Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 680783 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #575 στις: 10/03/07, 16:25 »
μαλλον καλυτερα το λινκ -> http://athens.indymedia.org/local/webcast/uploads/metafiles/kataggelia.jpg

και μην αρχισει παλι καμια ιστορια με την αξιοπιστια του ιντυ..δεν ειναι εκει το θεμα μας..
η καταγγελια αυτη ειναι παντου δημοσιευμενη,διαβαστηκε και στη νετ,αλλα φυσικα οχι ολη..τα σημεια που επρεπε δεν τα διαβασαν!
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #576 στις: 10/03/07, 16:45 »
Παρολαυτα, οταν ο μισος ελληνικος λαος πληρωνει τη παιδεια, πρεπει να εχει δικαιωμα να πει την αποψη του και γι'αυτην,ετσι δεν ειναι;

πρωτα απ' ολα, ο ελληνικος λαος θα πρεπει να ενδιαφερθει για καποια πραγματα... τοτε θα μπορεσει να σχηματισει και μια αποψη και θα εχει το δικαιωμα να την πει. Αυτη η χωρα εχει αναγκη απο "καλυτερους" πολιτες...
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #577 στις: 10/03/07, 17:19 »

Πιο συγκεκριμένα όταν γίνεται, ένας πόλεμος, γιατί αυτό που γίνεται κάθε εβδομάδα στην Αθήνα είναι πόλεμος, και πας να το παίξεις περαστικός, διαδηλωτής ή λαχειοπώλης να είσαι προετοιμασμένος να φας και το γκλομπ και το χημικό και την μολότοφ. Στην μάχη δεν παρχίζουμε τις συστάσεις να δούμε ποιος είναι ο ένοχος και ποιος ο αθώος. Από ένα σημείο και μετά λειτουργείς  ενστικτωδώς για να επιβιώσεις.


Εξήγησε και σ' εμάς βρε pa..., ποιος είναι ο εχθρός σ' αυτόν τον πόλεμο?

Παράθεση
Η βλακεία ορισμένων τελικά είναι απύθμενη.. Πότε θα κάταλάβουμε ότι το νομοσχέδιο θα περάσει και το ότι το μόνο που καφέρνουμε με το να αντιδρούμε είναι να επιβαρύνουμε τη θέση μας;;

Να αντιδρούμε ή να πολεμούμε? Τελικά τι κάνουμε βρε παιδάκι μου? Και πόσο περισσότερο να επιβαρυνθεί η θέση μας?
Μήπως είσαι της άποψης που λέει: "Όταν προσπαθεί κάποιος να σε βιάσει κατέβασε το παντελόνι σου και στήσου μόνος σου, μην κουραστεί ο άνθρωπος"?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #578 στις: 10/03/07, 17:26 »
Ενω αυτοι που ειναι ενημερωμενοι, φροντιζουν να κανουν σωστες κινησεις ετσι;
Παρολαυτα, ουτε και οι μαθητες Λυκειου μπορω να πω πως ειναι καλα ενημερωμενοι twist! Ομως οι ιδιοι δεν θελουν να αποκλειστουν απο την σταυροφορια αναβαθμισης της ανωτατης εκπαιδευσης! Με την ιδια λογικη ουτε και αυτοι που πληρωνουν τις χαμενες ωρες και τα καμμενα κτιρια, δεν πρεπει να αποκλειστουν απο ενα γκαλοπ! Ετσι δεν ειναι;
Δεν νομιζω papou πως αυτοι που κανουν τις πορειες, ειναι διατεθειμενοι να κανουν ενημερωση απο πορτα σε πορτα..Περισσοτερο πλεον οι καταληψεις γινονται για "διακοπες" παρα για αγωνα..Αυτο το λεει και ο αριθμος των σχολων που αρχιζουν και ανοιγουν! Οποτε, το θεμα ενημερωσης δεν ειναι μονο πανελληνιο αλλα και εσωτερικα στο "κινημα",

Το indy ειναι απο μονο του ενα θεμα, το οποιο μονο αυτο εχει την αποκλειστικοτητα καταγγελιων και κανενας αλλος σταθμος..Μα τι παραξενο,ετσι; Σχεδον σαν να τις μοιραζει..Τελοσπαντων, το γεγονος ειναι αληθεια, οποτε οποιαδηποτε καταγγελια ειναι μικροτερη της εικονας που μεταδοθηκε παντου!!

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #579 στις: 10/03/07, 17:58 »
Κάνεις λάθος freemind, έχει γίνει ήδη άμεση ενημέρωση για το θέμα και είναι και λογικό. Υπάρχουν 300.000 περίπου παιδιά που ενδιαφέρονται, πράγμα που σημαίνει ότι έχουν άμεση γνώμη 300.000 οικογένειες. Αν σ' αυτούς προσθέσεις φίλους και συγγενείς είναι άμεσα ενημερωμένη σχεδόν ολόκληρη η Ελλάδα.

Οι μόνοι που δεν είναι ενημερωμένοι είναι οι δημοσιογράφοι των ΜΜΕ οι οποίοι εδώ και 2 μήνες που συζητιέται ευρέως το νομοσχέδιο "ποιούν την νήσσαν" και δεν αναφέρουν τίποτα περί αυτού ούτε στα εργαλεία της δουλειάς τους, ούτε στα περίφημα και "ανεξάρτητα" blogs τους.

Αυτή η κατάσταση έδωσε αν μη τι άλλο μια απάντηση σ' αυτούς που μιλούν για την "αποξένωση" της Ελληνικής κοινωνίας και μια απόδειξη για την δύναμη της άμεσης επικοινωνίας.

Είναι πολύ ευτελές νομίζω να τίθεται θέμα "λούφας" σ' αυτήν την διαμαρτυρία. 6 μήνες συνεχούς προσπάθειας λέει πολλά. Αυτό τουλάχιστον πρέπει να αφυπνίσει κάποιους και να μην παραμένουν σε τετριμένες και απαξιωτικές λογικές. Ήδη οι Πανεπιστημιακοί συντάσονται απόλυτα με το ΦΚ μετά από τις πρακτικές της Πέμπτης.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #580 στις: 10/03/07, 17:59 »
η συγκεκριμενη αγγελια εχει μοιραστει απο εδω και απο εκει..ακομα και στη νετ μοιραστηκε..
και εμεις στις σχολες,με παροτρυνση δικια τους τη μοιραζουμε στον κοσμο
αρα δεν ειναι αποκλειστικοτητα του ιντυ

