg

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • WHATAAAAAA!!!!
    • Προφίλ
Απ: Hesu καμπίνες + Επιλογή Ενισχυτή
« Απάντηση #20 στις: 06/08/13, 00:38 »

Το μισό μέταλ γράφτηκε με 6505 και το άλλο μισό με Recto. Διάλεξε και πάρε ανάλογα με το ποιο μισό σε εκφράζει περισσότερο :Ρ.



Ω ναι! Αν και το'χω απορία: μεταξύ 5150 και 5150 ii (άρα και μεταξύ 6505 και 6505+) υπάρχουν διακριτές διαφορές πλην ότι ο ii και ο + έχουν ξεχωριστό eq για κάθε κανάλι?


Επίσης άλλη μία μεγάλη μου απορία: αφού οι Diezel και οι Soldano είναι υπερτούμπανα μεταλλοενισχυτές, πώς και δεν ξέρουμε για κανένα διάσημο συγκρότημα/δίσκο όπου να έχουν προτιμηθεί τα προαναφερθέντα (με εξαίρεση τους Meshuggah, αν δεν απατώμαι, που χρησιμοποίησαν τον VH4 αν θυμάμαι καλά) ?

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Hesu καμπίνες + Επιλογή Ενισχυτή
« Απάντηση #21 στις: 06/08/13, 01:35 »
Στα αυτιά μου, ο 6505 έχει πιο γεμάτα μπάσα, αλλά ο 6505+ είναι πιο σφιχτός, ωστόσο δεν έχω παίξει/ακούσει το 6505 από κοντά, μόνο σε ηχογραφημένα πράγματα και συγκριτικά demo.

Btw, κι ο Hetfield χρησιμοποιεί Diezel.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος DaniTheDawg

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • WHATAAAAAA!!!!
    • Προφίλ
Απ: Hesu καμπίνες + Επιλογή Ενισχυτή
« Απάντηση #22 στις: 06/08/13, 01:58 »
Btw, κι ο Hetfield χρησιμοποιεί Diezel.



Να και κάτι που δε γνώριζα! Είχα την εντύπωση ότι ήταν μια ζωή με Rectifier.....

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Hesu καμπίνες + Επιλογή Ενισχυτή
« Απάντηση #23 στις: 06/08/13, 15:19 »
Αλήθεια, στην HD500 ποιος είναι ο αγαπημένος σου "ενισχυτής"?
Ίσως αυτό να βοηθήσει στην επιλογή σου, αλλά και στον προσανατολισμό των προτάσεων που γίνονται.
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Hesu καμπίνες + Επιλογή Ενισχυτή
« Απάντηση #24 στις: 06/08/13, 17:41 »
Να και κάτι που δε γνώριζα! Είχα την εντύπωση ότι ήταν μια ζωή με Rectifier.....

To Κill' em All είναι Marshall hot rodded, τώρα τι ακριβώς θα σε γελάσω. Αλλά χρησιμοποιεί πολύ πράμα, εσχάτως κι ένα custom made Fortin.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
8049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/03, 16:42
από emilio
14 Απαντήσεις
6635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/05, 16:23
από JANICK GERS
25 Απαντήσεις
23261 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/07, 13:15
από ScullShot
10 Απαντήσεις
4872 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/08, 17:05
από Ibanezακιας
14 Απαντήσεις
5696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/09, 21:32
από Απόλλων
19 Απαντήσεις
7154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 00:19
από Jezus
76 Απαντήσεις
25428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 19:30
από Μητσάκος
9 Απαντήσεις
4235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/10, 00:47
από Jezus
11 Απαντήσεις
5047 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/10, 01:42
από Jezus
7 Απαντήσεις
2850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/12, 11:10
από michalis1983