Αποστολέας Θέμα: MARSHALL MG30 CFX  (Αναγνώστηκε 7165 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freeloader

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
MARSHALL MG30 CFX
« στις: 26/03/15, 21:56 »
Καλησπέρα στην παρέα!!  Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει/είχε τον ενισχυτη MARSHALL MG30 CFX  ή αν εχει παιξει με αυτον και γνωριζει το μηχανημα... Ενδιαφερομαι να τον αγοράσω και θα ήθελα να ακούσω μερικές απόψεις/γνώμες για αυτον..  (θα συνδιαστει με κιθαρα Epiphone Les Paul Tribute plus και μουσικη που θα παιχτει κυριως ροκ, ισως και μερικα μεταλ) Και κατι τελευταιο 15αρη ή 30αρη?? σε σπιτι/υπογειο θα βρίσκεται κυρίως αλλα έχω στο μυαλο μου οτι όσο περισσότερα watt τοσο πιο "καθαρος" ήχος ακομα και σε μικρές εντάσεις...ή οχι?  Αξιζει τα λεφτα του ή να δω κατι αλλο?
Ευχαριστω εκ των προτερων!
« Τελευταία τροποποίηση: 26/03/15, 21:58 από freeloader »
Get your head out of the clouds
You're back down on the ground
And don't walk so proud...

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: MARSHALL MG30 CFX
« Απάντηση #1 στις: 26/03/15, 22:02 »
Καλησπέρα, σαν πρώην κάτοχος και της σειράς MG, θα σου έλεγαν να ετοιμαστείς να ακούσεις τα χειρότερα, αλλά η αλήθεια είναι ότι τελικά δεν είναι και τόσο κακοί. Σίγουρα υπάρχουν καλύτερα μηχανήματα εκεί έξω και σε modeling/solid state κατάσταση, αλλά όχι ότι ο MG είναι τόσο κακός όσο τον παρουσιάζουν ότι είναι. Βέβαια θα πρότεινα αν τελικά πας για MG να πάς σε 12" ηχείο. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να μας πεις το budget σου, τα ακούσματα σου και τον υπόλοιπο εξοπλισμό για να μιλάμε πιο συγκεκριμένα, και να σου κάνουμε αντίστοιχες προτάσεις.
White noise

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: MARSHALL MG30 CFX
« Απάντηση #2 στις: 26/03/15, 22:51 »
Κι εγώ έχω έναν MG15CD κι ενώ έχω διαβάσει τα χειρότερα παντού, τον χρησιμοποιώ με το Zoom G3 (ή και ένα Digitech GSP1101), στο line in όμως, κι όχι στο input.

Είμαι αρκετά ικανοποιημένος (για solid-state ενισχυτή).
Ειδικά μάλιστα από τη στιγμή που του άλλαξα και το μεγάφωνο με ένα (φτηνό) Celestion eight 15.

Παρόλα αυτά σήμερα, δεν θα τον ξανα-αγόραζα. Με τα ίδια χρήματα υπάρχουν πάααααααααρα πολλοί ενισχυτές που προσφέρουν περισσότερα, πχ ο Mustang I v2 με τον οποίο έχω παίξει και μου έχει αφήσει θετικές εντυπώσεις.

Πάντως, το ξαναλέω, δεν είναι τόσο τρισάθλιος όσο έχω διαβάσει σε όλα τα reviews. Ειδικά αν τον οδηγείς με κάτι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: MARSHALL MG30 CFX
« Απάντηση #3 στις: 26/03/15, 22:53 »
Oι 2009+ MG και MG Carbon Fiber είναι πολύ ωραία ενισχυτάκια για σπίτι/πρόβες, τα μαρσαλάκια του διαόλου είναι η παλιά σειρά (πχ ο αντίστοιχος τότε ήταν ο MG30DFX).

Oι 2009+ MG είναι σαν αυτόν εμφανισιακά:


Ο carbon fiber είναι ο ίδιος ενισχυτής με τον MG30FX, μόνο η εμφάνιση αλλάζει.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος freeloader

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: MARSHALL MG30 CFX
« Απάντηση #4 στις: 27/03/15, 00:31 »
απο χρηματα γυρω στο 200αρι +/- διαθέτω... Επειδη αναφέρθηκαν και fender ενισχυτες μεταξυ mustang και champion εχουμε καμια ιδεα;

Ακουσματα έχω Guns n Roses (Και οτιδηποτε περιλαμβανει τον Slash), deep purple, the smiths, metallica, maiden

Αν έχετε κατι να μου προτεινετε ευχαριστως να το ακουσω!
« Τελευταία τροποποίηση: 27/03/15, 00:36 από freeloader »
Get your head out of the clouds
You're back down on the ground
And don't walk so proud...

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: MARSHALL MG30 CFX
« Απάντηση #5 στις: 27/03/15, 00:53 »
Με τα χρήματα που διαθέτεις μπορείς να βρεις άνετα καινούργιο ή (ακόμα καλύτερα μεταχειρισμένο) λαμπάτο ενισχυτή και να φτιάξεις μία βάση για τον ήχο σου. Για τους fender/peavey που παίζουν σε αυτά τα λεφτά σε modeling/solid state θα σου πουν περισσότερα τα παιδιά που το έχουν το θέμα. Από Line6 Spider και Marshall Mg που ξέρω, σαφώς και ο Marshall ήταν καλύτερος στα αφτιά μου, + ότι κατάφερα να φτιάξω πολύ καλό ήχο γρήγορα.
White noise

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: MARSHALL MG30 CFX
« Απάντηση #6 στις: 27/03/15, 01:36 »
Σίγουρα από τους καλύτερους ενισχυτές του 2014. Αν και παλαιότερα από reviews της άλλης μεριάς του Ατλαντικού θα περίμενε κανείς ότι πρέπει να σου πούμε να τον αποφύγεις όπως ο διάβολος το λιβάνι, ο συγκεκριμένος είναι πολύ καλός modelling ενισχυτής. 4 κανάλια, 10" ηχείο. Όχι κ' άσχημα για 150κάτι Ευρώ περίπου.


Οι παλαιότεροι της σειράς MG είχαν διάφορα θέματα, τεχνικής άποψης κυρίως. (κατασκευή Ινδία νομίζω)
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: MARSHALL MG30 CFX
« Απάντηση #7 στις: 27/03/15, 11:22 »
απο χρηματα γυρω στο 200αρι +/- διαθέτω... Επειδη αναφέρθηκαν και fender ενισχυτες μεταξυ mustang και champion εχουμε καμια ιδεα;

Ακουσματα έχω Guns n Roses (Και οτιδηποτε περιλαμβανει τον Slash), deep purple, the smiths, metallica, maiden

Αν έχετε κατι να μου προτεινετε ευχαριστως να το ακουσω!



Σε αυτά τα λεφτά άκου και τους Peavey Vypyr VIP1 & Fender Mustang II (ο τελευταίος έχει και 12'' μεγάφωνο):


http://www.artmusic.gr/enisxytis-ilektrikis-kitharas-peavey-vypyr-vip-1-p-1131.html


http://www.nakas.gr/NakasMusic/default.aspx?id=19&cId=1118&pId=39955
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος freeloader

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: MARSHALL MG30 CFX
« Απάντηση #8 στις: 27/03/15, 12:56 »

Σε αυτά τα λεφτά άκου και τους Peavey Vypyr VIP1 & Fender Mustang II (ο τελευταίος έχει και 12'' μεγάφωνο):


http://www.artmusic.gr/enisxytis-ilektrikis-kitharas-peavey-vypyr-vip-1-p-1131.html


http://www.nakas.gr/NakasMusic/default.aspx?id=19&cId=1118&pId=39955



Τον fender mystang II τον εχω ακουσει και εχω παιξει σε αυτον, καλος ενισχυτακος αλλα μου φανηκε πως χανει λιγο την καθαροτητα του ο ηχος απο τα πολλα εφε που εχει, παρολλα αυτα δινει πολλες επιλογες και εξτρα ρυθμισεις μέσω υπολογιστη
Προσωπικα σκεφτώμουν να παρω κάτι πιο απλό και λιτό...εχω ακουσει για τον Fender Champion καλα λογια:
      - http://www.nakas.gr/NakasMusic/default.aspx?id=19&cId=1118&pId=41464
ξέρουμε αν υστερει κάπου ο συγκεκριμενος?
Get your head out of the clouds
You're back down on the ground
And don't walk so proud...

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: MARSHALL MG30 CFX
« Απάντηση #9 στις: 27/03/15, 13:21 »
Πάρε το Marshall αν θες κάτι straight-forward
White noise

Αποσυνδεδεμένος freeloader

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: MARSHALL MG30 CFX
« Απάντηση #10 στις: 27/03/15, 13:31 »
Πάρε το Marshall αν θες κάτι straight-forward


Σε συνδιασμο με μια πεταλιερα πιστευεις οτι ο Marshall απο τους δυο παραπανω fender θα ηταν καλυτερος; διοτι σκοπευω να παρω καμια πεταλιερα σε 1-2 μηνες.. Το μονο που μου κακοφαινεται ειναι το 10' αρι ηχειο...οι αλλοι εχουν 12αρι.
Get your head out of the clouds
You're back down on the ground
And don't walk so proud...

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: MARSHALL MG30 CFX
« Απάντηση #11 στις: 27/03/15, 13:42 »
Δεν νομίζω να χρειάζεσαι πεταλιέρα από τη στιγμή που ο MG έχει onboard fx. Στη θέση σου θα έπαιρνα το footswitch που πωλείται ξεχωριστά και στην ουσία μπορείς να σώσεις preset ή να κάνεις on/off τα fx του, tuner κτλ.


http://www.thomann.de/gr/marshall_mg_stompware.htm


(και ένα presentation του
Marshall MG 4 series programmable footswitch
)


Με τα λεφτά της πεταλιέρας που θα έδινες, κάνε κράτη και πάρε τον μεγαλύτερο MG50 με το 12άρη ηχείο και είσαι άρχοντας.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/03/15, 13:49 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: MARSHALL MG30 CFX
« Απάντηση #12 στις: 27/03/15, 16:39 »
Έχω τον συγκεκριμένο, MG30 CFX.

Έχω αρκετές φορές εκφραστεί αρνητικά κατά των MG και αυτό δεν έχει αλλάξει σε γενικές γραμμές, οφείλω όμως να ομολογήσω ότι ο συγκεκριμένος, είναι τίμιος και αρκετά καλός ως λύση όλα σε ένα.

Έχει αρκετά καλά εφεδάκια, και μαζι με το πετάλι του προσφέρει μέχρι 6 ήχους με εφέ, με το πάτημα του ποδοδιακόπτη, χωρίς ανάγκη για έξοδα για Midi πεταλιέρα.

Εγώ τον πήρα μεταχειρισμένο, ΔΕΝ θα τον αγόραζα καινούργιο γιατί στα λεφτά που κάνει μαζί με την περαλιέρα υπάρχουν πολύ καλύτερες λύσεις, αλλά για μεταχειρισμένος, για προβίτσες, άντε και κανένα μικρό live είναι μια χαρά.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος bathan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Άντρας
  • *** Μπάμπης ***
    • Προφίλ
Απ: MARSHALL MG30 CFX
« Απάντηση #13 στις: 27/03/15, 17:59 »
Καλησπέρα
επειδή αυτήν την εποχή τρέχω την άσκηση "αγορά ενισχυτή", ένας απο τους υποψήφιους που υπάρχουν στις αγγελίες είναι και ο Marshall MG30DFX.

Επειδή λοιπόν εγώ δεν έχω ακόμη την εμπειρία, έβαλα τον δάσκαλό μου στο παιχνίδι να με βοηθήσει και να μου πει την γνώμη του σαν πιό ψαγμένος

Μου είπε λοιπόν πως "ο Marshall MG είναι μέτριος ενισχυτής με περίεργα μεσαία και άσχημη παραμόρφωση."
Οπότε τον απέρριψα

Να ξεκαθαρίσω πως δεν έχω προσωπική εμπειρία παρά μόνο τα videos και οι κριτικές που υπάρχουν στο you tube

Οπότε η αναζήτηση συνεχίζεται 0:)
Too old to Rock 'n' Roll to young to retire

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: MARSHALL MG30 CFX
« Απάντηση #14 στις: 28/03/15, 09:55 »

Σε αυτά τα λεφτά άκου και τους Peavey Vypyr VIP1 & Fender Mustang II (ο τελευταίος έχει και 12'' μεγάφωνο):


http://www.artmusic.gr/enisxytis-ilektrikis-kitharas-peavey-vypyr-vip-1-p-1131.html


http://www.nakas.gr/NakasMusic/default.aspx?id=19&cId=1118&pId=39955



Τον fender mystang II τον εχω ακουσει και εχω παιξει σε αυτον, καλος ενισχυτακος αλλα μου φανηκε πως χανει λιγο την καθαροτητα του ο ηχος απο τα πολλα εφε που εχει, παρολλα αυτα δινει πολλες επιλογες και εξτρα ρυθμισεις μέσω υπολογιστη
Προσωπικα σκεφτώμουν να παρω κάτι πιο απλό και λιτό...εχω ακουσει για τον Fender Champion καλα λογια:
      - http://www.nakas.gr/NakasMusic/default.aspx?id=19&cId=1118&pId=41464
ξέρουμε αν υστερει κάπου ο συγκεκριμενος?




Αν μπορεις να παρεις τον ΙΙΙ αντι για τον ΙΙ θα βρεις αυτο που θελεις.


Ειχα τον mustang II για λιγο δυστυχως (ας οψεται αλλη αγγελια) αλλα αυτο που λες, ισχυει αν δεν σκαλισεις.

Εξηγουμαι. Οσο πιο πολυ γκαζι ανοιγεις αρχιζει και μπουκωνει, ανεκδιηγητα. Το μπασσο του ειναι η μπουμαριστο η απων. Τα overtones ειναι ψηφιακα fizzy.

Αλλα, αν ανοιξεις το προγραμμα:

Πρωτα απο ολα αλλαζεις την καμπινα ανα μοντελο. Τεραστια διαφορα.

Δευτερον παιζεις με το pressence και απευθειας με το mid. Τεραστια διαφορα. Μονο το Mid ρυθμιζεται με χαλια τροπο (edit+treble) πανω στον ενισχυτη.

Τριτον, bias και sag. Υπερτεραστια διαφορα. Δεν μπορω καν να το περιγραψω.

Τεταρτον, booster πεταλι απο μπροστα αντι τερματισμα του gain, παλι τεραστια διαφορα. Ουτως η αλλως το ιδιο κανω και σε κανονικους ενισχυτες χα χα.

Πεμπτον κομπρεσσορας αν θες στο τελος της αλυσιδας. Τρελλη διαφορα.

Και ρυθμισμα των εφφε για να μην υπερχρωματιζουν τον ηχο.


Καπως ετσι, τυφλα να εχουν τα καλυτερα modelling, δεν νομιζω να υπερβαλλω.

Ο Mustang III τα ρυθμιζει πανω στην οθονη.


Δεν θα επαιρνα τον mg σε σχεση με τον ΙΙΙ, γιατι θα ειχα βαρεθει στο...διημερο. Και γιατι ο Mustang εχει τρελλο marshall vintage ηχο.

Παρολαυτα μαρεσουν οι mg και χτυπας πεταλια επανω για παραπανω, αλλα τοτε ισοφαριζεις το κοστος του mustang...

Ειμαι απο τους πολυ μαλλον λιγους που και την πρωτη (g series) και τη δευτερη (mg dfx) την εβρισκα μια χαρα. Αλλα οχι για τυπικο led zepellin rock (οχι οτι δεν μπορουν). Ομως για heavy alternative, tech thrash Κτλ, μπορουν. Οι static X χρησιμοποιουσαν G80 και μετα mg 100, των rob zombie χρησιμοποιουσαν τον g80 (βασικα παρομοιος με τον valvestate δευτερης γενιας). Ο Χρηστος απο τους δευκαλιων στη θεσσαλονικη ακουγοταν εξαιρετικα οποτε επαιζε με mg 100 οπου τυχαινε (απο τους καλυτερους αν οχι Ο καλυτερος ελληνας κιθαριστας με διαφορα για μενα, απορω πως δεν τον τσιμπησε κανενας...).



Αν πας για 200ρι για new μηχανημα δες και τα bugera V22...


Αν σε ενδιεφερει ο (η ενας απο τους εικονικους) marshall ηχος, τοτε τι να πω, παρολαυτα οπως προειπε και ο adrianos μεταχειρισμενος εχει περισσοτερο νοημα σιγουρα. Μπορεις να τον δωσεις και χωρις χασουρα αν δε σου αρεσει.

Μαρεσει, αλλα θα επαιρνα κατι αλλο σε αυτα τα λεφτα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: MARSHALL MG30 CFX
« Απάντηση #15 στις: 28/03/15, 10:40 »
Αν μπορεις να παρεις τον ΙΙΙ αντι για τον ΙΙ θα βρεις αυτο που θελεις.

Ειχα τον mustang II για λιγο δυστυχως (ας οψεται αλλη αγγελια) αλλα αυτο που λες, ισχυει αν δεν σκαλισεις.

Εξηγουμαι. Οσο πιο πολυ γκαζι ανοιγεις αρχιζει και μπουκωνει, ανεκδιηγητα. Το μπασσο του ειναι η μπουμαριστο η απων. Τα overtones ειναι ψηφιακα fizzy.

Αλλα, αν ανοιξεις το προγραμμα:

Πρωτα απο ολα αλλαζεις την καμπινα ανα μοντελο. Τεραστια διαφορα.

Δευτερον παιζεις με το pressence και απευθειας με το mid. Τεραστια διαφορα. Μονο το Mid ρυθμιζεται με χαλια τροπο (edit+treble) πανω στον ενισχυτη.

Τριτον, bias και sag. Υπερτεραστια διαφορα. Δεν μπορω καν να το περιγραψω.

Τεταρτον, booster πεταλι απο μπροστα αντι τερματισμα του gain, παλι τεραστια διαφορα. Ουτως η αλλως το ιδιο κανω και σε κανονικους ενισχυτες χα χα.

Πεμπτον κομπρεσσορας αν θες στο τελος της αλυσιδας. Τρελλη διαφορα.

Και ρυθμισμα των εφφε για να μην υπερχρωματιζουν τον ηχο.

Καπως ετσι, τυφλα να εχουν τα καλυτερα modelling, δεν νομιζω να υπερβαλλω.

Ο Mustang III τα ρυθμιζει πανω στην οθονη.

Προφανώς αυτό ήταν το λάθος μου με τον Mustang II. Δεν βρήκα τους ήχους που ήθελα από τον ενισχυτή και δεν ασχολήθηκα αρκετά με το Fuse αν και ήξερα ότι προσφέρει πολύ μεγαλύτερη παραμετροποίηση. Έχοντας ακούσει πριν τον Mustang III, ο οποίος έχει μεγαλύτερη ισχύ, μεγαλύτερο και καλύτερο ηχείο, ανοιχτή καμπίνα συν τη δυνατότητα για έλεγχο περισσότερων παραμέτρων χωρίς τη χρήση του software, απογοητεύτηκα και μάλλον τον παράτησα πιο γρήγορα απ' ότι θα έπρεπε.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος theonirvana

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MARSHALL MG30 CFX
« Απάντηση #16 στις: 28/03/15, 13:28 »
για τον Vox VT20+ που ειναι στα 200 ευρω τι γνωμη εχετε?

Αποσυνδεδεμένος freeloader

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: MARSHALL MG30 CFX
« Απάντηση #17 στις: 28/03/15, 13:44 »

Αν μπορεις να παρεις τον ΙΙΙ αντι για τον ΙΙ θα βρεις αυτο που θελεις.


Δεν θα επαιρνα τον mg σε σχεση με τον ΙΙΙ, γιατι θα ειχα βαρεθει στο...διημερο. Και γιατι ο Mustang εχει τρελλο marshall vintage ηχο.



Ευχαριστω για τις δευκρινησεις, καταλαβα (θεωρητικα παντα) αρκετα πραγματακια! Προσωπικα παντα μου αρεσε ο ηχος των marshall και για αυτο κοιταζα τους mg αλλα αν μπορεσω με τον mustang μεσω του fuse να βγαλω τους ηχους των marshall (+αλλους πόσους...) τοτε νομιζω συμφερει.
Με τα παραπανω ομως με εβαλες σε διλημμα μεταξύ του Mustang II και ΙΙΙ. Απο οσα εψαξα και ειδα ο ΙΙΙ εχει ανοιχτη καμπινα, μεγαλυτερο ηχειο(12αρι οπως και ο αλλος), οθονη για ρυθμισεις Modeling πανω στον ενισχυτη, 60 watt παραπανω και 100ευρω παραπανω. Και απο οσο θυμαμαι ο mustang II δεν εχει καθολου middle που ειδα πανω στον ΙΙΙ.
Το budget μου ηταν στο 200αρι και ο Mustang II επεφτε μεσα, ο ΙΙΙ ειναι +70 ευρω απο οσα διεθετα. Αν ομως εχουν τοοοσο μεγαλη διαφορα (ρωταω εσενα που βλέπω οτι εχεις ασχοληθεί και με τους δυο) θα τα εδινα για κατι καλυτερο. Απο την άλλη αν και με τον ΙΙ μπορω να βγαλω ηχους marshall ανετα και χωρις προβληματα να παω για τον ΙΙ και να γλιτωσω καποια χρηματα.
Οσο για τον Bugera v22 ξεφευγει χρηματικα.. 350αρι
Get your head out of the clouds
You're back down on the ground
And don't walk so proud...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: MARSHALL MG30 CFX
« Απάντηση #18 στις: 29/03/15, 13:42 »
Τι στο καλο ακριβυναν και τα bugera? Τον θυμαμαι κοντα στα 250...

Εχει το απλο μοντελλο (το infinium μου φαινεται ψιλο αχρηστο σε ενα ενισχυτη με 2 λυχνιες που παιρνει μονο ενα ειδος ουτως η αλλως αλλα οκ παλι βοηθαει) στα 299.


To III mustang ως προς το ΙΙ πλεονεκτει σε μερικα βασικα πραγματα.

Οπως προειπα εχεις ολες (η σχεδον ολες αλλα παντως, καμια σχεση με το ΙΙ) τις ρυθμισεις στην οθονη. Βασικο για effe eq, sag bias cab κτλ. Φανταζεσαι προβα και να λες καθιστε να αλλαξω τα μεσαια η το cab sim και να ψαχνεσαι με ποντικι σε κανα netbook? Ωστοσο γιατι η fender δεν εκανε apple/windows phone/android app ακομη...μαλλον γιατι θελει bluetooth?

Δευτερον μια τραγικοτητα της ειναι οτι αν πας να γραψεις το USB του ειναι εφιαλτης. Δουλευει μονο για να στελνει ηχο, δεν θα ακους απο τα ακουστικα τα υπολοιπα (ολο το mix) π.χ. αλλα, ακομη και ετσι, για να μπει και να δουλεψει σε προγραμματα, ειναι πραγματικα δυσκολο. Στο ableton fender edition δουλευει αλλα...στο reaper μου εβγαλε την πιστη και ειχε latency που ηταν χαλια. Και ποιοτητα μετρια.

Οποτε για να γραψεις στο pc (φανταζεσαι τον ΙΙ μονιμα στο pc για να πειραζεις και φυσικα γιατι να μη γραψεις κατι) τι μενει? Στον ΙΙ το headphones out. Ακουγεται αρκετα καλα αλλα με θορυβο.

Στον ΙΙΙ παιρνεις ειτε το fx send απο τη loop οποτε παιζεις με εξομειωσεις καμπινας απο το pc καλυτερα ειτε το DI out (stereo κιολας παρακαλω) που δινει πιο δυνατο και καθαρο σημα, με τις καμπινες ετοιμες. Καμια σχεση. Και καλυτερη ποιοτητα απο το φτηνιαρικο USB τους.


Πραγματικα πιστευω επισης οτι ολα τα μοντελλα θα ανεπνεαν καλυτερα με ανοικτη καμπινα και το μπασσο στον ΙΙ δεν μπορω να πω οτι ηταν φοβερα ευνοημενο απο την κλειστη.

Επισης το μεγαφωνο και η καμπινα του ΙΙΙ ειναι σιγουρα, πολυ πιο σωστα για να jamαρεις με μπαντα αν θες, το ιδιο και η ισχυς. Η fender τον σχεδιασε ετσι και μαλιστα πολλοι τον χρησιμοποιουν εξωτερικο live χωρις προβληματα εντασης τριξιματος κτλ. Το μεγαφωνο του mustang II ειναι με μικρο μαγνητη και η καμπινα του μικρη και τα watt λιγα. Ειναι καλυτερο απο οποιοδηποτε μικροτερο ενισχυτη η και για κανα unplugged live η με ηλεκτρονικα τυμπανα χαμηλα αλλα μεχρι εκει...


Αν τα παραπανω δε σε ενδιαφερουν δεν υπαρχει λογος να πας στον ΙΙΙ. Α ειναι και πολυ ελαφρυς ο ΙΙ (αλλα και ο ΙΙΙ).

Τελος, στις αγγελιες ενας ζηταει (νομιζω στο noiz) ανταλλαγη τον ΙΙΙ V.2 με IV V.2. Σιγα μην βρει χα χα. Οποτε ριξτου καμια ιδεα να τον παρεις για κανα 200-220 αν ειναι σε αριστη κατασταση. Οποτε θα εισαι και στο Budget. Λογικα εχει και εγγυηση.

Αποσυνδεδεμένος freeloader

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: MARSHALL MG30 CFX
« Απάντηση #19 στις: 29/03/15, 19:26 »

Ευχαριστω και παλι για τις πληροφοριες...ακουγεται καλο και ευχρηστο μηχανηματακι ο ΙΙΙ. Θα τον δοκιμασω σε καποιο καταστημα και θα αποφασισω :D  Αυτο που σκεφτομαι ειναι πως τις περισσοτερες φορες θα χρησιμοποιειται σε σπιτι και σε μεγαλους υπογειους χώρους (απομονωμενα χωρις να ενοχλει γειτονες κτλ) μηπως τα 100 watt ειναι πολλα? Αν χρησιμοποιω τα 2/5 της εντασης θα βγαζει ηχο ή θα περιορίζει αυτον που θα εβγαζε σε ενταση πανω απο την μέση?

Τελος, στις αγγελιες ενας ζηταει (νομιζω στο noiz) ανταλλαγη τον ΙΙΙ V.2 με IV V.2. Σιγα μην βρει χα χα. Οποτε ριξτου καμια ιδεα να τον παρεις για κανα 200-220 αν ειναι σε αριστη κατασταση. Οποτε θα εισαι και στο Budget. Λογικα εχει και εγγυηση.
την ειδα την αγγελια χθες και το σκεφτηκα, αλλα για 30-40 ευρω θα προτιμουσα να παρω κατι καινουριο...δεν μπορω να ξερω πως το εχει χρησιμοποισει ο καθενας! Με τα μεταχειρισμενα ειμαι λιγακι επιφυλακτικος!
« Τελευταία τροποποίηση: 29/03/15, 20:00 από freeloader »
Get your head out of the clouds
You're back down on the ground
And don't walk so proud...

Αποσυνδεδεμένος freeloader

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: MARSHALL MG30 CFX
« Απάντηση #20 στις: 29/03/15, 19:42 »
για τον Vox VT20+ που ειναι στα 200 ευρω τι γνωμη εχετε?

Και εγω πριν ενα μηνα φιλε theo για αυτον πηγαινα...μου τον ειχαν προτεινει αρκετα, μεχρι που πηγα σε ενα καταστημα και τον ακουσα! ωραιος modeling καθαρα ενισχυτης αλλα στο αυτι μου και το στυλ μου δεν μου ταιριαξαν οι ηχοι του. Εχει παρα πολλα Modes και presets (καμια 100αρια) αλλα δεν εψαχνα εγω για κατι τετοιο.(συνειδητοποιησα πως δεν ειμαι και φαν του VOX ηχου)Εχει 8αρι ηχειο και 25 watt...νομιζω αν δεν σε ενδιαφερει να έχεις τόσα πολλά modes μπορεις να βρει και κατι καλύτερο με μεγαλυτερο ηχειο, περισσοτερα watt.
Οσο για την τιμη στα 160 παιζει..οχι 200. Ψαξτο καλυτερα πριν κανεις κινηση να τον παρεις, αν σε ενδιαφερει.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/03/15, 20:03 από freeloader »
Get your head out of the clouds
You're back down on the ground
And don't walk so proud...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: MARSHALL MG30 CFX
« Απάντηση #21 στις: 29/03/15, 21:05 »

Ευχαριστω και παλι για τις πληροφοριες...ακουγεται καλο και ευχρηστο μηχανηματακι ο ΙΙΙ. Θα τον δοκιμασω σε καποιο καταστημα και θα αποφασισω :D  Αυτο που σκεφτομαι ειναι πως τις περισσοτερες φορες θα χρησιμοποιειται σε σπιτι και σε μεγαλους υπογειους χώρους (απομονωμενα χωρις να ενοχλει γειτονες κτλ) μηπως τα 100 watt ειναι πολλα? Αν χρησιμοποιω τα 2/5 της εντασης θα βγαζει ηχο ή θα περιορίζει αυτον που θα εβγαζε σε ενταση πανω απο την μέση?

Τελος, στις αγγελιες ενας ζηταει (νομιζω στο noiz) ανταλλαγη τον ΙΙΙ V.2 με IV V.2. Σιγα μην βρει χα χα. Οποτε ριξτου καμια ιδεα να τον παρεις για κανα 200-220 αν ειναι σε αριστη κατασταση. Οποτε θα εισαι και στο Budget. Λογικα εχει και εγγυηση.
την ειδα την αγγελια χθες και το σκεφτηκα, αλλα για 30-40 ευρω θα προτιμουσα να παρω κατι καινουριο...δεν μπορω να ξερω πως το εχει χρησιμοποισει ο καθενας! Με τα μεταχειρισμενα ειμαι λιγακι επιφυλακτικος!


Ουτε εγω θα το σκεφτομουν για 30-40 αν και παιρνω μεταχειρισμενα κανονικα εδω και χρονια ευτυχως δεν χαλασε κατι ...ιδιαιτερα (ενα μονο και αυτο το εφτιαξα). Ομως τα mustang κτλ αν χαλασουν απλα, δεν παιρνουν ευκολα χερι. Απλα αν πεφτει στα 200 δεν περναει το budget που εβαλες.


Ηχο θα βγαλει και χαμηλα, ομως, προσεξα στα mustang, οτι βελτιωνεται αρκετα οταν ...δυναμωνεις. Εδω την ποιασανε τη λαμπα αρκετα...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: MARSHALL MG30 CFX
« Απάντηση #22 στις: 30/03/15, 08:41 »
Πάρε το Marshall αν θες κάτι straight-forward


Σε συνδιασμο με μια πεταλιερα πιστευεις οτι ο Marshall απο τους δυο παραπανω fender θα ηταν καλυτερος; διοτι σκοπευω να παρω καμια πεταλιερα σε 1-2 μηνες.. Το μονο που μου κακοφαινεται ειναι το 10' αρι ηχειο...οι αλλοι εχουν 12αρι.


Αν σκοπεύεις να παρεις πεταλιερα, μην πας σε modeling λυση για ενισχυτη (δεν θα συνεργάζεται καλά), δες κάτι πιο straightforward, όπως τον Marshall ή τους πολύ καλούς (για solid state ενισχυτές) Peavey transtube (βρίσκεις εύκολα μοντέλα όπως Envoy, Bandit στις αγγελιες γύρω στα 100 ευρω, μιας και κυκλοφορουν χρόνια στην αγορά)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος theonirvana

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MARSHALL MG30 CFX
« Απάντηση #23 στις: 30/03/15, 12:52 »
για τον Vox VT20+ που ειναι στα 200 ευρω τι γνωμη εχετε?

Και εγω πριν ενα μηνα φιλε theo για αυτον πηγαινα...μου τον ειχαν προτεινει αρκετα, μεχρι που πηγα σε ενα καταστημα και τον ακουσα! ωραιος modeling καθαρα ενισχυτης αλλα στο αυτι μου και το στυλ μου δεν μου ταιριαξαν οι ηχοι του. Εχει παρα πολλα Modes και presets (καμια 100αρια) αλλα δεν εψαχνα εγω για κατι τετοιο.(συνειδητοποιησα πως δεν ειμαι και φαν του VOX ηχου)Εχει 8αρι ηχειο και 25 watt...νομιζω αν δεν σε ενδιαφερει να έχεις τόσα πολλά modes μπορεις να βρει και κατι καλύτερο με μεγαλυτερο ηχειο, περισσοτερα watt.
Οσο για την τιμη στα 160 παιζει..οχι 200. Ψαξτο καλυτερα πριν κανεις κινηση να τον παρεις, αν σε ενδιαφερει.
σε ευχαριστω πολυ για το info.θα τον κοιταξω ;)

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: MARSHALL MG30 CFX
« Απάντηση #24 στις: 30/03/15, 15:13 »
Πάρε το Marshall αν θες κάτι straight-forward


Σε συνδιασμο με μια πεταλιερα πιστευεις οτι ο Marshall απο τους δυο παραπανω fender θα ηταν καλυτερος; διοτι σκοπευω να παρω καμια πεταλιερα σε 1-2 μηνες.. Το μονο που μου κακοφαινεται ειναι το 10' αρι ηχειο...οι αλλοι εχουν 12αρι.


Αν σκοπεύεις να παρεις πεταλιερα, μην πας σε modeling λυση για ενισχυτη (δεν θα συνεργάζεται καλά), δες κάτι πιο straightforward, όπως τον Marshall ή τους πολύ καλούς (για solid state ενισχυτές) Peavey transtube (βρίσκεις εύκολα μοντέλα όπως Envoy, Bandit στις αγγελιες γύρω στα 100 ευρω, μιας και κυκλοφορουν χρόνια στην αγορά)


Αυτο ισχυει x1000 εκτος και αν τρεξεις την πεταλιερα στο return, παρακαμπτοντας το modelling και απολαμβανοντας συνηθως ενα ουδετερο τελικο και μεγαφωνο (ο,τι πρεπει για πεταλιερα) αλλα στο Mustang να ξερεις οτι ο τελικος ειναι χρωματισμενος για να μπορει να τρεχει κιθαριστικα μεγαφωνα και να χρησιμοποει cab sim eq συμφωνα με τον σχεδιαστη του!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Marshall AVT-275

Ξεκίνησε από paylos87 Ενισχυτές

5 Απαντήσεις
3940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/08, 12:48
από hammer
6 Απαντήσεις
3890 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/08, 11:32
από j.free
18 Απαντήσεις
6555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 16:49
από Jezus
19 Απαντήσεις
8060 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/09, 17:23
από bassbill
Marshall MA??

Ξεκίνησε από Cr0wley Ενισχυτές

0 Απαντήσεις
1756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/09, 13:16
από Cr0wley
40 Απαντήσεις
11395 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/11, 18:43
από diwattos
Marshall Guv'nor

Ξεκίνησε από guitalele Εφέ

13 Απαντήσεις
3808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/12, 08:17
από guitalele
MARSHALL MA-50H

Ξεκίνησε από DENISS Ενισχυτές

6 Απαντήσεις
3102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/12, 09:59
από adr1anos
6 Απαντήσεις
3798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/13, 13:56
από jimmy75
15 Απαντήσεις
4330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/15, 01:56
από Καθόδιος (φλουτσ)