Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 459906 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2275 στις: 02/11/11, 05:00 »
Δεν πέφτει η κυβέρνηση κατά την γνώμη μου την Παρασκευή. Όσο εκβιασμός είναι για τον ελληνικό λαό το δημοψηφίσμα αλλο τόσο είναι για Μέρκελ/Σαρκοζί. Δεν πρόκειται να γίνει δημοψήφισμα γιατί δεν υπάρχει ουσιαστικό δίλλημα, για αυτό άλλωστε το έβαλε τον Γενάρη. Και μέχρι τον γενάρη τί δηλαδη? Αν δεί ότι τον παίρνει και κάνει κάτι για να εξασφαλίσει το Ναι τότε θα πάει σε δημοψήφισμα, αλλιώς απλώς φοβερίζει εμάς που είμαστε στο χείλος του γκρεμού και τους Γερμανούς που ενώ ήταν έτοιμοι να την κάνουν απο την ΕΕ για να κάνουν το δυνατό ευρώ και να αφήσουν τους υπόλοιπους με το αδύναμο τώρα κινδυνεύει η αξιοπιστία τους και το σύστημα τους.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2276 στις: 02/11/11, 07:48 »
Δεν κανουμε το δικο μας poll για πλακα;
Οκ papou, αν και αρκετα ανεξοδη δικαιολογια, μπορω να την δεχτω (δεν ειναι λιγες οι φορες που τα χω χωσει για την αριστερα σε πολλους φιλους, γνωστους και συγγενεις, για αρκετα απο οσα κι εσυ εχεις αναφερει).
Βεβαια στα σχολια σου δεν ειδα καμια επικοδομητικη κριτικη για την αριστερα ή καποια αιτηματα, απλα μια μορφη λασπολογιας.
Αν οι προθεσεις σου ειναι αυτες που λες, τοτε καλο θα ηταν να συνοδευεις τα σχολια σου με το τι θα επρεπε να κανει η αριστερα και γιατι.
Τεσπα, πλακα εχει η ολη ιστορια.
Εγω λεω να κανουμε πιο συχνα δημοψηφισματα...
Νομιζω οτι ο μονος τροπος να κανεις τον Ελληνα να αναλαμβανει ευθυνες τελικα, ειναι να του στερεις την δυνατοτητα να μενει ουδετερος και αμετοχος, υποχρεωνοντας τον να παιρνει συχνα αποφασεις για πραγματα που στο κατω κατω τον αφορουν. Να κανει πχ καθε δημος, για οποιοδηποτε σημαντικο ζητημα, δημοψηφισμα (μεσω internet ή/και μεσω τοπικων μονιμων χωρων για αυτο τον σκοπο). Να μην μπορει κανεις μετα να λεει οτι δεν ευθυνεται για οσα γινονται.
Επισης, αν και ασχετο, προσωπικα θα ηθελα να δω να αλλαζει εκ βαθρων το νομικο μας συστημα που ειναι γεματο απο παραθυρακια και τρυπες για αποποιηση ευθυνων (μαλιστα οσο πιο πολυ ζημια εχει κανει καποιος, τοσο πιο πολλα παραθυρακια βρισκει).
Γεγονος ειναι παντως (και το μονο καλο στην ολη φαση κατα την γνωμη μου), οτι επιτελους θα αρχισει να ιδρωνει οντως το αυτι μερικων μερικων...
Και τελικα ειναι πολυ ωραια να την μπαινουμε στο ματι ολου του πλανητη. Το αν θα μπορεσουμε επιτελους ομως να θυμηθουμε την καταγωγη μας και να δρασουμε αναλογα - ισως δινοντας για αλλη μια φορα τα φωτα στον υπολοιπο κοσμο - ειναι κατι που δυστυχως δεν διαφαινεται κατα την γνωμη μου.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 03/11/11, 07:55 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2277 στις: 02/11/11, 10:42 »
Από το να θυμηθούμε την καταγωγή μας προτιμώ να σεβόμαστε το παρόν μας. Διότι στην οικουμενική μας κοινωνία η καταγωγή είναι εκ της ανθρωπότητας και όχι εξατομικευμένη.

Και διαφωνώ ότι μπήκαμε στο μάτι όλου του πλανήτη. Μπήκαμε απλώς στο μάτι των τραπεζιτών, στων οποίων το μάτι έστι κι αλλιώς είχαμε μπει αν κι όχι ως αγκάθι...

Όσον αφορά την αριστερά, όπως κι εσύ κι εγώ γνωρίζουμε πολύ καλά, δεν λύνεται το πρόβλημά της με ευχολόγια και "επικοδομητικές προτάσεις" αλλά με αυτοδιάλυση και επανίδρυση. Αυτό θα έκανε κάθε αριστερά και κάθε αριστερός που σέβεται αυτά που πρεσβεύει αλλά δυστυχώς η αριστερά έχει πάψει εδώ και πάρα πολύ καιρό να βρίσκεται Αριστερά (Οπωσδήποτε με κραυγαλαίες φωτεινές εξαιρέσεις).
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2278 στις: 02/11/11, 11:05 »
Δεν πέφτει η κυβέρνηση κατά την γνώμη μου την Παρασκευή. Όσο εκβιασμός είναι για τον ελληνικό λαό το δημοψηφίσμα αλλο τόσο είναι για Μέρκελ/Σαρκοζί. Δεν πρόκειται να γίνει δημοψήφισμα γιατί δεν υπάρχει ουσιαστικό δίλλημα, για αυτό άλλωστε το έβαλε τον Γενάρη. Και μέχρι τον γενάρη τί δηλαδη? Αν δεί ότι τον παίρνει και κάνει κάτι για να εξασφαλίσει το Ναι τότε θα πάει σε δημοψήφισμα, αλλιώς απλώς φοβερίζει εμάς που είμαστε στο χείλος του γκρεμού και τους Γερμανούς που ενώ ήταν έτοιμοι να την κάνουν απο την ΕΕ για να κάνουν το δυνατό ευρώ και να αφήσουν τους υπόλοιπους με το αδύναμο τώρα κινδυνεύει η αξιοπιστία τους και το σύστημα τους.

Χμ.... μια πλεονασματική χώρα όπως η Γερμανία δεν έχει πρόβλημα (δημοσιονομικό όχι αναπτυξιακό) ν' αφήσει το ευρώ όποτε θέλει. Εμείς οι υπόλοιποι έχουμε πρόβλημα. Ενδεικτικό της πρότασης είναι ότι χθες ενώ όλη η Ευρώπη κατέρεε η Γερμανία βγήκε ενισχυμένη.

Το παιχνίδι είναι χοντρό και πρέπει κι εμείς ως Ευρωπαίοι να διαλέξουμε τι θέλουμε. Μια Ευρώπη της πραγματικής ανάπτυξης ή μια Ευρώπη της χρηματοοικονομικής ανάπτυξης?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2279 στις: 02/11/11, 13:10 »
Δεν είναι τόσο απλό το να φύγει η Γερμανία από το ευρώ αλώβητη. Και αυτό γιατί δεν πρόκειται να φύγει μόνη της από το ευρώ αλλά παίρνοντας μαζί της και άλλες χώρες του βορρά, συνεπώς δεν μπορεί να φύγει από το ευρώ με την Ελλάδα να έχει καταστραφεί ολοκληρωτικά για όλους τους προφανείς λόγους. Υπάρχει λόγος που το πλάνο ήταν πρώτα πτωχεύουμε με τα δικά μας μέτρα και σταθμά την Ελλάδα και μετά φεύγουμε και όχι φεύγουμε κατευθείαν. Όσο μικροί και ασήμαντοι και αν είμαστε στο οικονομικό τραπέζι τα πράγματα πάνε εύκολα ντόμινο και ουδείς θέλει να το ρισκάρει, συνεπώς ας μην μηδενίζουμε τις καταστάσεις βγάζοντας τους Γερμανούς άτρωτους.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2280 στις: 02/11/11, 16:04 »
Είπα ότι έχει την δυνατότητα να φύγει όχι ότι θέλει να φύγει. Δεν θέλει για πολλούς και διάφορους λόγους τους οποίους δεν θα αναλύσουμε εδώ.

