Αποστολέας Θέμα: Madamp kit  (Αναγνώστηκε 4943 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Madamp kit
« στις: 29/05/14, 16:01 »
Έχει δοκιμάσει κανείς τα κιτ της MadAmp? Μάλλον με ενδιαφέρει κυρίως για το A15Mk2 deluxe (λέω μάλλον γιατί δεν έχω ιδέα του πώς ακούγεται αλλά από την περιγραφή του υποθέτω πλησιάζει σε Μεσα Μπουγκι ???), αλλά και το M15Mk1 deluxe  μου φαίνεται ενδιαφέρον (αν και περιμένω να "Μαρσαλίζει"  ;D )

http://www.musikding.de/Kit-Madamp-A15Mk2-deluxe

http://www.musikding.de/Kit-Madamp-M15Mk1-deluxe
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Madamp kit
« Απάντηση #1 στις: 29/05/14, 16:36 »
πολυ ενδιαφέροντα και τα δυο!!!!! Δυστυχως μονο να φανταστουμε πως ΘΑ ακουγονται μπορουμε...
Παντως στο youtube υπαρχουν καποια βιντεακια να παρεις μια ιδες. απο οτι ακουσα θα προτιμουσα τον mk1 αλλα μπορει απλως να ηταν καλυτερο το βιντεο που ειδα σε σχεση με τα υπολοιπα......

Αν παρεις καποιον καλο θα ηθελα να μας κρατας ενημερους!

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Madamp kit
« Απάντηση #2 στις: 29/05/14, 16:48 »
Έχει δοκιμάσει κανείς τα κιτ της MadAmp? Μάλλον με ενδιαφέρει κυρίως για το A15Mk2 deluxe (λέω μάλλον γιατί δεν έχω ιδέα του πώς ακούγεται αλλά από την περιγραφή του υποθέτω πλησιάζει σε Μεσα Μπουγκι ??? ), αλλά και το M15Mk1 deluxe  μου φαίνεται ενδιαφέρον (αν και περιμένω να "Μαρσαλίζει"  ;D )

http://www.musikding.de/Kit-Madamp-A15Mk2-deluxe

http://www.musikding.de/Kit-Madamp-M15Mk1-deluxe




Έχεις ξαναφτιάξει; Εγώ θα τρόμαζα να ξεκινήσω με δικάναλο high gain.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Madamp kit
« Απάντηση #3 στις: 29/05/14, 19:02 »
γιατι το λες αυτο??? υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος? ???
Αν πιανουν τα χερια σου και εχεις βασικες γνωσεις ηλεκτρονικα και κολλητηρι φανταζομαι θα ειναι τυφλοσουρτης.....

και η φωτο εδω δειχνει οτι δεν ειναι τιποτα πολυπλοκο σαν κυκλωμα...http://www.madamp.biz/images/a15_innen750.jpg
« Τελευταία τροποποίηση: 29/05/14, 19:04 από kkmspm »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Madamp kit
« Απάντηση #4 στις: 29/05/14, 19:10 »
Ωχ! 249-279€ μου φαίνονται πολλά για την αγορά των εξαρτημάτων μόνο (Αλλά ΟΚ, δεν γνωρίζω πολλά από λαμπάτους ενισχυτές). Γιατί δεν δοκιμάζεις μόνος σου με κάποιο από τα σχέδια που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο;

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Madamp kit
« Απάντηση #5 στις: 29/05/14, 19:53 »
Ωχ! 249-279€ μου φαίνονται πολλά για την αγορά των εξαρτημάτων μόνο (Αλλά ΟΚ, δεν γνωρίζω πολλά από λαμπάτους ενισχυτές). Γιατί δεν δοκιμάζεις μόνος σου με κάποιο από τα σχέδια που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο;


Σασί και μετασχηματιστές κοστίζουν το κατιτίς τους. Είναι και οι οδηγίες ... Βάλε και τις λάμπες ...
Λογικό είναι το κόστος για τα δεδομένα που έχω δει και από άλλους.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Madamp kit
« Απάντηση #6 στις: 29/05/14, 20:32 »
Αν πιανουν τα χερια σου και εχεις βασικες γνωσεις ηλεκτρονικα και κολλητηρι φανταζομαι θα ειναι τυφλοσουρτης.....
Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, ναι είναι τυφλοσούρτης οι οδηγίες, αλλά το τι θα πρέπει να κάνεις όταν κάτι θα πάει στραβά (και σε τέτοια πολύπλοκα κυκλώματα θα πάνε σίγουρα πολλά πράγματα στραβά όσο και να προσέξεις) δεν θα στο πει κανείς, θα πρέπει να το βρεις μόνος σου. Ακόμα και αν πάνε όλα καλά, τι και πως θα ρυθμίσεις σε ένα νέο κύκλωμα είναι δύσκολο ακόμα και για τους γνώστες.

Παράλληλα, έχει τεράστια διαφορά το 9βολτο κύκλωμα για πεταλάκι, από τον ενισχυτή με υπερυψηλές τάσεις που σκοτώνουν και όπου τα λάθη καίνε εξαρτήματα.

Χωρίς καμία κριτική στις ικανότητες σου Kosthrash που άλλωστε δεν τις ξέρω, σου λέω ότι θα έλεγα στον καθένα, αν δεν έχεις ξανακάνει κάποιο κύκλωμα με υπερυψηλές τάσεις, καλύτερα προχώρα με κάτι πολύ απλούστερο ή με την παρουσία, επίβλεψη και βοήθεια ενός ηλεκτρονικού με συγκεκριμένη εμπειρία σε κυκλώματα ενισχυτών.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/05/14, 20:35 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Madamp kit
« Απάντηση #7 στις: 29/05/14, 21:37 »
Αν και δεν θα πω κάτι καινούργιο, θέλω περισσότερο να ξανα-τονίσω αυτό που είπε ήδη ο Αδριανός:
Υψηλές τάσεις και ακριβοί μετασχηματιστές.
Το πρώτο σε σκοτώνει ή σου κάνει στην καλύτερη άφρο μαλλί, τα δε δεύτερα καίγετονται εύκολα από λάθη και κοστίζουν αρκετά.

Παρόλα αυτά, δεν είναι πυρηνική φυσική, αλλά όπως πολύ σωστά γράφτηκε ακριβώς από πάνω, καλό θα είναι η πρώτη φορά να είναι με επίβλεψη· και ο επιβλέπων να έχει σχέση με το αντικείμενο...

Δυστυχώς σε τέτοια κυκλώματα πολλά μπορούν να πάνε στραβά (έχω άπειρα παραδείγματα λάθος καλωδίωσης των μετασχηματιστών κλπ με αποτέλεσμα η άνοδος να καταλήγει στο σασί, aka τοστ) και το δύσκολο μέρος είναι το troubleshoot, καθώς όλα περιστρέφονται γύρω από μία λυχνία η οποία μπορεί πχ να είναι και προβληματική εκ κατασκευής και να μην ξέρεις τι να ψάξεις ή να ψάχνεις λάθος.

Πάντως, από την άλλη πλευρά, για όλα υπάρχει πρώτη φορά. Και η "μαγεία" της λυχνίας που ανάβει, όσο να το κάνεις, είναι αξεπέραστη :)

By the way, χαζεύοντας άλλη μια φορά την φωτογραφία παραπάνω, έχω να προσθέσω ότι θέλει ΑΠΕΙΡΗ υπομονή για να τυλίξεις τα καλώδια, να τα δρομολογήσεις σωστά, να τα κολλήσεις στα εξαρτήματα κλπ. Το turret board είναι το εύκολο κομμάτι... Το υπόλοιπο όμως ... η χειρότερη μου...  ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 29/05/14, 21:41 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Madamp kit
« Απάντηση #8 στις: 29/05/14, 21:44 »
Η αληθεια ειναι οτι την περιπτωση του troubleshooting δεν τη σκεφτικα. Θα κλειθεις να βγαλεις ακρη απο forum για μηχανημα που δεν εχει ολοκληρωθει....οντως ακουγεται δυσκολο. Απο την αλλη θεωρησα αυτονοητο οτι οποιος το επιχειρησει εχει προτερη εμπειρια απο τετοιες εφαρμογες.....

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Madamp kit
« Απάντηση #9 στις: 29/05/14, 22:10 »
Έχω δει πάρα πολλούς να προσπαθούν να φτιάξουν ένα 5Ε3 (Fender Tweed Deluxe), που είναι πολύ απλούστερο κύκλωμα, και να κολλάνε.
Κατά τα άλλα, αυτά που είπαν τα παιδιά από πάνω.
Ρίξε ένα ξεκοκάλισμα και στο ampmaker.co.uk (πουλάει κιτ και δεν προτείνει για πρώτη φορά τίποτα παρά μόνο πολύ απλούστερα κυκλώματα).

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Madamp kit
« Απάντηση #10 στις: 29/05/14, 23:13 »
Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τα ενθαρρυντικα σας λογια χαχαχα!
Περα απο την πλακα, κανετε πολυ καλα και επισημαινετε τον υπαρκτο κινδυνο των υψηλων τασεων, ειδικα για καποιον (σαν και εμενα  :D ) που δεν εχει ξαναασχοληθει με DIY λαμπας, αλλα ετσι κι αλλιως αν ποτε θα το παρω αποφαση θα "αγγαρεψω" γνωστο μου που εχει εμπειρια πανω στο κομματι αυτο (αντε το πολυ-πολυ να "σκαλισω" την προενισχυση).

Απο την αλλη ομως αν δεν το κανεις και για την εμπειρια δεν ξερω αν πολυαξιζει, ειδικα απο τη στιγμη που υπαρχουν ετοιμα κεφαλια στην τιμη αυτη (λεγε με Jet city JCA22h  ;D ) εκτος και αν ο ηχος του madamp ειναι οντως πολυ "καλυτερος" (υποκειμενικο και αυτο βεβαια... περι ορεξεως  :) )

Γνωριζει κανεις πουθενα προς πωληση κιτ high gain solid state amp? Υποθετω θα ειναι και ακομα πιο οικονομικα...
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Madamp kit
« Απάντηση #11 στις: 30/05/14, 02:30 »
Και γω θα συμφωνήσω σε γενικές γραμμές με τους απο πάνω, αλλά φαίνεται πως το έχεις υπόψιν σου ότι τα λαμπάτα κυκλώματα δεν είναι πεταλάκια. Αλλά με τόσο ίνφο από το ιντερνετ, και με διπλό και τριπλό έλεγχο σε κάθε στάδιο της κατασκευής δε το λες και πυρηνική φυσική. Απλά κοίτα και μελέτα κατασκευές άλλων, για να καταλάβεις την όλη φιλοσοφία, πχ κοίτα τον ενισχυτή που είχε φτιάξει ο adr1anos (AX84 νομίζω) πόσο νοικοκυρεμένος είναι ;)


Παρ'όλα αυτά θέλω να σου πω πως εγώ,σαν πρώτη λαμπάτη κατασκευή και λόγω φόβου κυρίως απ'τα διάφορα που διάβαζα (ok, και λόγω στενού budget), έφτιαξα το G2 της madamp, (musicdig νομίζω λεγόταν τότε) πριν κανά τεσσάρι χρόνια,με τη σκέψη ότι αν τον πετύχω θα πάω σε κάτι όπως αυτό που ψάχνεις.


Πρόκειται για ενισχυτή 2 βατ με κόστος απ'οτι θυμάμαι ούτε 100 ευρώ. Το μόνο που έκανα ήταν όταν τον τελείωσα, πριν τον ανάψω, τον πήγα σε έναν τύπο που επισκευάζει τηλεοράσεις,ραδιόφωνα κλπ κλπ για να με τσεκάρει, να τον ανάψει αυτός κλπ. Ευτυχώς είδε κατευθείαν με το μάτι μια αντίσταση που είχε κοπεί και τη διόρθωσε.Όλα οκ, αναψε, κυριλέ!


Έχουν περάσει 4 χρόνια, οι άλλοι 2 ενισχυτές που έχω στο σπίτι πιάνουν σκόνη!! Έρωτας όχι αστεία! ;D


Οπότε, ναι είναι καλοί οι madamp! (σε πήγα μέσω Λαμίας :P )


Καλή επιτυχία!Όταν το βάλεις πρώτη φορά στην πρίζα θα ανακαλύψεις τι θα πει αδρεναλίνη!
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Madamp kit
« Απάντηση #12 στις: 30/05/14, 09:13 »
..έφτιαξα το G2 της madamp..
To G3 (πλέον) της Madamp είναι ένα πολύ καλό αρχικό κιτ για να μάθει κάποιος την τέχνη. Μία φωτο από το εσωτερικό του δείχνει ότι δεν έχει καμία σχέση με την πολυπλοκότητα του Α15. Σαφώς βέβαια ισχύουν τα ρηθέντα αναφορικά με την δέουσα προσοχή και τους κινδύνους.


« Τελευταία τροποποίηση: 30/05/14, 09:15 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Madamp kit
« Απάντηση #13 στις: 30/05/14, 13:42 »
@adr1anos
Το έχεις φτιάξει? Τι λέει από ήχο για blues καθαρό-crunch?
Πολύ φθηνό φαίνεται και ψήθηκα!!!


το δικό μου είναι τελείως point to point, χωρίς board, όλα είναι καλωδιωμένα πάνω στις λάμπες! Μόνο μια μικρή πλακετούλα είχε για το κομμάτι της τροφοδοσίας.






free image hosting


photo hosting sites

.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Madamp kit
« Απάντηση #14 στις: 30/05/14, 16:32 »
Το έχεις φτιάξει?
Όχι φίλε, αλλά φαίνεται πολύ ενδιαφέρον.

το δικό μου είναι τελείως point to point, χωρίς board, όλα είναι καλωδιωμένα πάνω στις λάμπες! Μόνο μια μικρή πλακετούλα είχε για το κομμάτι της τροφοδοσίας.
Ακόμα πιο δύσκολο από το να έχει board, μπράβο σου που το έφτιαξες με επιτυχία!.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr