Αποστολέας Θέμα: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...  (Αναγνώστηκε 117175 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #225 στις: 25/08/07, 23:25 »
Εμ, έτσι είναι!! Προσπαθούν - και λογικό είναι - να εκμεταλευτούν την κατάσταση!! :P
Την οποία μάλιστα κατάσταση πιθανότατα τη δημιουργούν κι οι ίδιοι για να έχουν πάτημα!! >:(
Τελικά είναι μεγάλο μπέρδεμα το όλο σκηνικό.. ::)

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #226 στις: 25/08/07, 23:45 »
Την οποία μάλιστα κατάσταση πιθανότατα τη δημιουργούν κι οι ίδιοι για να έχουν πάτημα!! >:(
..Σε παρακαλώ μην το ξαναπείς γιατί και μόνο στη σκέψη ότι συμβαίνει αυτό τρέμω από θυμό...

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #227 στις: 25/08/07, 23:46 »
Αυτός λες και βάζει κασέτα.Δεν άντεξα να τον βλέπω , εδώ ο κόσμος καίγεται και αυτός
το χαβά του.Ηθελα να ξερα το θεωρεί σωστη στρατηγική για να πάρει ψήφους την ώρα που
η Ελλάδα έχει γίνει κόλαση να κατηγορεί;Για τόσο χαζό έχει τον κόσμο μάλλον.
Αχρείοι.Ολοι τους!

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #228 στις: 26/08/07, 00:09 »
ΒΑΘΙΑ ΟΔΥΝΗ ΛΕΕΙ Ο ΑΧΡΕΙΟς!!!!! ΤΟ ΖΩΟ!!!!!! Μ*****Σ ΡΕ, ΑΣ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΝ ΝΑ ΞΑΝΑΒΓΟΥΝ ΚΑΙ ΑΘ ΓΙΝΕΙ ΚΟΛΑΣΗ Μ******Σ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΡΕΞΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΤΙΣ ΦΩΤΙΕΣ ΑΝ ΣΒΗΣΟΥΝ ΤΑ ΖΩΑ!!! ΟΙ ΑΧΡΗΣΤΟΙ1!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 26/08/07, 11:55 από FSL »
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #229 στις: 26/08/07, 00:18 »
Η αθλιοτητα στο μεγαλειο της...
Η αγανακτηση στο μεγαλειο της...

Αλλοι κατεβαζουν τα μουτρα, αλλοι υποσχονται ασφαλεια και σιγουρια, αλλα αποδιδουν ευθυνες.. Αλλα η Ελλαδα συνεχιζει να καιγεται.. σπιτια καιγονται... ανθρωποι καιγονται...
Και καποιοι αγωνιζονται προεκλογικα... Εχουμε μπροστα μας 3 βδομαδες, και πρεπει να αρχισουν απο σημερα, απο τωρα... Πατανε στα πτωματα καμμενων ανθρωπων για να αναδυθουν...
Τι να πω... δε ξερω τι να πω πια....
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #230 στις: 26/08/07, 00:54 »
Παιδιά νομίζω ότι τελικά θα τις αναβάλουν τις εκλογές. Πέρα του ότι είναι υποχρεωμένοι να αναβάλουν τις εκλογές μετά τα θέματα που προκύψανε σήμερα, αν όντως πάνε στις κάλπες σε 3 εβδομάδες, έχω την εντύπωση ότι η αποχή δε θα έχει προηγούμενο.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Fretwork

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Άντρας
  • Chuck Norris has two speeds:Walk and Kill.
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #231 στις: 26/08/07, 00:57 »
Παιδιά νομίζω ότι τελικά θα τις αναβάλουν τις εκλογές. Πέρα του ότι είναι υποχρεωμένοι να αναβάλουν τις εκλογές μετά τα θέματα που προκύψανε σήμερα, αν όντως πάνε στις κάλπες σε 3 εβδομάδες, έχω την εντύπωση ότι η αποχή δε θα έχει προηγούμενο.

Αν και εχεις δικιο Συνταγματικα απαγορευεται αφου εχουν ανακηρυχθει ηδη εκλογες και εχει διαλυθει η βουλη.
Πολυ απλα ειναι αδυνατο να μην γινουν.
Μεσα στον πανικο θα πρεπει να ψηφισουμε κιολας...

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #232 στις: 26/08/07, 01:14 »
Nαι, όντως μόνο σε περίπτωση πολέμου επιτρέπει το σύνταγμα αναβολή των εκλογών...!
Έλεος...Εδώ ο κόσμος καίγεται στη κυριολεξία και εμείς θα έχουμε τους μ.... να κάνουν προεκλογικό αγώνα...!!
Και το Πασοκ λέει ότι το 30% του προεκλογικού αγώνα θα πάει στους πληγέντες από τις φωτιές..! Εμένα πάντως χωρίς να είμαι αντίθετη σε αυτό που θέλει να κάνει, μου μυρίζει ή μαλλον μου βρωμάει ψηφοθηρία....
 Τέσπα, δεν είναι αυτό το θέμα μας....! Τριτοκοσμικά γεγονότα... Ούτε σε 30 χρόνια δεν θα ανορθωθεί η χώρα από αυτά που έγιναν.... :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος Fusalida

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πως ο πόνος και η συντριβή γίναν τεχνη στην tv?
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #233 στις: 26/08/07, 02:25 »
Παιδιά δεν νομίζω ότι το σημερινό μπουγιουρντί με τις φωτιές είχε σαν στόχο την οικοπεδοποίηση. Είναι φως φανάρι ότι ό,τι έγινε, έγινε πολύ καλά οργανωμένα. Ο καιρός, η εποχή, ο τρόπος εκδήλωσης των πυρκαγιών, ο χρόνος που εκδηλώνονταν. Η μία μετά την άλλη. Καθαρά προγραμματισμένα.Εδώ μιλάμε μέσα σε ένα απόγευμα κάηκε η μισή χώρα. Κρίμα στους ανθρώπους που χάθηκα και στους ανθρώπους που ξεσπιτώθηκαν. Και πραγματικά προσπαθώ να βρω μια δικαιολογία για αυτόν τον τόσο καλά στημένο και οργανωμένο εμπρησμό αλλά όση φαντασία και να διαθέσω αδυνατώ. Εδώ τους παίρνανε τηλέφωνο και τους λέγανε για εστίες πυρκαγιών που δεν υπήρχαν. Μόνο και μόνο για αντιπερισπασμό.

Την οποία μάλιστα κατάσταση πιθανότατα τη δημιουργούν κι οι ίδιοι για να έχουν πάτημα!! >:(
..Σε παρακαλώ μην το ξαναπείς γιατί και μόνο στη σκέψη ότι συμβαίνει αυτό τρέμω από θυμό...


Ποιο τέρας;Ποιος στο διάολο έχει το θράσος να κάνει κάτι τέτοιο, να θυσιάσει ακόμα κι ανθρώπινες ζωές στο βωμό των πολιτικών συμφερόντων ή όποιων άλλων ιδιοτελών συμφερόντων;
Αλήθεια δεν ξέρω τι να σκεφτώ πια...
Δεν τρέμω απλώς, αηδιάζω, σιχαίνομαι ακόμα και τον εαυτό μου...

Μια τεράστια μούντζα θα ζωγραφίσω στο ψηφοδέλτιό...
Ποιο θρόνο θέλουν να σου δώσουν, που η Άτροπος δε θα τον πάρει;
Φερνάντο Πεσσόα

www.arrwstherinys.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #234 στις: 26/08/07, 02:47 »
Eleos Valia  θέλω να σου πω οτι με τη φράση μου με κεφαλαία, αναφερόμουν σε αυτά τα... σκατά,
"...Ελλάς, Ελλήνων Χριστιανών
κι αντίσταση και γύψος
Πολυτεχνείο ξαφνικά
μεταπολίτευση και τα λοιπά

Με άλλα λόγια θα στο πω
κι έναν ανάπηρο σκοπό
απ� το εβδομήντα και μετά
μας έχουν πνίζει τα σκατά
να δεις τι σου 'χω για μετά..."

όρος που φαίνεται οτι προσέβαλλε την αισθητική σου (λυπάμαι γι'αυτό  :-\)

Εφόσον οι κυβερνήσεις που κυβέρνησαν από την μεταπολίτευση και μετά ήταν το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ, ποιόν άλλον να κατηγορήσω? Τον παππού μου? Το ΛΑΟΣ ή το ΜουΛου ΚΚΕ? Δε κατάλαβα πρέπει να ανήκω κάπου? Μήπως κρίνεις εξ ιδίων τ'αλλότρια? Τα 2 μεγάλα κόμματα είναι αυτά που με χαριστικές ρυθμίσεις, δίνουν στη κυριολεξία δασικές εκτάσεις σε ιδιώτες, είναι αυτά που δαπανούν όλο και λιγότερα χρήματα για τη προστασία του δάσους (έφτασε κάτω από 1% του ΑΕΠ κι όπως λέει ο φίλος μας ο πυροσβέστης greg+9) και είναι αυτά που πρόσφατα έδωσαν στο Καζίνο της Πάρνηθας 50 στρέμματα για επέκταση ενώ ο πρωθυπουργός μας είχε πει άλλα. Κανονικά έπρεπε να έχει παραιτηθεί ολόκληρο το κοινοβούλιο, λόγω ανικανότητας.
θα σου πω που ειναι το λαθος σου αν και συμφωνω μαζι σου 100%..
σε τετοιες στιγμες με τετοιες ΤΡΑΓΩΔΙΕΣ,που ΟΛΗ η Ελλαδα εχει καει,ειναι τελειως ελεινο να μιλαμε για πολιτικη..να πανε να Γ*****Ν(Σορρυ Βραζιλη) ΟΛΟΙ τους..ειναι ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
αυτο που πρεπει να κοιταξουμε τωρα ειναι οσο μπορουμε να σωσουμε ΟΤΙ απεμεινε...
και μετα ας επιρριψουμε ευθυνες στους Ανυπαρκτους καραγκιοζηδες γ**ω τις προεκλογικες τους εκστρατειες οι ανικανοι.τα ΖΩΑ!!!!
εδω στην πατρα τωρα ειμαστε σε επαγρυπνηση ολο το βραδυ γιατι εκει που μενω ειναι πολυ ωραιος στοχος για τους ΕΤΟΙΜΟΘΑΝΑΤΟΥΣ(γιατι αν πιαστουν,θα ηθελα να πεθανουν μπροστα σε ΟΛΗ την Ελλαδα ΑΡΓΑ ΚΑΙ ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΑ..)
σορρυ για τον τονο,αλλα να πανε να πεθανουν ολοι τους οι πολιτικοι(αυτοι που βγαινουν και το παιζουν λυπημενοι και μετα κατηγορουν ο ενας τον αλλο τα ΖΩΑ αντι να τρεξουν και αυτοι και να βοηθησουν τον κοσμακη που καιγεται!!) και τα και οι εμπρηστες και ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ που τα προκαλεσαν αυτα...
« Τελευταία τροποποίηση: 26/08/07, 12:04 από FSL »
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #235 στις: 26/08/07, 03:30 »
Προτεινω οποιος πιαστει για εκουσιο εμπρησμο να καει δημοσιως στην πλατεια Συνταγματος.Το ξερω ειμαι τριτοκοσμικος!

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #236 στις: 26/08/07, 03:37 »
Προτεινω οποιος πιαστει για εκουσιο εμπρησμο να καει δημοσιως στην πλατεια Συνταγματος.Το ξερω ειμαι τριτοκοσμικος!
αν το λες σοβαρα,μαζι σου ειμαι!
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #237 στις: 26/08/07, 03:40 »
Πολυ σοβαρα το λεω!

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #238 στις: 26/08/07, 03:42 »
   Το συνταγμα δεν προβλέπει τι γίνεται σε περιπτώσεις φυσικών καταστροφων..για πολεμο οπως ξαναείπε καποιος,ναι,προβλέπει..επομένως οι εκλογές θα γίνουν,αναγκαστικά..ο καθενας με την ψήφο του ή με την εποχή του μπορεί να δείξει αυτό που θέλει..
   Παντως για την ωρα σίγουρα αντί να κατηγορούμε την κυβερνηση ,ας σκεφτούμε οτί αυτή που μας εκπροσωπέι είναι ολόκληρη η Βουλη..φυσικά και το κρατος -με εντολές της εκάστοτε κυβέρνησης-οφείλει προστασία και ασφάλεια των πολιτων του,ωστόσο σε τετοιες καταστασεις- που απο λάθος χειρισμούς και ολιγωρια -έχουν ξεφυγει ,ολοι πρεπει να τρεξουν..Ολοι μας!
καθομαστε βολεμενοι και κατηγορουμε τον καθε κωστακη και τον καθε γιωργάκη..Ετσι προετοιμαζομαστε για να ξερουμε πως θα αντιμετωπισουμε νέες φωτιες??γιατι τωρα το παιχνιδι εχει χαθει.απλα περιμενουμε να μεινουν μονο οι πετρες ..
και το χειροτερο ειναι οτι του χρονου θα τα εχουμε ξεχάσει παλι..
γιατι αν δεν ξεχνουσαμε θα ειχαμε απο πριν ενεργησει,θα ειχαμε θορυβηθει τοσα χρονια απο τις φωτιες,θα ειχαμε θορυβηθει απο την Παρνηθα!

  γιατι δεν υπαρχουν ζωνες προστασιας?γαιτι δεν υπαρχουν δασοφυλακες και αγρονομοι?(δεν διορισε κοντα στις 2000?που ειναι ολοι αυτοι ρε παιδια?σε αδεια? )γαιτι στην πυροσβεστικη υπαρχει κοσμος που καθεται?(γιατι ετσι γινεται..ειδικα σε μικρους τοπους) 
Εχει γινει και η πυροσβεστικη δημοσιο..Τι ζηταμε λοιπον?Τωρα αναγνωριζουμε οτι γινονται υπερανθρωπες προσπαθειες-οπως τα παρουσιαζουν δηλαδη-δεν ειμαι εκει για να ξερω..αλλα πχ στην Παρνηθα,απο γνωστο ατομο τυχαινει να ξερω,οτι τους ειχαν μαζεψει και δεν τους εστελναν να βοηθησουν,περιμεναν εντολη..Ε αυτη η εντολη ποτε δεν ηρθε και η αναμονη οδηγησε σε οτι εγινε πριν λιγες εβδομαδες..ωστοσο και τοτε ελεγαν οτι δεν ειχαν δυναμικο και μλκιες
αν υπηρχαν φυλακες στα δαση ανα 500 μ κατι θα ειχαμε προλαβει..αλλα ακομα και να ειχαμε,θα εκαναν αυτο που πρεπει?

Γι αυτο λεω ας ψαξουμε και σε εμας λαθη,αδιαφορια ,απερισκεψια...
Ναι οι αλλοι φταινε,αλλα εμεις τι κανουμε?   Με την ανοχη μας,τους αφηνουμε...
και κατι τελευταιο που σκεφτομαι
ειναι ολοφανερο οτι προκειται για κατι πολυ οργανωμενο..τοσες πυρκαγιες,ταυτοχρονα,σε δυσβατες περιοχες..Ολα αυτα μου δειχνουν οτι εκτος απο καλη οργανωση ,υπαρχη και καλη γνωση,εγκυρη ενημέρωση για το απο που φευγουν δυναμεις και που πανε,ωστε να δημιουργουνται νεα μετωπα..
τελοσπαντψν,ισως και αυτές οι υποθεσεις δεν ειναι της στιγμης..διαβασα διαφορα σεναρια,μου φαινονται πολυ πιθανα..αλλα ελπιζω να μην ειναι ετσι
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #239 στις: 26/08/07, 03:44 »
Πολυ σοβαρα το λεω!
ε τοτε ΠΟΛΥ καλα τα λες!!!!
δεν υπαρχουν σ αυτες τις περιπτωσεις ανθρωπινα δικαιωματα και μαλακιες..αυτοι οι ανθρωποι ειναι η κολαση στην γη...δεν ξερω..ελπιζω αυριο να εχει βελτιωθει η κατασταση...ειμαστε στον πατο γ**ωΤΟ...κριμα ειλικρινα..η μητερα με τα 4 παιδια της αγκαλια..αααααχχχχ  :'( :'( :-\ :(
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #240 στις: 26/08/07, 03:47 »
   Το συνταγμα δεν προβλέπει τι γίνεται σε περιπτώσεις φυσικών καταστροφων..για πολεμο οπως ξαναείπε καποιος,ναι,προβλέπει..επομένως οι εκλογές θα γίνουν,αναγκαστικά..ο καθενας με την ψήφο του ή με την εποχή του μπορεί να δείξει αυτό που θέλει..
   Παντως για την ωρα σίγουρα αντί να κατηγορούμε την κυβερνηση ,ας σκεφτούμε οτί αυτή που μας εκπροσωπέι είναι ολόκληρη η Βουλη..φυσικά και το κρατος -με εντολές της εκάστοτε κυβέρνησης-οφείλει προστασία και ασφάλεια των πολιτων του,ωστόσο σε τετοιες καταστασεις- που απο λάθος χειρισμούς και ολιγωρια -έχουν ξεφυγει ,ολοι πρεπει να τρεξουν..Ολοι μας!
καθομαστε βολεμενοι και κατηγορουμε τον καθε κωστακη και τον καθε γιωργάκη..Ετσι προετοιμαζομαστε για να ξερουμε πως θα αντιμετωπισουμε νέες φωτιες??γιατι τωρα το παιχνιδι εχει χαθει.απλα περιμενουμε να μεινουν μονο οι πετρες ..
και το χειροτερο ειναι οτι του χρονου θα τα εχουμε ξεχάσει παλι..
γιατι αν δεν ξεχνουσαμε θα ειχαμε απο πριν ενεργησει,θα ειχαμε θορυβηθει τοσα χρονια απο τις φωτιες,θα ειχαμε θορυβηθει απο την Παρνηθα!

  γιατι δεν υπαρχουν ζωνες προστασιας?γαιτι δεν υπαρχουν δασοφυλακες και αγρονομοι?(δεν διορισε κοντα στις 2000?που ειναι ολοι αυτοι ρε παιδια?σε αδεια? )γαιτι στην πυροσβεστικη υπαρχει κοσμος που καθεται?(γιατι ετσι γινεται..ειδικα σε μικρους τοπους) 
Εχει γινει και η πυροσβεστικη δημοσιο..Τι ζηταμε λοιπον?Τωρα αναγνωριζουμε οτι γινονται υπερανθρωπες προσπαθειες-οπως τα παρουσιαζουν δηλαδη-δεν ειμαι εκει για να ξερω..αλλα πχ στην Παρνηθα,απο γνωστο ατομο τυχαινει να ξερω,οτι τους ειχαν μαζεψει και δεν τους εστελναν να βοηθησουν,περιμεναν εντολη..Ε αυτη η εντολη ποτε δεν ηρθε και η αναμονη οδηγησε σε οτι εγινε πριν λιγες εβδομαδες..ωστοσο και τοτε ελεγαν οτι δεν ειχαν δυναμικο και μλκιες
αν υπηρχαν φυλακες στα δαση ανα 500 μ κατι θα ειχαμε προλαβει..αλλα ακομα και να ειχαμε,θα εκαναν αυτο που πρεπει?

Γι αυτο λεω ας ψαξουμε και σε εμας λαθη,αδιαφορια ,απερισκεψια...
Ναι οι αλλοι φταινε,αλλα εμεις τι κανουμε?   Με την ανοχη μας,τους αφηνουμε...
και κατι τελευταιο που σκεφτομαι
ειναι ολοφανερο οτι προκειται για κατι πολυ οργανωμενο..τοσες πυρκαγιες,ταυτοχρονα,σε δυσβατες περιοχες..Ολα αυτα μου δειχνουν οτι εκτος απο καλη οργανωση ,υπαρχη και καλη γνωση,εγκυρη ενημέρωση για το απο που φευγουν δυναμεις και που πανε,ωστε να δημιουργουνται νεα μετωπα..
τελοσπαντψν,ισως και αυτές οι υποθεσεις δεν ειναι της στιγμης..διαβασα διαφορα σεναρια,μου φαινονται πολυ πιθανα..αλλα ελπιζω να μην ειναι ετσι

και μεις πλεον δεν μπορουμε να κανουμε και κατι...απλα να προσπαθουμε να σωσουμε και να φυλαμε την κοντινη μας περιοχη που εχει απομεινει σωα...
 :(
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #241 στις: 26/08/07, 03:52 »
1) Ανεκπαίδευτοι πυροσβέστες...

2) Νοοτροπία Έλληνα: ποιός θα βάλει φωτιά μωρέ εδώ πάνω-κάτω που είμαστε εμείς, άσε τους Αθηναίους να κλαίνε...

Οδηγεί στην αδιαφορία για την τήρηση κ εφαρμογή μέτρων δασοπροστασίας.

3) Απουσία πρόληψης...

Αυτά τα πράγματα είναι θέματα που ρυθμίζονται κ αλλάζουν...
Αλλά στη χώρα του θα κ του κλέβειν κατά βούληση, δεν παίζει απλά!

Νιώθω απογοητευμένος, θυμωμένος, αλλά ξέρω ότι στις 17 Σεπτεμβρίου, θα έχουν ξεχαστεί όλα...
Ποιός ξέρει, μπορεί να έχουμε πάρει κ το eurobasket  :-\
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #242 στις: 26/08/07, 03:57 »
ναι...τωρα δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα..ειπα περιμενουμε να μεινουν οι πετρες..
αντε στο τσακιρ κεφι κανουμε και καμια πορεια -οπως διαβασα- και νομιζουμε οτι συμβαλλουμε κιολας!

τεσπα..μπορουμε ομως στο μελλον να εχουμε αλλη σταση..
να παρουμε μετρα προστασιας...να απαιτησουμε μετρα προστασιας...γιατι δεν μπορουμε πχ εμεις να διορισουμε κοσμο σε νεες θεσεισ!!
μπορουμε να συμμετεχουμε σε αναδασωσεις(οχι βεβαια των συγκεκριμνενων περιοχων)
μπορουμε γενικοτερα να ευαισθητοποιηθουμε και να εχουμε μια περισσοτερο υπευθυνη σταση απεναντι στο περιβαλλον,στο οποιο δειχνουμε αδιαφορια,μεχρι να χτυπησει τν πορτα μας ο θανατος και η καταστροφη!
« Τελευταία τροποποίηση: 26/08/07, 04:01 από Σοφία »
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #243 στις: 26/08/07, 09:54 »
Επειδη πολλα ακουστηκαν και πολλα ακομα θα ακουστουν.
Οσοι εχουν ζησει ή εχουν περασει απο τα μερη που καιγονται στην Πελοπονησσο, θα πρεπει να ξερουν πως μιλαμε για τις πλεον δυσβατες περιοχες. Και 800 πυροσβεστικα να ειχε στην κατοχη της η πυροσβεστικη υπηρεσια ηταν αδυνατον να εθετε τη φωτια υπο ελεγχο, αν συμπεριλαβουμε και τους ανεμους που φυσαγαν. Οταν στον Ταϋγετο λεει πως φυσαει αερας, σημαινει πως ανα πασα στιγμη αλλαζει κατευθυνση και οποιος ειναι τυχερος, γλυτωνει.

Πολιτικα δεν θα αναφερθω, γιατι ( και με συγχωρειται γι'αυτο ) ηδη αηδιαζω για οσους το εκαναν και θεωρουν πως εκτελουν καποιο θεαρεστο εργο. Τα πολιτικα, στις εφημεριδες και στα ΜΜΕ..Εδω υποτιθεται πως ειμαστε ανθρωποι και το θεμα μας ειναι οι πυρκαγιες. Αν δεν μπορουμε να το κατανοησουμε αυτο, τοτε σημαινει πως ολες οι κραυγες μας δεν εχουν κανενα ανθρωπιστικο και οικολογικο υποβαθρο. Η προπαγανδα μπορει να παει σε αλλο θεμα, οχι σε αυτο.

Τελος, πολλα μερη τα οποια καηκαν,εχουν κατα καιρους αναδασωθει. Αυτο θεωρητικα σημαινει πως ειναι πλεον καταδικασμενα να περιμενουν 40-50 χρονια μεχρι να γινουν ικανα για δεντροφυτευση. Ηταν καλα οργανωμενο σχεδιο και οποιος το εκανε, θα ειχε ενα καλο κινητρο ( και σιγουρα οχι οικοπεδα )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #244 στις: 26/08/07, 11:37 »
παιδιά χτές πέρασα την χειρότερη νύχτα της ζωής μου...  :-\ :-\

Το σπίτι μου είναι στην Ανάβυσσο, κοντά στους πρόποδες του βουνού που κατέβαινε η χθεσινή φωτιά
Εγώ , η μητέρα μου και ο αδερφός μου φύγαμε απο το σπίτι κατα τις 9 το βράδυ, μόλις είδαμε την φωτιά στο βουνό και πήγαμε στην θάλασσα. το βράδυ μείναμε στο σπίτι ενός θείου μου διπλα στην θάλασσα και φυσικά δεν κοιμηθήκαμε....Είχαμε μαζί μας και μια ηλικιωμένη γυναίκα, γνωστή μας, που μένει στο Λαγονήσι και η φωτιά είχε φτάσει 500 μέτρα απο το σπίτι της.  :-[Τηλέφωνα δεν είχαμε, το ρεύμα ερχόταν και έπεφτε, η ατμόσφαιρα ήταν γεμάτη στάχτες και καπνούς... Κοιμηθήκαμε 6 το πρωί με το ράδιο ανοιχτό...

Ευτυχώς το σπίτι μου δεν κάηκε αλλά μια αλλαγή του αέρα να γινόταν τώρα θα ψάχναμε τα αποκαΐδια.... :-\ :-\

Ελπίζω να μην ζήσει κανείς σας τέτοια εμπειρία.... Και επιτέλους να γίνει κάτι να σταματήσουν οι φωτιές

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #245 στις: 26/08/07, 11:59 »
Παντως νομιζω πως σε ορισμενες περιοχες το αφησαν εντελως το θεμα.Τουλαχιστον ετσι φαινεται.Οταν οι κατοικοι νοτια της Ζαχαρως λενε οτι απο το πρωι δεν εχουν δει ουτε ενα ελικοπτερο/αεροπλανο και ο δημοσιογραφος δεν εχει δει ουτε πυροσβεστικο οχημα στην περιοχη ενω οι φωτιες συνεχιζουν και καινε τι να παει κανεις :-[...Ας μην πουμε για την παντελη ελλειψη ενημερωσης για ορισμενες περιοχες..Στον Παρνωνα την Παρασκευη λεγαν για ενα μετωπο 50χλμ και μετα δεν ειχαμε ξανα καμια ενημερωση..Δηλαδη τι εγινε?εσβησε η φωτια?

Γνωμη μου ειναι πως οσοι απο μας που μιλανε απο δω πραγματικα θελουν να βοηθησουν τον χειμωνα θα πανε ως εθελοντες,αν μπορουν, στα διαφορα προγραμματα που θα δημιουργηθουν(εε?θα δημιουργηθουν? ::))..

Θα ηθελα να δω τωρα που θα βρουν τα κονδυλια για ολες τις αποζημιωσεις..αναδασωσεις(χαχα καλο..) και ολα αυτα...Ελπιζω τουλαχιστον ετσι για το θεαθηναι τα καναλια κλπ να κανουν διαφορες προσδφορες..Μιας και σε τετοιοες καταστασεις το προβλημα δεν ειναι πολιτικο..

Τροποποιηση..Για την πυροσβεστικη..Παντα την θεωρουσα παρα πολυ καλη(σωμα που βοηθαει σε πολλες καταστασεις κλπ) και τους πυροσβεστες ηρωες σε πολλες περιπτωσεις αλλα οτι εγιναν λαθη οργανωτικα ειναι σιγουρο.Δηλαδη με τους βγαλουμε οτι εκαναν και τελεια τη δουλεια τους.Παντως πιστευω οτι τα οποια λαθη προερχονται απο ψηλα και οτι οι απλοι πυροσβεστες εδωσαν οπως παντα τον καλυτερο εαυτο τους.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/08/07, 12:05 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #246 στις: 26/08/07, 12:04 »
Το θέμα είναι εξόχως πολιτικό. Αφορά την κρατική γύμνια, την κρατική ανυπαρξία και είναι το πρώτο που θα πρέπει να συζητείται. Αλλιώς δε πρόκειται να διορθωθεί τίποτα απολύτως σε αυτό το τόπο.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #247 στις: 26/08/07, 12:07 »
Δεν διαφωνω αλλα τη στιγμη που ακομα καιγονται σπιτια,δαση,ανθρωποι και κτηματα δεν μπορουμε εμεις απο το ωραιο μας Pc και να λεμε λεμε λεμε λεμε..ειναι ειρωνικο...
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #248 στις: 26/08/07, 12:11 »
Το θεμα ειναι εξοχως ανθρωπινο και οικολογικο. Αφορα την ανθρωπινη ματαιοδοξια, την οικολογικη συνειδηση και ειναι το πρωτο που θα πρεπει να συζητειται. Αλλιως δεν προκειται να διορθωθει τιποτα σε αυτον τον τοπο.

και συμπληρωνω: Και δεν ειναι θεμα κυβερνησης, αντιπολιτευσης, εξωκομματικης αντιπολιτευσης πλεον. Ειναι θεμα ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ και ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗΣ συνειδησης. Αλλιως να εχουμε μπαμπουλες αστυνομικους σε καθε δεντρο για οποιον θα πεταξει το αποτσιγαρο, τα σκουπιδια, το πλαστικο μπουκαλι, το μεταλλικο καπακι, τον εμπρηστικο μηχανισμο...Ετσι θα αισθανομασταν καλυτεροι?

Και επαναλαμβανω...10000 πυροσβεστες δεν μπορουν να σβησουν μια φωτια που φτανει σε υψος τουλαχιστον τα 6m και κινειται με ταχυτητα λογω του αερα.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #249 στις: 26/08/07, 12:12 »
Όλο το καλοκαίρι καίγεται όλη η Ελλάδα. Θα περιμένουμε να χειμωνιάσει, για να μιλήσουμε?
Κάνεις λάθος freemind. Η φωτιά με προληπτικά μέτρα μπορεί να περιοριστεί (ζώνες δασοπυρόσβεσης, έγκαιρη προειδοποίηση) ακόμα και με κατασταλτικά (ικανός αριθμός Canadair, άμεση επέμβαση στο χώρο) Εδώ όμως ο πυροσβέστης ο greg+9 είπε οτι δεν δίνει πόρους η κυβέρνηση για την επαρκής στελέχωση των πυροσβεστών... (Αλλά για τους Ολυμπιακούς είχαμε χρήματα. Βέεεβαιααα )Που σημαίνει οτι η πολιτεία δεν έδωσε τα απαραίτητα κονδύλια για την προστασία των δασών. Αντ' αυτού οι νόμοι τροπολογίες που περνάνε οι εκάστοτε κυβερνήσεις δίνουν ουσιαστικά κίνητρο στους εμπρηστές να βάζουν φωτιές. Η φωτιά δεν είναι σεισμός να μη μπορούμε να κάνουμε κάτι. Μπορούσαμε να είχαμε κάνει κάτι, απλά δεν υπάρχει πολιτική βούληση.
Επίσης είπες οτι δε θα οικοπεδοποιηθεί η Πελοπόννησος...Μην είσαι τόσο σίγουρος... :-\

ΥΓ Δε με ενδιαφέρει ποιό κόμμα είναι στην εξουσία, τα ίδια θα έκανε και το ΠΑΣΟΚ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΜΜΑ!! ΕΛΕΟΣ!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 26/08/07, 12:23 από Vampovarotor »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2286 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/05, 17:51
από ENAS
4 Απαντήσεις
2104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/05, 09:13
από FSL
0 Απαντήσεις
1404 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/05, 11:21
από Stergios Kourou
4 Απαντήσεις
2287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/05, 15:08
από Fusalida
55 Απαντήσεις
16032 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/08, 13:13
από UNPLAGGED
1 Απαντήσεις
1897 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/08, 06:43
από gkou
13 Απαντήσεις
3646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 09:07
από mantinada
5 Απαντήσεις
2960 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/09, 21:56
από armagedon
51 Απαντήσεις
13881 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 11:41
από Ibanezακιας
3 Απαντήσεις
2323 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:15
από happydreamer