Για εμάς, τους Ευρωπαίους πολίτες, έχει σημασία ότι αυτήν την στιγμή η συνοχή της Ευρώπης είναι κοινό ζητούμενο με την εξουσία της. Το ότι οι προβλέψεις των επί μέρους επαληθεύονται δείχνει ότι η τελική πρόβλεψη έχει μεγάλες πιθανότητες να είναι ακριβής. Αυτό δίνει το πλεονέκτημα του εμπρόθεσμου σχεδιασμού άνευ απροόπτων.

Σαφώς και υπάρχει ρίσκο, αλλά το ρίσκο είναι μέρος της ζωής.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2281 στις: 02/11/11, 17:49 »
Ρε papou γιατι κανεις οτι δεν καταλαβαινεις; Λες να εννοουσα τον καθε κατοικο ολου του πλανητη οταν ειπα οτι μπηκαμε στο ματι ολου του κοσμου;
Φυσικα και εννοουσα ολο αυτο το αδελφατο φιλελευθερων απατεωνων...
Οσο για την επανιδρυση της αριστερας, θα με βρεις συμφωνο. Κι εγω το χω πει και εχω τσακωθει με αλλους αριστερους για αυτο τον λογο.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2282 στις: 03/11/11, 07:52 »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2283 στις: 03/11/11, 10:59 »
Μας αφηνει χρονους ο προεδρος..Μπενυ κλπ γλιτωνουν το τομαρι τους μια χαρα..Επιτελους κυβερνηση εθνικης σωτηριας(θελω και λιγη απο τεχνοκρατες αν μπορειτε)..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2284 στις: 03/11/11, 11:28 »
http://www.bloomberg.com/news/2011-11-02/euro-declines-as-europe-leaders-withhold-aid-payments-before-greece-s-vote.html

Η πρόβα τζενεράλε και προς τις δύο πλευρές ολοκληρώνεται: Τι θα πάθουν οι τράπεζες σε μια Ελληνική πτώχευση, τι θα πάθουν οι Έλληνες σε περίπτωση διακοπής της Ευρωπαϊκής χρηματοδότησης και εξόδου απ' το Ευρώ.

Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2285 στις: 03/11/11, 11:52 »
Πιστεύω πιο πολύ από ποτέ οτι βρισκόμεθα σε αδιέξοδο. Δεν μπορεί κάποιος ή κάτι να μας βοηθησει. Γέρασε γρήγορα απ' τη στενοχώρια του ο Γιώργος μας...

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2286 στις: 03/11/11, 12:49 »
Δυστυχώς οι εξελίξεις μας έχουν προσπεράσει..
Κάθε μέρα,κάθε ώρα,νέα δεδομένα και ο δρόμος κατηφορίζει απότομα..

Έτος 2011:"Βλέποντας να αποφασίζουν για μένα,χωρίς εμένα,σε direct streaming.."

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2287 στις: 03/11/11, 13:09 »
α) Ακόμα και έτσι κανείς δεν μπορεί να μας υποχρεώσει να κάνουμε δημοψήφισμα με το συγκεκριμένο ερώτημα.
β) Δημοψήφισμα πάντως δεν πρόκειτε να γίνει. Είτε θα γίνουν εκλογές , είτε κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας, είτε κυβέρνηση με πρωθυπουργό τον Βενιζέλο.
γ) Το δημοψήφισμα είναι ότι πιο δημοκρατικό υπάρχει, μιας και ζητείτε από το λαό να αποφασίσει. Οι εκλογές έτσι όπως καταντήσαν χρόνια τώρα , είναι μιά μικρή απάτη, μιας και ο καθένας με ένα "Λεφτά υπάρχουν" κερδίζει την εξουσία και μετά κάνει τον κινέζο...

Εν ολίγοις, δημοψήφισμα δεν θα γίνει γιατί φοβούντε το ΟΧΙ μας και γιατί υπάρχουν ένα σωρό εξαρτημένοι από την Ευρώπη= διεθνείς λέσχες, που είναι έτοιμοι να ρίξουν τη κυβέρνηση.

Και τέλος η ψυχική διάγνωση...Κρίση πανικού και ...αγοραφοβία. Οι μισοί Έλληνες πιστεύουν ότι έξω από το Ευρώ θα πεθάνουμε από τη πείνα όπως στη Κατοχή και οι άλλοι μισοί δεν θέλουν να πούνε απλά ένα ΟΧΙ, αλλά ένα ηχηρό ΑΝΤΕ ΚΑΙ γ**ηΘΕΙΤΕ...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2288 στις: 03/11/11, 14:00 »
Ναι ε;
Κι αν εχουν αλλα κολπα στο μυαλο τους και εχουν χεσμενη την δημοκρατια (που υποτιθεται εκφραζεται μεσα απο το δημοψηφισμα);
Μηπως καποιοι (και δεν εννοω εμας, ουτε τους κερδοσκοπους που ετσι κι αλλιως βγαζουν τα αντεροκωλια τους) θελουν το οχι για δικους τους λογους;
Μηπως καποιοι προωθουν και θερμα επεισοδια για να εκβιασουν καταστασεις ή για να ανεβασουν καμια χουντα παλι;
Συνομοσιες; Μπορει... Θα φανει.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2289 στις: 03/11/11, 14:56 »
Κύριοι μην κουράζεστε, το δημοψήφισμα άρθηκε, σε λίγες ώρες πέφτει ο Γιώργος και δημιουργείται κυβέρνηση ενότητας..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2290 στις: 03/11/11, 16:19 »
Χα χα χα, αυτογελιοποίηση του κομματικού συστήματος το οποίο δεν μπορεί να αντιδράσει λογικά σε κατάσταση πανικού! Οι μεν ήθελαν έξοδο απ' το Ευρώ αλλά τώρα οικτείρουν την Κυβέρνηση λόγω του ότι θα προκαλέσει με τις κινήσεις της έξοδο απ' το Ευρώ, οι δε προτείνουν μια "κυβέρνηση Εθνικής Σωτηρίας", μη εκλεγμένη δηλ, για να αποδεχθεί το κούρεμα και μετά να γίνουν εκλογές ώστε να "διαπραγματευτούν" το ήδη αποδεκτό κούρεμα πολιτικοί οι οποίοι δεν το έχουν αποδεχθεί....

Αν ο Μπεγλίτης δεν είχε αλλάξει την ηγεσία των ενόπλων δυνάμεων είναι απόλυτα σίγουρο ότι με αυτά που ακούγονται θα είχαμε πραξικόπημα...

Ρε παιδιά, δεν υπάρχει καμμιά Χειλουδάκη να διεκδεικείσει την διακυβέρνηση της χώρας στις επόμενες εκλογές?

(Αν και εγώ θα ψήφιζα αριστερά, προκειμένου να έπερνε 70% και να οδηγούσε επιτέλους την χώρα εκτός Ευρώ)
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2291 στις: 03/11/11, 17:13 »
Για την ακρίβεια αυτοί που αρνούνταν να στηρίξουν τον Παπανδρέου εσωκομματικά και το παίζανε αντάρτες τώρα φωνάζουν που ο ΓΑΠ πήγε να κάνει το σκληρό και να κάνει δημοψήφισμα. Και Η ΝΔ βγαίνει και ισχυρίζεται πως θα υπογράψει την δανειακή σύμβαση αν είναι κυβέρνηση αλλά αρνείται συνεργασία με το ΠΑΣΟΚ που κι αυτό θα υπογράψει την δανειακή σύμβαση, και θα υπερψήφιζε το δημοψήφισμα αν γινόταν γιατί δεν θέλει να βγούμε από το ευρώ αλλά αρνείται να συνεργαστεί με ΓΑΠ που επίσης δεν θέλει να βγούμε από το ευρώ.  Τελικά είναι μεγάλος αλητάμπουρας αυτός ο Σαμαράς :P

Αλλά πιο πολύ πλάκα έχει το ΚΚΕ το οποίο τοποθετήθηκε κατά του δημοψηφίσματος για να μην βγούμε από το ευρώ την ώρα που το ίδιοα προτείνει εξόδο από το ευρώ. Και ο Τσίπρας με την κουδουνίστρα του ::)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2292 στις: 03/11/11, 17:14 »
Βλεπω δεν ειμαι ο μονος που "επιασε" τις αλλαγες στις ενοπλες δυναμεις...  ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2293 στις: 03/11/11, 17:27 »
Βλεπω δεν ειμαι ο μονος που "επιασε" τις αλλαγες στις ενοπλες δυναμεις...  ;)
Υπομονή δεν έχουν ολοκληρωθεί οι κινήσεις ακόμα σε αυτό το κομμάτι, θα μάθουμε λείαν συντόμως.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος GusN

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2294 στις: 03/11/11, 18:45 »
Αλλά πιο πολύ πλάκα έχει το ΚΚΕ το οποίο τοποθετήθηκε κατά του δημοψηφίσματος για να μην βγούμε από το ευρώ την ώρα που το ίδιοα προτείνει εξόδο από το ευρώ. Και ο Τσίπρας με την κουδουνίστρα του ::)

Από το Ριζοσπάστη:
"το ΚΚΕ καλεί την εργατική τάξη και τα λαϊκά στρώματα να απαντήσουν στο δημοψήφισμα, που αν πραγματοποιηθεί ο λαός να πάρει μέρος αγωνιστικά ψηφίζοντας ΟΧΙ, που θα είναι ένα βροντερό ΟΧΙ στην πολιτική του ευρωμονόδρομου"

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2295 στις: 03/11/11, 19:00 »
Πω πω... θα μου άρεσε πολύ να δω μια κυβέρνηση "ευθύνης" και "συνεργασίας" αλλά με συμμετοχή όλων των κομάτων της βουλής.

Θα ήταν ξεκαρδιστικό πχ να δινόταν το υπουργείο εργασίας στο ΚΚΕ, το υπουργείο δημόσιας τάξης στον ΣΥΡΙΖΑ, το υπουργείο περιβάλλοντος στους Οικολόγους, το υπουργείο οικονομικών στην ΝΔ φυσικά (με υφυπουργούς από τα κόματα της αριστεράς) και για το τέλος το καλύτερο... το υπουργείο Εθνικής αμύνης στο ΛΑΟΣ (που αλλού) με την προϋπόθεση να γίνει ο μπουμπούκος αρχηγός ΓΕΕΘΑ
Τα υπόλοιπα υπουργεία να δοθούν με κλήρωση, ποιος τα χέζει...

Βέβαια για να συννενοηθούν τόσα "διαφορετικά" κόματα θα πρέπει να τεθούν και κάποια πλαίσια, κατ'αρχήν γλωσσολογικής φύσης.
Έτσι, θα πρέπει να απαγορευθεί σε κάθε παράταξη να εκφέρει κάποια συγκεκριμένη λέξη στον πολιτικό της λόγο, κάτι σαν το παιχνίδι "ταμπού", οι οποίες θα μπορούσαν να ήταν:

ΠΑΣΟΚ: Απαγορεύεται να ξαναπεί τη λέξη "Νεα Δημοκρατία"
Νέα Δημοκρατία: Απαγορεύεται να ξαναπεί τη λέξη "ΠΑΣΟΚ"
ΚΚΕ: Απαγορεύεται να ξαναπεί τη λέξη "Πλουτοκρατία"
ΣΥΡΙΖΑ: Απαγορεύεται να ξαναπεί τη λέξη "Προβοκάτσια"
ΛΑΟΣ: Απαγορεύεται να ξαναπεί τη λέξη "Πατρίδα"
Οικολόγοι: Απαγορεύεται να ξαναπεί τη λέξη "Πράσινη"

Φυσικά και ο λαός θα συμμετάσχει σε αυτό το χαριτωμένο παιχνιδάκι, θα απαγορεύεται να ξαναπεί τη λέξη "πεινάω"

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2296 στις: 03/11/11, 19:25 »
Τα υπόλοιπα υπουργεία να δοθούν με κλήρωση, ποιος τα χέζει...

Eι ιιιιιι έεεεεπ! Διεκδικώ με αξιώσεις το υπουργείο Εθνικής Παιδείας, όντας αγράμματος! Αμ πως!


ΥΓ. Ρε παιδιά, που είναι το κίνημα των αγανακτισμένων? Που είναι οι απεργίες και οι ανεξάρτητοι πολίτες? Που είναι το κίνημα "δεν πληρώνω"?  Να πάρει η ευχή... τόσο σημαντική ημέρα αύριο και το προαύλιο της Βουλής να είναι άδειο!!! Αν είναι δυνατόν!!!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2297 στις: 03/11/11, 19:44 »
Αλλά πιο πολύ πλάκα έχει το ΚΚΕ το οποίο τοποθετήθηκε κατά του δημοψηφίσματος για να μην βγούμε από το ευρώ την ώρα που το ίδιοα προτείνει εξόδο από το ευρώ. Και ο Τσίπρας με την κουδουνίστρα του ::)

Από το Ριζοσπάστη:
"το ΚΚΕ καλεί την εργατική τάξη και τα λαϊκά στρώματα να απαντήσουν στο δημοψήφισμα, που αν πραγματοποιηθεί ο λαός να πάρει μέρος αγωνιστικά ψηφίζοντας ΟΧΙ, που θα είναι ένα βροντερό ΟΧΙ στην πολιτική του ευρωμονόδρομου"
Μη γελιόμαστε. Το ΚΚΕ σε περίπτωση που γινόταν το δημοψήφισμα ΠΡΟΦΑΝΩΣ θα ψήφιζε όχι εγώ δεν είπα αυτό. Αλλά η Γ.Γ. και η Λιάνα δήλωσαν ξεκάθαρα ότι είναι κατά του δημοψηφίσματος και υπέρ των εκλογών. Από όπου προκύπτει και το αστείο αφού δεν καταλαβαίνω γιατί θα είχε πρόβλημα το ΚΚΕ να γίνει δημοψήφισμα αφού θα μας βγάλει απο την ΕΕ, τη στιγμή μάλιστα που η Κανέλλη δηλώνει ότι ένα τέτοιο δημοψήφισμα (το οποίο θα μας έβγαζε από το ευρώ που το θέλιε το ΚΚΕ) είναι "black mail" όπως χαρακτηριστικά είπε. Τι να μας πει τώρα και ο ριζοσπάστης που δίνει την γραμμή στους κνίτες.

Πάντως πίστεψα ότι ο ΓΑΠ τα είχε καταφέρει για μια στιγμή στην Βουλή. Ο Βένι βέβαια παραλίγο να τα γκρεμίσει όλα αλλά τα μάζεψε κάπως στο τέλος. Θα δούμε και μετά από το συμβούλιο. Φαίνεται πάντως ο ΓΑΠ να μένει στην κυβέρνηση. Κάνα ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ρε παιδιά να παίζουμε για το πότε θα γίνουν εκλογές, για το πότε θα πέσει η κυβέρνηση κτλ δεν παίζει πουθενά να χεστούμε στο τάληρο?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος GusN

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2298 στις: 03/11/11, 20:30 »
Αλλά πιο πολύ πλάκα έχει το ΚΚΕ το οποίο τοποθετήθηκε κατά του δημοψηφίσματος για να μην βγούμε από το ευρώ την ώρα που το ίδιοα προτείνει εξόδο από το ευρώ. Και ο Τσίπρας με την κουδουνίστρα του ::)

Από το Ριζοσπάστη:
"το ΚΚΕ καλεί την εργατική τάξη και τα λαϊκά στρώματα να απαντήσουν στο δημοψήφισμα, που αν πραγματοποιηθεί ο λαός να πάρει μέρος αγωνιστικά ψηφίζοντας ΟΧΙ, που θα είναι ένα βροντερό ΟΧΙ στην πολιτική του ευρωμονόδρομου"
Μη γελιόμαστε. Το ΚΚΕ σε περίπτωση που γινόταν το δημοψήφισμα ΠΡΟΦΑΝΩΣ θα ψήφιζε όχι εγώ δεν είπα αυτό. Αλλά η Γ.Γ. και η Λιάνα δήλωσαν ξεκάθαρα ότι είναι κατά του δημοψηφίσματος και υπέρ των εκλογών. Από όπου προκύπτει και το αστείο αφού δεν καταλαβαίνω γιατί θα είχε πρόβλημα το ΚΚΕ να γίνει δημοψήφισμα αφού θα μας βγάλει απο την ΕΕ, τη στιγμή μάλιστα που η Κανέλλη δηλώνει ότι ένα τέτοιο δημοψήφισμα (το οποίο θα μας έβγαζε από το ευρώ που το θέλιε το ΚΚΕ) είναι "black mail" όπως χαρακτηριστικά είπε. Τι να μας πει τώρα και ο ριζοσπάστης που δίνει την γραμμή στους κνίτες.

Κοίταξε, ο ριζοσπάστης σαν όργανο της ΚΕ, δίνει την επίσημη θέση του κόμματος γενικά, όχι μόνο των κνιτών.
Η Λιάνα και η Αλέκα τώρα, λένε ότι γενικά είναι εκβιασμός με την έννοια (προσωπική μου ερμηνεία βέβαια) ότι βάζει τον λαό σε ένα "τρομοκρατικού" τύπου δίλλημα με απώτερο σκοπό να βγει θετικό το αποτέλεσμα στο τέλος, καθώς και ότι οι εκλογές είναι προτιμότερες με στόχο "την πραγματική λαϊκή εξουσία, ενδυνάμωση του κκε, καθώς μονο το κκε μιλάει κοινοβουλευτικά για έξοδο από ΕΕ", κτλ κτλ κτλ κτλ.
Αυτό είναι ανεξάρτητο του δημοψηφίσματος όμως, καθώς εαν αυτό πραγματοποιηθεί το κκε προφανώς θα συμμετέχει ψηφίζοντας οχι, δεν είναι δηλαδή πρακτικά "κατά" του δημοψηφίσματος με την έννοια ότι θέλουν να το αποτρέψουν, απλά το βλέπουν κάτι σαν "ημίμετρο" ας πούμε.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2299 στις: 03/11/11, 20:45 »
Δεν είπα ότι ο ριζοσπάστης εκφράζει τους κνίτες, διάβαζε πιο προσεκτικά. Είπα ο ριζοσπάστης που δίνει τη γραμμή στους κνίτες (από εκεί δηλαδή, από τον ριζοσπάστη βγαίνει η γραμμή).

Τέλος πάντων, τώρα μιλάει η Αλέκα. Ένα καλό που έχουν οι ΚΚΕδες είναι ότι τα καταφέρνουν στην ανάλυση. Θα δείξει τώρα, άλλωστε η θέση τους ακόμα, σε διασπασμένη αριστερά δεν παίζει και ιδιαίτερα μεγάλο ρόλο και είναι λίγο πολύ ανέκαθεν γνωστή.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
8201 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
10230 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
4111 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10567 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
16877 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
7204 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1305 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas