Αποστολέας Θέμα: Προτάσεις για in-guitar booster  (Αναγνώστηκε 3710 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Προτάσεις για in-guitar booster
« στις: 06/12/13, 15:52 »
 Παιδιά, έχει δοκιμάσει κανείς το Afterburner και το RPC Knob της EMG? Ψάχνομαι για in-guitar booster (μιας και σχεδόν πάντα χρησιμοποιώ ένα treble booster στα «βρώμικα» και μου αρέσει η χροιά των stock μαγνητών της PRS se singlecut για να αρχίσω να πειραματίζομαι με άλλους μαγνήτες active και μη) και δεν θα ήθελα πεταλάκι για να αποφύγω έξτρα καλώδια, αλλά και λειτουργικότητα (προτιμώ τον χειρισμό του από την κιθάρα, δηλ. το On/Off και την ένταση του boost). Τέλος, όλα αυτά προϋποθέτουν τρυπήματα (για το έξτρα pot) (κάτι που φυσικά είναι drawback για εμένα...) ή μπορώ να αντικαταστήσω το tone pot (που έτσι κι αλλιώς δεν το χρησιμοποιώ ποτέ)? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και σορυ για τον χείμαρρο αποριών  ;D !!!
 
« Τελευταία τροποποίηση: 06/12/13, 15:55 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για in-guitar booster
« Απάντηση #1 στις: 06/12/13, 16:42 »
Δε ξέρω λεπτομέρειες γι'αυτό που ρωτάς αλλά υποθέτω πως την "τρύπα" του tone pot θα μπορείς να την χρησιμοποιήσεις για να βάλεις pot για άλλη λειτουργία!

Αρκεί βέβαια να είσαι εντάξει με ένα pot λιγότερο! ;D

Επίσης έχω δει κι αυτά:

που είναι διπλό pot και ίσως σε βολέψει...(άλλη χρήση το πάνω, άλλη το κάτω)

Αλλά για ηλεκτρολογικά δεν ξέρω να βοηθήσω καθόλου! ;D

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Προτάσεις για in-guitar booster
« Απάντηση #2 στις: 06/12/13, 18:08 »
Έχω κάνει ολόκληρη πραγματεία πάνω στο θέμα, από προσωπικό ενδιαφέρον και έχω καταλήξει σε πολύ ενδιαφέρουσες λύσεις. Θα μπορούσα να γράψω πολλά αλλά για να το πιάσουμε από την αρχή.. θα φτιάξεις ή θα αγοράσεις?

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για in-guitar booster
« Απάντηση #3 στις: 06/12/13, 19:22 »
Θα σου πω τι έχω χρησιμοποιήσει και τις εντυπώσεις μου.
Καταρχήν έχω σε μία fender με active μαγνήτες το afterburner, σε 3 κιθάρες μου άλλες το PA2 και τα δύο της EMG, ενώ έχω και την Eric Clapton strat η οποία έχει ενσωματωμένη προ ενίσχυση και mid boost. Το PA2 το ξεχνάς γιατί είναι διακοπτάκι on/off οπότε θα χρειαστείς τρύπα (δεν θες κάτι τέτοιο αν κατάλαβα καλα), ή θα πρέπει να αφαιρέσεις κάποιο tone knob. Το καλό με το PA2 για μένα είναι ότι ρυθμίζεις το boost από το κυκλωματάκι με ένα κατσαβιδάκι, εγώ το έχω στα 10db, και είναι on/off switch, γρήγορα και εύκολα πράγματα. Κανένα από τα 2 EMG δεν είναι treble boost, είναι καθαρά clean boost, οπότε πρέπει να το έχεις υπόψιν. Το afterburner δεν ξέρω αν μπαίνει σε μη active μαγνήτες (το PA2 μπαίνει παντού), οπότε το βλέπεις, από την άλλη μπορεί να χρησιμοποιηθεί για οποιαδήποτε χρήση, και με ένα τράβηγμα έχεις ελεγχόμενο boost. Δεν με βόλεψε είναι η αλήθεια προσωπικά, γιατί πχ έχεις τέρμα το tone knob, και μόλις το τραβήξεις έχεις τέρμα το boost το οποίο εγώ πρέπει πάντα να χαμηλώνω λίγο. Το mid boost της Clapton, στα αυτιά μου είναι εξαιρετικό, παχαίνει τον ήχο και είναι και πρακτικό. Επίσης, μεγαλύτερη διαφορά θα δεις στα καθαρά, παρά στα βρώμικα και στα 3. Στα βρώμικα έχεις μία μικρή αύξηση της έντασης του ήχου, και πολύ περισσότερο gain και sustain, ενώ στα καθαρά τρομερή διαφορά έντασης, καθώς και ανάλογα το setup μπορείς να βγάλεις και πιο κραντσαριστούς ήχους. Πάντως δηλώνω fan των προενισχύσεων ή/και των onboard boosts.
White noise

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Προτάσεις για in-guitar booster
« Απάντηση #4 στις: 06/12/13, 20:54 »
Από περιέργεια, έψαξα στο ιντερνετ και βρήκα πραγματάκια σαν κι αυτό:
http://www.ebay.com/itm/Artec-VTC-Vintage-FET-Tone-Booster-On-Board-Circuit-for-Electric-Guitar-Bass-/151094155932?pt=Guitar_Accessories&hash=item232de9da9c

(adr1anos, τα έχεις δοκιμάσει; )

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για in-guitar booster
« Απάντηση #5 στις: 06/12/13, 22:56 »
Καταρχας σας ευχαριστω ολους σας για τον χρονο και τις συμβουλες σας!
Φιλτατε Αντριανε, ενδιαφερομαι  να αγορασω ενα ετοιμο - δοκιμασμενο κιτ (αν και υποψιαζομαι οτι μια DIY λυση θα ειναι φθηνοτερη και πιο customised, ομως που χρονος δυστυχως για τετοια...). Με ενδιαφερει παρα πολυ η εμειρια σου σε αυτο το κομματι!!!

Φιλε sfanfan ομολογω με εβαλες σε σκεψεις... πιο πολλη διαφορα βλεπεις στα καθαρα απο τα βρωμικα? Επισης προσωπικα ψαχνω για treble booster του στυλ tubescreamer (κατι που δεν ειναι ακριβως αυτα τα κυκλωματα αποτι καταλαβα...) και με την προυποθεση να ειναι πληρως αναστρεψιμη λυση σε περιπτωση που δεν μου αρεσει/ το βαρεθω / θελω να το βαλω σε αλλη κιθαρα. Επισης το ιδανικο για μεα θα ηταν να ενεργοποιω το κυκλωμα με push-pull tone knob και να ειναι εντελως ουδετερο οταν ειναι off (μην  χασω δηλ. τον χαρακτηρα της κιθαρας μου). Ζηταω πολλα??? ;D

Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Προτάσεις για in-guitar booster
« Απάντηση #6 στις: 06/12/13, 23:14 »
Καταρχας σας ευχαριστω ολους σας για τον χρονο και τις συμβουλες σας!
Φιλτατε Αντριανε, ενδιαφερομαι  να αγορασω ενα ετοιμο - δοκιμασμενο κιτ (αν και υποψιαζομαι οτι μια DIY λυση θα ειναι φθηνοτερη και πιο customised, ομως που χρονος δυστυχως για τετοια...). Με ενδιαφερει παρα πολυ η εμειρια σου σε αυτο το κομματι!!!
Κρίμα γιατί έτσι αποκλείουμε πολλές βέλτιστες λύσεις...
Μου δίνεις όμως καλή πάσα για το επόμενο θέμα στο DIY..

Επίσης το θέμα του tubescreamer περιορίζει κάπως τις επιλογές σου σε έτοιμα. Ξέρουμε ότι:
1. Θέλεις έτοιμο κύκλωμα
2. Δεν θέλεις τρύπα για πρόσθετο διακόπτη
3. Δεν θέλεις flat boost παρά treble boost.. άρα που αναγκαστικά..
4. Θα ενεργοποιείται και θα απενεργοποιείται
5. Από ένα push pull pot.
Σωστά?..

Ρίξε μία ματιά εδώ και το ξανασυζητάμε: http://www.guitarfetish.com/Active-Preamps_c_51.html
..και αυτό ειδικότερα: http://www.guitarfetish.com/Onboard-Preamp-Clapton-Mid-Boost-Brian-May-Treble-Boost-Clean-Gain_p_571.html

Από περιέργεια, έψαξα στο ιντερνετ και βρήκα πραγματάκια σαν κι αυτό:
http://www.ebay.com/itm/Artec-VTC-Vintage-FET-Tone-Booster-On-Board-Circuit-for-Electric-Guitar-Bass-/151094155932?pt=Guitar_Accessories&hash=item232de9da9c
(adr1anos, τα έχεις δοκιμάσει; )
Είναι πολύ ενδιαφέρον, δεν το έχω δοκιμάσει διότι σε καμία περίπτωση δεν ήθελα distortion on board στην κιθάρα, πάντα έψαχνα flat τελείως transparent circuits.

Η πλήρης σειρά της Artec είναι εδώ: http://www.artecsound.com/pickups/electronics/

Sfanfan πολύ ενδιαφέροντα σχόλια..
..Το afterburner δεν ξέρω αν μπαίνει σε μη active μαγνήτες ..
Μπαίνει.

Δεν με βόλεψε είναι η αλήθεια προσωπικά, γιατί πχ έχεις τέρμα το tone knob, και μόλις το τραβήξεις έχεις τέρμα το boost το οποίο εγώ πρέπει πάντα να χαμηλώνω λίγο.
Αν ακυρώσεις το tone knob δεν χρειάζεται να το έχεις τέρμα..

Εδώ είναι τα σετ της EMG: http://www.emgpickups.com/accessories/guitar-accessories.html

Από τα σετ της EMG, το RPC, αν και διαφορετικό από tubescreamer,  είναι το πιο κοντά σε αυτό που ψάχνεις: http://www.emgpickups.com/accessories/guitar-accessories/tone-controls/rpc.html#info
..και αυτό κάνει και για passive μαγνήτες.
Δες εδώ την καμπύλη απόκρισης για να κρίνεις αν σου κάνει: http://www.emgpickups.com/media/productfile/S/P/SPC_RPC_0160A.pdf
« Τελευταία τροποποίηση: 07/12/13, 00:05 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για in-guitar booster
« Απάντηση #7 στις: 08/12/13, 01:42 »
Δεν με βόλεψε είναι η αλήθεια προσωπικά, γιατί πχ έχεις τέρμα το tone knob, και μόλις το τραβήξεις έχεις τέρμα το boost το οποίο εγώ πρέπει πάντα να χαμηλώνω λίγο.
Αν ακυρώσεις το tone knob δεν χρειάζεται να το έχεις τέρμα..


Στο τέλος αυτό έκανα, αλλά "αχρήστευσα" ένα knob και έμεινα με ένα volume μονο καθώς ήταν 2 knob prewired EMG pickguard.


Φίλε Kosthrash, η διαφορά σε gain είναι αισθητή -ανάλογα τα db που θα επιλέξεις να boostάρεις, αλλά όχι σε ένταση, παρά σε gain και sustain όπως έγραψα πιο πάνω. Έχει φυσικά και ένα μικρό volume up, αλλά μικρό σε σχέση με το καθαρό κανάλι.
Όλα τα boost της EMG που χρησιμοποιώ αφαιρούνται αν το επιθυμείς χωρίς καμία παρενέργεια, ή πρόβλημα, φαντάζομαι όλων των εταιριών. Υπάρχουν λύσεις όπως το TBX της Fender και το Expander της EMG τα οποία είναι treble - bass tone pots, και σε συνδυασμό με boost μπορείς να πετύχεις αυτό που θέλεις, με ακόμα μεγαλύτερη ευελιξία. Η Clapton που έχω τα έχει και τα δύο (TBX και boost), και πραγματικά είναι θαυμάσια επιλογή ηλεκτρικών!





White noise

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Gain booster

Ξεκίνησε από Kostas Laiho « 1 2 » Εφέ

47 Απαντήσεις
16428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/07, 13:03
από Zeppelin
2 Απαντήσεις
2997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/08, 23:51
από Evangelos 123
12 Απαντήσεις
5328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/08, 16:40
από adr1anos
12 Απαντήσεις
5625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/11, 15:35
από Eagle Of Kamelot
Amz mosfet booster

Ξεκίνησε από Ikaros Εφέ

23 Απαντήσεις
10369 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/10, 23:06
από Ikaros
2 Απαντήσεις
2429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/10, 03:28
από kronus
19 Απαντήσεις
17127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/12, 23:18
από Απόλλων
3 Απαντήσεις
2135 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/12, 12:48
από adr1anos
14 Απαντήσεις
6187 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/13, 20:28
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
10718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/17, 01:41
από Απόλλων