για τα υπολοιπα που ειπες,εχουμε απειρες φορες σττο παρελθον συζητησει εκτενως,και δεν εχει νοημα να τα κανασχολιασω!
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #581 στις: 10/03/07, 18:06 »
Το άκουσα και αυτό...ενημερωμένοι όλοι οι φοιτητές και κατά συνέπεια όλη η Ελλάδα...
Φοιτητές που ρωτάνε τι είναι η ΠΚΣ τι τα ΕΑΑΚ και αν γίνεται να γινει κατάληψη απο Πέμπτη μέχρι Δευτέρα για να πάνε 5ήμερο.....
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #582 στις: 10/03/07, 18:11 »
Και επιτέλους, όποιος δημοσιογράφος θέλει να ενημερωθεί ας επισκεφθεί την ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας.  http://www.forum-paideia.gr
Και ας έρθει κατόπιν να συζητήσουμε επί τη βάσει του θέματος.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #583 στις: 10/03/07, 18:19 »
ΦΣΛ
εξηγεις λιγο το σχολιο σου?
δεν καταλαβα που απευθυνεται και με ποια αφορμη..
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #584 στις: 10/03/07, 18:32 »
Sofia αναφέρομαι στην πρώτη παράγραφο που στο post του o papous καταλήγει οτι όλοι οι Ελληνες είναι ενημερωμένοι.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #585 στις: 10/03/07, 22:00 »
ΜΑΡΤΥΡΙΑ
Η δικια μου μαρτυρια απο αυτα που εγιναν στην πορεια.
(...) Οταν φτανουμε εξω απο την Μεγαλη Βρεττανια, οι μπαχαλοι επιτιθονται στο ξενοδοχειο.
Τα ΜΑΤ πλησιαζουν, ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΓΓΙΖΟΥΝ ΚΑΝ και πεφτουν πανω μας με δακρυγονα. τρεχουμε να σωθουμε (...)
Τα ΜΑΤ μας περικυκλωνουν, αρχιζουν να μας ψεκαζουν με τις φυσουνες και να ριχνουν ασφυξιογονα μεσα στον κοσμο, ο οποιος προσπαθωντας να γλιτωσει πεφτει πανω στις ζαρντινιερες και στα καγκελα...αλλοι πεφτουν κατω και ποδοπατουνται....αλλοι φωναζουν...Και μεσα σε ολα αυτα, βλεπω και 6 ΜΑΤατζηδες να πεφτουν πανω μας με γκλοπ.....στην αλλη πλευρα, καποιοι πιανουν ενα παιδι, το σερνουν στον δρομο και αρχιζουν να το δερνουν, ανοιγει καπως η κατασταση και τρεχω παλι πισω στην πορεια....
Οι βαρβαροτητες που ακουσα και ειδα ηταν απιστευτες. ΑΙΣΧΟΣ και ΝΤΡΟΠΗ.
Δεν ξερω πραγματικα τι να πω. Ειδα κοπελες να ξυλοκοπουνται. Ειδα αστυνομικους να δερνουν ατομα πεσμενα στο οδοστρωμα και να τους αδειαζουν φυσουνες πανω τους.
Ειδα την επιθεση των ΜΑΤ στον κοσμο μπροστα στον αγνωστο στρατιωτη με εκεινες τις καινουργιες χειροβομβιδες που αναφλεγονται.
Ειδα ΜΑΤατζη να  χτυπαει κοπελα μεσα στη φιλοσοφικη και εκεινη να ειναι γονατισμενη και να τον παρακαλαει.

Καλά, ρε σεις, διαβάζετε τι γράφει ο George_JimMorrison, που υπήρξε αυτόπτης μάρτυρας;
Τι κανάλια και μαλ***ες; Εδώ σας τα γράφει κάποιος που τα είδε και τα έζησε στο πετσί του. Και τα γράφει (μπράβο σου βρε αδερφέ) με μια απίστευτη νηφαλιότητα, χωρίς εμπάθεια και ακρότητες.
Το διαβάσατε αυτό; "Οι μπαχαλοι επιτιθονται στο ξενοδοχειο. Τα ΜΑΤ πλησιαζουν,ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΓΓΙΖΟΥΝ ΚΑΝ".
Τι άλλη απόδειξη χρειάζεται, πως οι μπάχαλοι κουκουλοφόροι (οι ΜΠΑΧΑΛΟΙ, όπως πολύ σωστά το λέει George_JimMorrison κι όχι οι αναρχικοί γενικά, ούτε ασφαλώς οι φοιτητές) αποτελούν τις παρακρατικές εφεδρείες, είναι η πέμπτη φάλαγγα μέσα στο φοιτητικό κίνημα, μια φάλαγγα που δρα υπό την προστασία και τις εντολές των υπηρεσιών;
Η δράση αυτών των άθλιων προβοκατόρων αποτελεί το άλλοθι της κρατικής εξουσίας, γιά ΟΛΕΣ τις μεταπολιτευτικές κυβερνήσεις, για την επιβολή αυταρχικών μέτρων, απαγόρευσης και καταστολής.
Λειτουργούν, οι μπάχαλοι, ως Εφιάλτες κάθε κοινωνικής κινητοποίησης, κάθε δυναμικής και μαχητικής λαϊκής διεκδίκησης και αγώνα.
Είναι το νερό που τα παρακρατικά κανάλια παροχετεύουν στον μύλο του αντιδραστισμού και της συντηριτικοποίησης.
Είναι ΤΟΣΟ φανερά όλα αυτά, τόσο οφθαλμοφανή πλέον, που μόνον όσοι θέλουν να φορούν παρωπίδες δεν τα βλέπουν.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/03/07, 22:02 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #586 στις: 10/03/07, 22:17 »
Κάνεις λάθος freemind, έχει γίνει ήδη άμεση ενημέρωση για το θέμα και είναι και λογικό. Υπάρχουν 300.000 περίπου παιδιά που ενδιαφέρονται, πράγμα που σημαίνει ότι έχουν άμεση γνώμη 300.000 οικογένειες. Αν σ' αυτούς προσθέσεις φίλους και συγγενείς είναι άμεσα ενημερωμένη σχεδόν ολόκληρη η Ελλάδα.
Οχι φιλε μου. Εσυ κανεις λαθος!
Υπαρχουν και αλλες 100.000 οικογενειες που πληρωνουν σπιτι σε κεντρικη πολη, προσπαθουν να βγαλουν τα εξοδα της διαβιωσης του φοιτητη-παιδιου και οχι μονο ανημερωτοι δεν πρεπει να θεωρουνται, αλλα και θυματα που συντηρουν και τον καταληψια φοιτητη ( που κανει 5μερες διακοπουλες ), αλλα και τον καθε "ενημερωμενο" και καλα πανεπιστημιακο καθηγητη που αποφασιζει πως μια κλειστη σχολη ειναι ο αγωνας τους!!
Και ομως..ΑΥΤΟΙ πληρωνουν τον απεργο καθηγητη..αυτοι πληρωνουν και τους καταληψιες φοιτητες, αυτοι πληρωνουν τα σπασμενα φαναρια, τις σπασμενες καμερες και ολα αυτα που καινε στο διαβα τους ολοι οι τραμπουκοι/γνωστοι αγνωστοι/αντιεξουσιαστες και οπως αλλιως θελετε ονομαστε τους!! Οποτε ας αφησουμε ποιοι ειναι ενημερωμενοι και ποιοι κανουν επανασταση εις βαρος αλλων!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #587 στις: 10/03/07, 22:33 »
ποιοι κανουν επανασταση εις βαρος αλλων!

Όλο το νόημα μέσα σε τέσσερις λέξεις....
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

old_lion

  • Επισκέπτης
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #588 στις: 10/03/07, 22:38 »
"...Οποτε ας αφησουμε ποιοι ειναι ενημερωμενοι και ποιοι κανουν επανασταση εις βαρος αλλων!..."

Μια επανάσταση οφείλει να είναι σε κέρδος τών πολλών ,
τού κάθε λαού όλου ,
κι όχι βέβαια σε κέρδος τού καθενός τσογλανιού .

Άντε , μωρέ Θανάση μου ,
γιατί νομίζω ότι κάτι τσογλάνια και κάτι αναίσθητα κτήνη
έκαναν τα πάντα σκατά σαν τα μούτρα τους .

ΥΓ 1
Θα είμαι εκεί για να σε δω στις 15 ταλεντάρα Θανάση .

ΥΓ 2
Έτσι , επειδή οφείλουμε να στηρίζουμε ό,τι αξίζει
κι ό,χι την κάθε μ.λακία και σαπίλα .

 

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #589 στις: 10/03/07, 23:08 »
Ρε παιδιά, δεν έχω καταλάβει κάτι.
Το πρόβλημα είναι οι φοιτητικοί αγώνες για το άρθρο 16, ή η δράση των μπάχαλων;
Γιατί αν το πρόβλημα είναι οι φοιτητικές κινητοποιήσεις, τότε ας προτείνει κάποιος έναν προσφορότερο και αποτελεσματικότερο τρόπο αγώνα. Οι μεταρρυθμίσεις που προωθούνται από την κυβέρνηση αφορούν, πρωτίστως και κυριότατα, στην πανεπιστημιακή κοινότητα, στους φοιτητές, στους διδάσκοντες και στο προσωπικό. Αν αυτοί δεν συμφωνούν, καθώς φαίνεται, με τα προτεινόμενα μέτρα, τότε έχουν και δικαίωμα, μα και υποχρέωση, να αντιδράσουν και να τα αντιπαλέψουν.
Και, κάλα, άντε πως το φοιτητικό κίνημα το καπελώνουν τα ΕΑΑΚ κι οι καταλήψεις αποφασίζονται και διενεργούνται με αυθαίρετο τρόπο. Αλλά τους διδάσκοντες ποιός τους καπελώνει, έτσι που εμφανίζονται, στην συντριπτική τους πλειοψηφία, εναντίον των κυβερνητικών μεταρρυθμίσεων και υπέρ των φοιτητικών αγώνων;
Και, παρακαλώ, μη μου μιλήσετε για συντεχνίες. Με την λογική αυτή, των συντεχνικών συμφερόντων, κάθε επαγγελματικός κλάδος αποτελεί μια, εν δυνάμει, συντεχνία.
Το θέμα είναι πως δεν μπορεί μια κυβέρνηση να προχωρά σε μεταρρυθμίσεις, και μάλιστα σ' έναν τόσο ευαίσθητο τομέα, απ' την στιγμή που δεν εξασφαλίζει ούτε την ελάχιστη συναίνεση των κοινωνικών ομάδων, που οι μεταρρυθμίσεις αυτές αφορούν κι επηρεάζουν.
Ούτε, ασφαλώς, μπορεί να προβάλεται η απάθεια κι η μοιρολατρία ως πολιτική στάση.
Δεν είμαστε υποτελείς, είμαστε ενεργοί πολίτες. Κι οι φοιτητές είναι (ή θα έπρεπε να είναι) το πιό ζωντανό και δραστήριο κομμάτι της ελληνικής κοινωνίας. Μπορεί να κάνουν κάποιες λάθος επιλογές, ή να ακολουθούν κάποιες εσφαλμένες τακτικές, στον αγώνα τους, αλλά ο στόχος κι η στρατηγική τους παραμένουν σωστα: αγώνας, αντίσταση, μαχητικότητα, διεκδίκηση και συνέπεια.
Το δυσάρεστο είναι, μάλλον, πως αυτή ακριβώς την, αταλάντευτα μαχητική και διεκδικητική, πολιτική στάση δεν ακολουθεί το σύνολο της ελληνικής κοινωνίας.
Γιατί, τότε, δεν θα είχαμε ούτε μισθούς πείνας, ούτε συντάξεις ντροπής, ούτε μεσαιωνικό εργασιακό καθεστώς, ούτε τράπεζες - τοκογλύφους, ούτε πολιτικούς - ντίλιγκερς, ούτε, γενικά, τα χάλια στα οποία έχουμε καταντήσει.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/03/07, 23:16 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

old_lion

  • Επισκέπτης
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #590 στις: 11/03/07, 10:02 »
"...Γιατί αν το πρόβλημα είναι οι φοιτητικές κινητοποιήσεις..."

'Αστες κι άστους Τάσο .
Δεν ήταν ποτέ το πρόβλημα οι φοιτήτριες/φοιτητές .
Μια χαρούλα και μια χαρά ήταν και είναι .
Είναι τα νιάτα που με φούρια δίνουν ζωή στον κόσμο .
Τ' αγαπάμε εμείς οι ωριμώτεροι επειδή ελπίζουμε σ' αυτά .

Δεν είναι όλα σωστά , αλλά τα περισσότερα είναι .
Αυτά τα περισσότερα μετρούν .

Και τελοσπάντων δεν έχουμε από κάπου αλλού να ελπίζουμε .

Αν καταργήσουμε έτσι αυθαίρετα τις νέες γενιές
και τις νέες ιδέες τους
τότε έχουμε καταργήσει εμάς , Τάσο .

Το βλέπεις , έτσι δεν είναι ?
Συνδικαλιστής είσαι .


Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #591 στις: 11/03/07, 15:00 »
Να ρωτήσω κάτι...γιατί δεν απαντησε κανείς στο ποστ μου #554.... Μηπως δεν συμφέρει ΚΑΝΕΝΑΝ??...Μήπως (λεω εγώ τώρα) όλοι εσεις που τα εχετε βάλει μαζί μου και με τα "μικρά" πιάνεστε απο τα ποστς που σας συμφέρουν και τα άλλα τα αφήνετε να περνάνε στο ντούκου??? Ϋποθεσεις κάνω πάντα...Νομιζω ότι εκεινο το λινκ  λέει τα πραγματα όπως όντως έγιναν...Γιατι λοιπόν δεν βασίζεστε πάνω έκει???? Γιατι κανεις δεν απαντάει σαυτα??? ΕΕΕ???

Λοιπον σας παρακαλώ πολύ μην ξαναπείτε ούτε ότι τα ποστ σας κύριε freemind περνάνε έτσι και δεν απανταμε, ούτε ότι δεν έχουμε στοιχεια ούτε ότι λέμε ασυναρτησιες..

 >:( >:( >:(

ΠΑΜΕ ΑΛΛΗ ΜΙΑ:  http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=3720252,9645500,17543996,31594684,38104636,54392764,60054844,86754684,92416764,5430748
ΤΑ ΑΡΘΡΑ: "ΣΕΜΝΑ ΚΑΙ ΔΕΞΙΑ", "ΓΕΜΙΣΑΝ ΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΙΑ" "ΜΑΣ ΤΣΑΚΙΣΑΝΕ" ΚΑΙ ΟΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΘΕΛΕΤΕ

ΠΗΓΗ: ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ
« Τελευταία τροποποίηση: 11/03/07, 15:04 από -hurted- fairy »

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #592 στις: 11/03/07, 17:55 »
Μήπως μπέρδεψες το Πανεπιστήμιο με το στρατό?

Μήπως εσείς δεν έχετε ιδέα περί συνελεύσεων φοιτητικών και μεταφέρετε εδώ ή και πιστεύετε οι ίδιοι ότι σας πει ο καθένας?
Θα μπορούσα να πιστέψω χίλια δύο , αλλά να κάνουν φράξια τα 2 πρώτα έτη της σχολής στους υπόλοιπους 3οετείς 4οετείς και ν-ετείς  γενικά , θα με έκανε να θεωρώ ότι μάλλον σπούδασα σε άλλη χώρα άλλου πλανήτη ...

Άντε με την σειρά τώρα και τα πρωτάκια της Α λυκείου να κάνουν μαγκιές στην Γ λυκείου κλπ..κλπ

...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #593 στις: 11/03/07, 19:35 »
Σου πηρε λιγο χρονο Νεραϊδα, αλλα σε δασκαλεψαν και ηρθες και απαντησες! Να βελτιωσουμε λιγο και τη διαφορα φασης, γιατι η συζητηση θα χαθει αμα ξαναγινει ετσι..Τουλαχιστον μην χαθουμε ξανα στα pm.

Πχ, μολις χθες 4 αστυνομικοι χτυπηθηκαν στα Εξαρχεια..

Να ενα γεγονος που θελει επισης σχολιασμο, ετσι; Να ενα γεγονος που δεν αμφισβητειται επισης...Ετσι δεν ειναι Νεραϊδα;

Witchking, αν δεις τι λενε ορισμενα forum φοιτητων ( πχ του Φυσικου ), θα φριξεις με τη χουντα που επικρατει απο καποια μεριδα ατομων που "συμμετεχουν" στις συνελευσεις.
Και μην σου φαινεται παραξενο, αλλα εαν οι πρωτοετεις-δευτεροετεις φοιτητες εχουν "πλατες" ορισμενες οργανωσεις εξωπανεπιστημιακων, τοτε ολα μπορουν να γινουν!

ΚΑι για να το παρετε πρεφα, οσοι επιμενετε πως η καταληψη ειναι ο καλυτερος τροπος μαχης! Αυτη την στιγμη που τα δημοσια τελουν υπο καταληψη, ολα τα ιδιωτικα κεντρα εκπαιδευσης, συνεχιζουν κανονικα τα μαθηματα τους. Και οι φοιτητες που φοιτουν σε αυτα, θα τελειωσουν κανονικα, θα παρουν το πτυχιακι τους και θα βρουν και τη θεση εργασιας που θα παιρνατε εσεις...Ετσι για την ιστορια μονο...
« Τελευταία τροποποίηση: 11/03/07, 20:05 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Ιμπανεζιος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #594 στις: 11/03/07, 20:36 »
Χαιρομαι που αναφερθηκε το χθεσινο επισοδιο με τους κουκουλοφορους και τα ΜΑΤ γιατι μου γεννηθηκε μια απορια...
ΓΙΑΤΙ ΧΤΕΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΣΥΛΗΨΕΙΣ;;;
Μηπως δεν μπορουσαν να κανουν συληψεις;;;Αν δεν μπορουσαν να κανουν χτες συληψεις τοτε γιατι μπορεσαν την περασμενη Πεμπτη;;;
Απο κατι τετοια γεγονοτα φαινεται αν πραγματικα θελουν να πιασουν τους κουκουλοφορους...
Ρωτησα το Αγιο Πνευμα αν υπαρχει σωτηρια και μου ειπε:"Γουτ γουτ..."

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #595 στις: 11/03/07, 20:48 »
Μιλαμε για μια ομαδα 30 ατομων εναντιον μιας ομαδας 4 αστυνομικων, οι οποιοι φυλαγαν το βιβλιοπωλειο του Γεωργιαδη!
Και συληψεις δεν μπορεσαν να γινουν, γιατι δεν υφισταται η λεξη...η σωστη λεξη ειναι ΣυΛΛηψεις! Αμαν πια..Ολο ιδεολογιες και ερωτησεις, αλλα απο ποιοτητα λογου καμια!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Ιμπανεζιος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #596 στις: 11/03/07, 21:03 »
ΟΥΑΟΥ :o :o :o
freemind ξερεις φοβερη ορθογραφια.
Δεν πιστευω να με συΛαβουν που εκανα λαθος...
Ρωτησα το Αγιο Πνευμα αν υπαρχει σωτηρια και μου ειπε:"Γουτ γουτ..."

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #597 στις: 11/03/07, 21:07 »
Οχι, αλλα επι του γεγονοτος δεν αναλυεις τιποτα!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Ιμπανεζιος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #598 στις: 11/03/07, 21:11 »
Και κατι αλλο...

Δηλαδη freemind θες να πεις πως οι 4 ματατζηδες δεν ηταν σε θεση να καλεσουν ενισχυσεις που θα φταναν στο σημειο σε λιγοτερο απο 5 λεπτα...Αδιανοητο μου φαινεται...
Ρωτησα το Αγιο Πνευμα αν υπαρχει σωτηρια και μου ειπε:"Γουτ γουτ..."

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #599 στις: 11/03/07, 21:13 »
Και ομως, ειναι εξισου αδιανοητο πως αναγκαζεται η αστυνομια να μοιραζει δυναμεις για να φυλανε βιβλιοπωλεια και αλλα μερη που αποτελουν κοκκινο πανι για τους "αντιεξουσιαστες" και τους αριστεριστες, επειδη μεσα στη φιλοσοφια τους πρεπει να τα καινε ολα!
Οταν ξαφνικα βρεθεις με 30 ατομα να σε βαρανε απο παντου και να σου αρπαζουν πραγματα, το μονο που σκεφτεσαι ειναι που στο διαολο ειναι ο ασυρματος,ετσι;
Εξυπνη επιχειρηματολογια βλεπω παντως :P
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher